Ana sayfa Haber Plantronics RIG500E incelemesi: Lütfen dikkatli kullanın!

Plantronics RIG500E incelemesi: Lütfen dikkatli kullanın!

0

Geçtiğimiz ay Plantronics, RIG ailesinin üyelerini basına tanıttı ve kendi çizdiği yol haritasını bizlerle paylaştı. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde RIG ailesini daha yakından keşfetmiş olduk ve aynı zamanda RIG500 serisiyle kullanılacak olan aksesuarları da daha yakından tanıdık. Plantronics‘in ilk yıllarında ABD’deki ve dünya çapındaki uzay görevleri için astronotlara yönelik kulaklık geliştiren bir firma olduğunu söyleyebiliriz. RIG‘nin ve Plantronics’in diğer kulaklıklarında yatan tasarım sırrının temeli de buradan geliyor. Ardından son kullanıcıya değil yine referans kulaklığı olarak geliştirildi ve milenyum itibariyle oyun sektörnün çıkışı gözetilerek oyunculara yönelik kulaklıklar geliştirilmeye başlandı. Son yıllarda ise Plantronics e-spor ligi olan ESL ile geri bildirimler sonucu RIG ailesini oluşturdu ve kulaklıklar tamamiyle oyuncuların gereksinimlerine göre tasarlandı.

Bize verilen model, RIG‘nin üst segment kulaklığı olan RIG500E. Yaklaşık bir aydır kullanıyoruz, bakalım gözümüze çarpan özellikleri neler?!

Kulaklığın aksesuarları ve bant tasarımı sadece oyuncular gözönünde bulundurularak üretilmiş.  Oyunlar sırasında dış seslerin konsantrasyonunu engellemesi için geliştirilen materyallerle bürünen hoparlörler, çıkıarılıp takılabilen opsiyonel mikrofon ve alternatif olarak sunulan Dolby destekli bir ara kablosu var. Bunlar, kulaklık sahiplerinin farklı alanlarda farklı işler için kullanabilmesine olanak sağlayabilen aksesuarlar. Dolby destekli jak girişi USB girişine sahip ve bu sayede video editörlüğü, ses düzenlemeleri işleriyle birlikte eğer profesyonel bir DJ kullanımı isteniyorsa gayet uygun bir aksesuar. Yine de kayıp sesler var ancak bu kayıp sesler kullanılan yazılım ve kullanılan PC’ye göre azalıyor veya artabiliyor. 

Oyuncular açısından tamamiyle kişiselleştirilebilir bir yapısı var. Plantronics önümüzdeki günlerde spreyle boyanabilen headband piyasaya süreceğini açıkladı ve bu aksesuarlara takımınızın adını, kendiinize ait kullandığınız bir logo vs varsa kolayca işleyebileceksiniz. Profesyonellik-gündelik kullanım arasında iyi bir dengesi var. Sokakta bir müzik dinleyebileceğiniz kulaklıklardan olmasa da hem profesyonel işleriniz hem de oyunlar için fiyatının ve markasının hakkını verebiliyor.

Boyutlarına ve yüklü aksesuarlarına rağmen gayet hafif; bütün haliyle 200 gr’lık bir ağırlığa sahip. Tabi taşınabilirliği artırabilmek için kulaklık kısımlarını, mikrofonları gövdesinden ayırabildiğiniz için taşınabilme açısından sıkıntı yaşatmayacaktır. Ağırlıktan bahsediyorken, kulaklık kullanımdayken yapısı dolayısıyla, sadece kafanızdan güç alarak dengesini korumuyor. Kulaklardan, baş kısımınıza kadar eşit ağırlıkta yayılarak uzun kullanımlarda kulaklara baskı uygulamıyor veya herhangi bir ağırlık sebebiyle baş ağrısı vb. sorunlar yaratmadı.

Editörün notu: özellikle FPS oyunlarda kulaklık, özelliklerinin hakkını veriyor. Ancak tavsiyem, Dying Light gibi zombili, mombili oyunlarla kullanmayın. 🙂

özet olarak;

Kullanım alanları: Video oyunları, masaüstü yayıncılık, müzik yapımcılığı yani tüm referans gerektiren alanlar.

Ses hassaslığı: 110db (normal kulaklıkla) (113db ses izolasyonuna sahip kulaklıkla). Ses hassaslığı konusunda bizim biçtiğimiz değerler ise, 117db, Meyer marka bir amfi ile 117 db ve Lenovo G70 70 laptop ile 117db.

Fiyatı 480 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here