Ana sayfa Donanım PlayStation 4 resmen duyuruldu

PlayStation 4 resmen duyuruldu

0

Sony’nin yeni nesil konsolunda hangi özellikler bulunuyor?
 

Hakkında bolca dedikodu dönen ve çok konuşulan Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4 dün gerçekleştirilen etkinlikle birlikte resmen açıklandı. Etkinlikte konsolun donanım özellikleri, yeni oyunlar, yeni servisler, DualShock 4 tantıldı. İşin ilginç tarafı tüm bunlara rağmen ne yazık ki konsolun kendisi bir türlü gösterilmedi. PS4 gücünü entegre grafik işlemcili 8 çekirdekli AMD “Jaguar” x86-64 APU’sundan ve “Yeni jenerasyon” olarak lanse edilen AMD Radeon grafik yongasından, 8 GB GDDR5 RAM’den alıyor. PS4’te sabit disk var, ancak depolama kapasitesi belirtilmedi. Konsolda Blu-Ray sürücü, 80.211 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 2.1, HDMI, Analog-AV, USB 3.0 ve AUX bulunuyor.

Geleneksel Gamepad kavramını yeni bir anlayışla daha yukarı taşıyan DualShock 4’e ise göz atacak olursak en dikkat çekici kısım harekete duyarlı olan panel. Bu panel oyunlar ve farklı uygulamalardaki bazı detayları gösterecek. Ayrıca “Share” yani paylaş düğmesi kullanıcıların daha da sosyalleşmesini sağlıyor. Paylaş ile birlikte herhangi bir oyundan aldığınız ekran görüntüsünü veya videoyu paylaşabileceksiniz. Diğer yandan PlayStation 4 Eye da etkinlikte boy gösterdi. 1280×800 çözünürlükte 60 FPS’de kayıt yapan cihaz hakkında ise fazla detaya girilmedi. Oyun alım satım işlerindeki bazı kolaylar da gözlerden kaçmıyor. Gaikai artık bulut üstünden kullanıcıların oyunları denemelerini sağlıyor. Böylece herhangi bir oyunu deneyip beğenirseniz alabileceksiniz.

Gösterilen oyunlar dikkatleri çekti. Killzone 4 grafikleriyle kendine hayran bırakırken, etkinlikte sahneye çıkan Blizzard’dan Chris Metzen Diablo 3’ü hem PS3 hem de PS4 için açıkladı. Bu gelişme gecenin sürprizlerinden biri oldu. 2013 Noel döneminde piyasaya sürüleceği belirtilen PlayStation 4’ün kendisini ise yüksek ihtimal E3 fuarında göreceğiz.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here