Ana sayfa Donanım PlayStation 4 çılgınlığına hazır mısınız?

PlayStation 4 çılgınlığına hazır mısınız?

0

Sony, PS4 ile sahneye çıkmaya hazırlanıyor…
 

Oyun konsolu dünyasının demirbaşlarından Sony, PlayStation’ın yeni versiyonunu nihayet doğruladı. Sony’nin PS4’ü doğrulamasıyla birlikte oyun meraklıları da nefeslerini tutmaya başladı. Zira beklentiler bu sefer daha da yüksek. 2006 yılında piyasaya sürülen PlayStation 3, halen daha oyun konsolu dünyasında yüksek satış sayılarına sahip bir ürün olma özelliğini koruyor.

 

sony PS4

 

Sony’nin PS3’ü 5 senedir canlı tutması, PS4’ün de ne kadar yenilikçi ve uzun ömürlü olacağı konusunda beklentilerimizi artırıyor. Peki PlayStation 4 ne gibi yenilikler içerecek? Şimdilik neler biliniyor? Doğrulanan bilgiler eşliğinde size PlayStation 4’ü kapsamlı bir şekilde anlatıyoruz.

 

İlk Emareler…

5 senenin ardından PlayStation 3 devri sona doğru yaklaşıyor. Sony, Mayıs 2011’in son haftasında yayınladığı raporlarda PlayStation 4 ile ilgili çalışmalara başladığına dair ipuçları verdi. Akabinde Sony yetkilileri, PlayStation 4 üzerinde çalıştıklarını resmi olarak duyurdu. 2006’da piyasaya sürülen PlayStation 3, oyun konsolu dünyasında 5. senesine doğru girerken, halen daha sektörde aktif bir şekilde rol oynuyor. Sony Computer Entertainment’ın CEO’su Kaz Hirai, sene başında yaptığı açıklamada “PS4 ile ilgili bir çalışmamız bulunmuyor” demişti. öte yandan 2010’dan beri firmanın CFO’su konumunda bulunan Masaru Kato, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ise “PlayStation 3 hala ev kullanıcılarının ilgi gösterdiği bir ürün” dedi. PS3’e olan yoğun ilgi, şüphesiz ki Sony’nin PS4 konusunda daha rahat davranmasına ve aceleye getirmemesine sebep oluyor. Bu, biz oyun sevdalıları için büyük bir avantaj. Zira zaman avantajı bulunan Sony, PS4’ü ince eleyip sık dokuyarak geliştiriyor. Kato, yaptığı açıklamanın devamında ise şu sözleri kullanarak, PS4 için ilk yeşil ışığı yakan isim oldu: “Her ne kadar PS3 hala yoğun ilgi altında olsa da, burası iş dünyası. Geleceğe her zaman hazırlıklı olmalıyız. Şu an ne olduğundan bahsedemem fakat bu alandaki yeni ürünümüz, geliştirme aşamasında. Hatta sona doğru yaklaşıyoruz. Şu aşamada, maliyeti düşürmek için çalışmalara başladık.”.
 

 

Kato’nun PS3 ile ilgili açıklamasından sonra söylediği bu sözleri, şüphesiz ki PlayStation 4’e ait. PS4, şu aşamada teknoloji açısından gelişimini tamamlamış gibi görünüyor. öyle ki, maliyetleri azaltarak seri üretime hazır hale getirme çalışmalarına başlamışlar bile. Fakat açıklamanın ilerleyen günlerinde Kato, Wall Street Journal’e yaptığı açıklamada “Sözlerim yanlış anlaşıldı, PS4’ten bahsetmedim bile” dedi. Açıkça, ortada bir iletişimsizlik var. Zira Kato’nun yaptığı ilk açıklamada, PS4’ten bahsettiği gün gibi ortada.PS4 ile ilgili bizleri heyecanlandıran bir diğer nokta ise, Sony’nin yıllar boyunca PS3’e yaptığı yatırımdır. Aralarında ne gibi bir bağ var hemen açıklayalım. Sony, 5 sene boyunca PS3’e olan desteğini çekmedi. İyi niyetli bir tahminle 2012’de de PS3’e olan desteğini sürdürecek gibi görünüyor. PS3’te durum böyleyken Sony’nin PS4 piyasaya çıktıktan sonra da ürüne yapacağı yatırımların büyüklüğünü tahmin edebiliyoruz. Diğer bir deyişle; önümüzde, gelecek 5-6 yılın hatta belki daha da fazlasının en yenilikçi ürünü piyasaya çıkmayı bekliyor.

 

 

İşlem Gücü

PlayStation 4’ün çok daha güçlü ve yenilikçi bir işlemciyle geleceği, su götürmez bir gerçek. Fakat burada asıl merak edilen nokta, Sony’nin PS4’te hangi teknolojiyi tercih edeceği. Zira Sony’nin bu tercihi, yeni oyun konsolunun geleceği hakkında da bize önemli ipuçları verecek. Sene başında Sony ile IBM’in ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma projesi bulunuyordu. Bu proje kapsamında Sony, PlayStation platformunda kullanmayı amaçladığı “yeni” PowerPC yongasetine sahip işlemcilerin geliştirilmesi için önemli yatırımlar yapmıştı. Ne var ki proje beklenen verimi sağlayamadı. Fakat Sony yine de Cell (Hücre) işlemcilerden vazgeçmeyecektir.

 
Zira geriye dönük olarak PlayStation 3 ile yaşanabilecek uyumsuzluklardan tutun da oyun geliştiricilerinin optimizasyon kolaylığına kadar birçok etken Sony’i bu platformda tutacaktır. Toshiba’nın Nagasaki’deki işlemci fabrikasını 400 Milyon Sterlin’e Sony’e geri sattığını da hatırlatalım. Bu da Sony’nin, kendi ürettiği işlemcilerden kolay kolay vazgeçmeyeceği anlamına geliyor.
 
   Fiyatlandırma

PlayStation 3 2006 yılında piyasaya ilk çıktığında Sony, normalin üstünde bir fiyatlandırma politikası izlemişti. 20 GB’lık PS3, 499 Dolar’dan satışa sunulmuştu. 60 GB PS3 ise 599 Dolar’dı. Şimdi ise Sony, fiyatları bir hayli düşürdü. örneğin 31 Mayıs 2011’de piyasaya sürdüğü Call of Duty: Black Ops paketli PS3, 299 Dolar’dan satışa sunuldu. Bizim tahminimiz, PS3’ün fiyatının artık taban fiyatına yaklaştığı yönünde. PS3 fiyatları daha fazla düşmeyecek ve onun yerine PS4’e yoğunlaşılacak.

Bu aşamada PS4, PS3’ten daha düşük bir fiyatta satışa sunulabilir. Zira Sony, PS3’ten kazandığı parayı artık PS4’e aktaracak ve maliyetlerin düşürülmesi konusundaki çalışmalarının meyvesini toplayacaktır.

 

 

 

PlayStation Tarihi

Model:

PlayStation
PlayStation 2
PS One
PlayStation 2 Slimline
PlayStation Portable
PlayStation 3
PSP Slim & Lite (2000)
PSP Slim & Lite (3000)
PlayStation 3 Slim
PSP Go
PlayStation Vita (NGP)

Tarih:

Aralık 1994
Mart 2000
Temmuz 2000
Ekim 2004
Mart 2005
Kasım 2006
Eylül 2007
Ekim 2008
Eylül 2009
Ekim 2009
Eylül 2011

  
 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here