Ana sayfa Makale Planet Panorama Tekniği

Planet Panorama Tekniği

0

Farklı bir görsel dünyaya açılan kapı…
 

Diğer panorama tekniklerinde olduğu gibi temelde bir çok fotoğraftan oluşan planet panorama görsel olarak oldukça keyifli bir çalışmadır. Her şeyden önce çekim için uygun bir mekan bulmamız gerekir. özellikle ağaçlar ve gösterişli binaların olduğu mekanlar, planet panorama tekniği için en uygun mekanlardır.

Panoramik çekimlerde genel olarak tripod kullanırız. İstersek tripodumuzun yanımızda olmadığı zamanlarda da çekim yapabilir ve kullanışlı birleştirme programları sayesinde yüksek çözünürlü, güzel panoramalar elde edebiliriz.
 


 
çekim Hazırlıkları
DSLR fotoğraf makinamıza geniş açılı bir objektif takarak işe başlayabiliriz.

çekime başlamadan önce çekim alanında kendimize nerede başlayıp nerede duracağımızı gösterecek bir referans noktası belirlememiz gerekmektedir. Bu noktadan başlayıp, tekrar varıncaya kadar elde edeceğimiz fotoğraf sayısı lensimizin genişliğine göre değişecektir.

Fotoğraf makinemizi dikey şekilde tutarak çekim yapmamız gerekmektedir. Böylece objektifin neden olabileceği eğilmeleri en aza indirgeyebiliriz. Ayrıca elde edeceğimiz görüntü bir çok fotoğraftan oluşacağı için mümkün olduğunca geniş olmalıdır.

 

DSLR fotoğraf makinemizi manuel ayarlarda kullanmalıyız. çekim esnasında etrafımızda dönüş yaparken manzara farklılıklar göstereceğinden, tüm fotoğrafların uyumlu olması için white balance dengesini de ortama göre ayarlamamız en iyisi olacaktır.

çekmeyi planladığımız panorama özellikle hem uzak hem yakın nesneler içeriyorsa, çekim esnasında araya girebilecek herhangi bir objenin geri planı bulanık bırakması ihtimaline karşı, önce otomatik netleme yaptıktan sonra manuel netlik moduna geçerek çekimimize öyle başlamalıyız.


 
ISO değerlerini de çekim yapacağımız ortama uygunluk açısından kendimiz seçmeliyiz.

Hareketli nesnelere birleştirme sırasında zorluk çıkaracağı için mümkün olduğunca hareketsiz nesneler üzerinde çalışmaya dikkat etmeliyiz.

Tripodumuz yanımızada değilse, tüm hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra; sol kolumuzun dirseğini vücudumuza dayayarak, alttan makinayı tutup, sağ elimizle deklanşör butonuna basacak şekilde iki elimizle makinayı sımsıkı kavramalıyız. Dönerken dengemizi kaybetmeyecek şekilde ayaklarımızı sağlam basarak durup, her çekimden sonra ayağımızı hafifçe döndürmeliyiz. Eğer vücudumuzu döndürürsek makine eğilebilir ve görüntü kayabilir. Bu kayma ancak makineyi aynı şekilde tutarak ve her çekimde, çekim açısına doğru ayağımızı yavaşça döndürerek önlenebilir.

 

DSLR fotoğraf makinesini kol mesafesinde tutmak yerine gözümüze yaklaştırmak, dönüş dairesi çapınızı düşürür ve parallax hatası ihtimalini azaltır.

Farzedelim ki referans noktasını belirleyip, soldan sağa doğru çekim yapmaya başladık, ilk çekilen karenin sağ tarafındaki üçte birlik alanı aklımızda tutmalıyız. Aklımızda tuttuğumuz bu üçte birlik alan ikinci kadraj içerisinde kalacak şekilde dönerek ikinci kareyi çekmeliyiz. Tekrar referans noktasına varana kadar böyle devam edip çekimi tamamlamalıyız.

çekimimizi ikili veya üçlü sıra halinde de yapabiliriz. Bu daha geniş bir alan ve daha iyi bir panorama yapma imkanı verecektir.
 


 
Son olarak makinemizi yere tamamen paralel tutarak alt zemini, tam tersini çevirerek gökyüzünü içerisine alan, panoramamızın altını ve üstünü oluşturacak iki kare çektikten sonra birleştirme işlemine geçebiliriz.

Fotoğrafları Birleştirme
Fotoğrafları birleştirmemize yarayan Photoshop”un yanı sıra, eşleştirmek istediğimiz fotoğrafları seçebildiğimiz, fotoğrafları birbirine bağlayan kontrol noktalarını elle işaretleyebildiğimiz panorama birleştirme programları mevcut. Bu programlarda birleştirirken ve sonrasında daire şekline dönüştürürken daha iyi sonuçlar alabiliriz.

Her zaman olduğu gibi çekim yaptıkça edineceğimiz tecrübeler, bir sonraki çalışmalarda daha iyi sonuçlar almamıza yardımcı olacaktır.

Geriye kalan görüntüleri birleştirdikten sonra, biraz Photoshop marifetimizi gösterip kendi gölgemizi silmeye kalıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here