Ana sayfa Makale Plakları dijital formata dönüştürme rehberi

Plakları dijital formata dönüştürme rehberi

0

Analog müzik muhteşem fakat şüphesiz, kullanışsız. Her ne kadar evde favori albümünüzün plağını döndürme sehpanıza koymak kolay ve zahmetsiz olsa da, aynı zevki yolda yaşamak istediğinizde işler patlıyor. Bunun dışında, eğer nadir bulunan, kaliteli bir parçaya sahipseniz, bu plak maalesef kısıtlı bir kullanım ömrüne sahip. Bu sebeple bir süre sonra plak dinlenemez hale geldiğinde yenisini bulmanız gerekiyor. Tüm bu dezavantajlar ekipmanlarınızı kalibre ederek bir yere kadar ertelenebilse de eğer müziğinize sonsuza kadar sahip olmak istiyorsanız, tek yol dijitalleştirme.

Plaklarınızdaki parçaları dijitalleştirmek gelecek dinleyiciler için içeriği korumanın yanı sıra tüm bir albümü yanınızda taşıyabilmenize de imkan sağlıyor.

Her şey iyi güzel ama tek bir soru var: Tüm bunları sabrınız ve paranız tükenmeden nasıl yapacaksınız?

Donanım

Her ne kadar üzücü olsa da maalesef plakları dijitalleştirmede hepsi bir arada tam bir çözüm bulunmuyor. Bazı döndürme sehpaları dahili phono pre-amp sahibiyken bazıları sahip değil ve phono pre-amp sahibi bir receiver olmadan çalışamıyorlar. Çoğu modern döndürme sehpası dahili pre-amp ve USB çıkışına sahip. Bu çıkış sayesinde şarkılarınızı zahmetsizce USB disklere aktarmanız mümkün. İşte bu modellerden sizler için önerdiğimiz iki tanesi.

Sony PS-HX500

Eğer büyük bir vinil koleksiyonuna çoktan yatırım yaptıysanız, Sony PS-HX500 gibi yüksek kaliteli bir oynatıcı verdiğiniz parayı sonuna kadar hak edecektir. Cihaz içerisinde yer alan yüksek kaliteli Texas Instruments dijital ses dönüştürücüsü (DAC) ile en az 16-bit çözünürlükte ses aktarımı yapıyor. 16-bit demek, CD kalitesi demek ve unutmayın, bu daha minimum. Sony’nin canavarı 5,6MHz DSD’ye kadar dosya çıktısı verebiliyor, ki bu özellik cihazı piyasada tek haline getiriyor.

Audio Technica AT-LP120 USB

Audio Technica’nın AT-LP120 USB modeli çok yakışıklı değil fakat ekonomik döndürme sehpaları arasında hatırı sayılır bir yere sahip. Dahili pre-amp ile gelen bu cihaz, ekstra bir donanıma gereksinimi ortadan kaldırıyor ve USB çıkışı dijitalleştirme sürecinde işleri inanılmaz kolaylaştırıyor. PC ve Mac ile uyumlu olan bu cihaz, 16-bitlik ses çıkışını destekliyor.

Döndürme sehpasının yanında, gerekli bağlantıları yapmak için birkaç kabloya ihtiyacınız olacak. USB kablosu bunlardan en açık olanı. Peki, döndürme sehpanızda USB çıkışı yoksa ne olacak? Dünyanın sonu değil ya, sadece yeni bir kabloya ihtiyacınız var. Stereo RCA kablo ve RCA’dan 3,5mm’ye çeviren toplam iki kablo işinizi görecektir. Tabi bu kurulumun çalışması için de Line in portu olan bir bilgisayarınız olmalı. Bilgisayarınızda yeteri kadar boş yer de varsa, tek yapmanız gereken kabloları takmak, müziği başlatmak ve bitene kadar kaliteli bir kayıt gerçekleştirmek.

Yazılım

Sinyali döndürme sehpanızdan bilgisayar almak işin sadece ilk basamağı. İkinci basamakta bu sinyalleri doğru yazılımla işlemeniz gerekiyor. Piyasada bu konuyla ilgili üst seviye Pure Vinyl ya da Vinyl Studio gibi uygulamalar olsa da, açık kaynaklı Audacity işinizi çok rahat görecektir. Bu ücretsiz yazılım plaklardan aktarım için özel bir moda sahip olmasa da hala 192kHz’lik örnekleme hızında kayıtlar gerçekleştirebilir ve MP3, AIFF, FLAC veya WAV formatlarında çıktı dosyaları oluşturabilir. Arayüz harika olmasa da yazılım Windows, Mac ya da Linux tabanlı cihazların hepsinde çalışıyor.

Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın, sizlere tavsiyemiz en az 16 bitte 44,1kHz örneklemeyle kayıtlarınızı yapın. Yüksek kaliteli bir dosyadan istediğiniz zaman sıkıştırılmış bir versiyon yapabilirsiniz fakat tam tersi maalesef mümkün değil.

İşlem Süreci

Gerekli olan tüm donanımları ve yazılımları bir araya getirdikten sonra sıra işi halletmeye geliyor. Buna başlamak için sizlere öncelikli tavsiyemiz, dış ortam titreşimlerinden (tren geçişi, çocuk zıplaması) uzak ve sessiz bir ortam bulmanız. Bu gibi istenmeyen durumlar plakta sarsılmalara ve iğne atlamalarına sebep olabilir.

Adım 1: Plağınızı temizleyin.

Plaklar toza karşı ilginç bir arzuya sahiptir. Plaklarınızı özel yerlerde saklasanız bile çok yüksek ihtimalle toz zerreleri plağın üzerine yerleşmiş olacaktır. Plakta yer alan her bir toz ya da çizik, dijital ortama geçişte duyulacaktır ve deneyiminizi kötü etkileyecektir. Bu sebeple mikro fiber bir fırça ve temizleme solüsyonu kullanmanız çok faydalı olacaktır.

Adım 2: Cihazlarınızı bağlayın.

Sonraki adım, cihazlarınızı doğru şekilde birbirine bağlayın. Eğer USB çıkışlı bir döndürme sehpanız varsa USB kablonuzun bir ucunu ona, diğer ucunu bilgisayarınızın USB portuna takın. Eğer USB portu olmayan bir sehpadan kayıt alacaksanız, oynatıcınızı harici bir pre-amp üzerine ya da A/V alıcısına taktıktan sonra RCA bağlantısıyla bilgisayarınızın Line in portuna kabloyu takın. Bu araya tabi ki RCA’dan 3,5mm’ye çevirici kablo kullanmanız gerekecek.

Adım 3: Audacity’i başlatın.

Audacity ya da tercih ettiğiniz kayıt uygulamasını bilgisayarınızdan başlatın. Ardından doğru ses girişini sistem ayarlarından seçin.

Adım 4: Kayıt.

Kayıt butonuna tıklayın ve kayıt sürecini başlatın. Kayıt başladıktan sonra kontrolleri kullanarak gerekirse gürültü kaynaklarını ortadan kaldırmak, bozulmaları engellemek için düzenlemeler yapın.

Adım 5: Bekleyin.

Plağın istediğiniz bölümü ya da o yüzün tamamı oynatılana kadar bekleyin. Tamamlandıktan sonra durdurma butonuna tıklayarak kaydı durdurabilirsiniz.

Adım 6: Parçaları birbirinden ayırın.

Kayıtlarını dijitale çeviren çoğu insan gibi siz de muhtemelen plağın bir yüzünü tek seferde kaydedeceksiniz. Kaydı bu şekilde yaptıysanız, kayıt bittikten sonra parçaları birbirinden ayırmanız gerekecek. Parçaları ayırmak için ses dalgalarını ekrandan izleyebilirsiniz ve dinleyerek nerede bittiğini anlayabilirsiniz. Şarkınızı seçtikten sonra üstte “Parçalar” menüsünü açarak “Seçime Etiket Ekle” özelliğini kullanarak her bir şarkı için aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor.

Adım 7: Albümü dışa aktarın.

Ayrıştırma işlemini tamamlayıp her şarkıyı isimlendirmeyi tamamladıktan sonra Dosya menüsünü açarak Çoklu Dışa Aktar özelliğini kullanabilirsiniz. Açılacak kutuda istediğiniz dosya tipini seçerek aktarma konumunu da ayarlayabilirsiniz.

Adım 8: Tadını çıkarın.

Çevirme ve dışa aktarma işlemi tamamlandıktan sonra dijital ortama aktarılmış müziğinizin tadını istediğiniz yerde telefonunuz ya da istediğiniz bir müzik çalardan çıkarabilirsiniz.


Bu makale Newtech Dergisi Ağustos sayısında yayınlanmış olup Çağrı Babuçcuoğlu tarafından yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here