Ana sayfa Yazılım Pitcher ve Newtone!

Pitcher ve Newtone!

0

özellikle vokal seslerin, parça içinde daha iyi bir yere sahip olması veya kayıt sırasında oluşan ton bozukluklarının giderilmesi için Image Line tarafından, FL Studio 10 güncellemeleri dahilinde kullanıma sunulan Pitcher ve Newtone isimli eklentiler…
 

Herhangi bir proje oluşturulurken, kuşkusuz yapılandırması ve şarkı içine oturtulması en zor ses -genel olarak- vokal sesidir. Bir enstrümanın kendine has ve değişmez tonları olabilir, ama insan sesi, neredeyse her tonda vurgu yapabilen ve her insana göre farklılıklar barındıran özelliklere sahiptir. Şarkınızı oluştururken, aldığınız MIDI veya akustik kayıtların, genel kompozisyona uyup uymamasına bağlı olarak, yerlerinin veya seslerinin değiştirilmesi son derece kolayken, söz konusu ses insan sesi olunca olanaklar daha dardır. Beğenmediğiniz bir gitar tonunu, oktav veya akordunu değiştirerek yenilemeniz mümkünken, hatta proje içinde, beğenilmeyen sese hiç yer vermemek de size bağlıyken, vokalistin okuduğu bölümde böyle bir şansınız pek olmayabilir.
 
fl studio
 
Her ne olursa olsun, şarkıyı okuyan kişinin sesi neyse, odur ve kayıt sırasında şarkıcının yetenekleri dahilinde değişim veya gelişim gösterebilir. Bu sebeplerden, FL Studio, şarkıyı tonunda okumakta güçlük çeken bir vokalistin ses kaydının defalarca alınması sonucunda ortaya çıkan vakit kaybını engellemek için müzik teknolojilerinde uzun bir süredir varlığını koruyan, “Pitch editor”lere, Sound Pitcher ve Newtone isimli eklentilerle eşlik etmiştir. Her iki eklenti de gerçek zamanlı perde (Pitch) ve manipülasyon eklentileridir. Kendilerine yönlendiren sesler üzerinde her türlü değişim ve düzeltme işlemine imkan tanıyabilirler… Aralarındaki temel fark, Pitcher isimli eklentinin, ses değişimi ve manipülasyonu için herhangi bir MIDI kontrole ihtiyaç duymayabilmesi, Newtone”un ise, kullanıcıya geniş bir müdahale alanı sunmasıdır. Vokal kayıtlarında, dikkatli bir kullanımla, çok iyi neticeler aldırtabilen bu iki eklentiyi detaylı olarak incelemeye başlayalım.

 

PITCHER

Eski radyo cihazlarını andıran tasarım çizgileri,ekran üzerindeki ufak boyutuyla, IL tarafından, Beta sürümleri kapsamında, Newtone”a kıyasla, öncelikle duyurulan eklentidir. Pitcher sayesinde, alınan ses kaydı, istenirse en yakın veya en uzak olduğu akor ve notalara yuvarlanabilir veya üzerindeki ayarlar sayesinde, belirli akorlar çerçevesinde düzenlenmesi sağlanabilir. üzerindeki, “Speed, Fine Tune” gibi ayarlar sayesinde, sesin ton aralığı değiştirilebilir. “Gender” seçeneği ile ses çıkışının erkek veya kadın seslerine yakınlığı ayarlanabilir. Pitcher, hem minör hem de majör akorların hepsinde manipülasyon yapabilir, ama bazı akorların, manipülasyon kapsamında yer almasını istemiyorsanız, akorların altındaki “Bypass/Enable” seçeneği ile istediğiniz akorları devre dışı bırakabilirsiniz. Pitcher”ın sağ, en üst köşesinde “Pitch reference” (REF) isimli bir kontrol tuşu bulunur. Bu tuş sayesinde, işlenecek ses girişinin, birbirinden bağımsız olarak, sağ veya sol kanaldan gelmesini veya merkezden gelmesini sağlayabilirsiniz. “Formant” seçeneği ile bilhassa MIDI kontrollü ayarlamalar neticesinde, ortaya çıkan, nota iniş ve çıkışlarındaki, “helyum etkisi” minimize edilebilir. Doğallık yakalanabilir.
 

pitcher
 
Şimdiye kadarki seçenekler, Pitcher”ın otomatik olarak yaptığı akor ve manipülasyon ayarlarıydı. Pitcher”ın, MIDI kontrollü manuel ayarlamaları da mevcuttur.Pitcher”ın altında bulunan, MIDI, OKTAVES ve HARMONIZE seçeneklerinden, MIDI”yi seçerseniz, Pitcher, akorlara göre, otomatik yönlendirmeyi bırakacak, MIDI Out kanalından gelen komutlara göre işlem yapacaktır.

 

Pitcher”ı, MIDI ile kontrol etmek için, “Step Sequencer” penceresine gelip “MIDI Out” isimli VST”yi ekleyin. Açılan, “Channel Settings” penceresinden, Pitcher”a komut vermek için bir MIDI çıkışı seçin. (Port) Bu çıkışı, örnek olarak “1” yapın. Sonra, Pitcher”a geri dönüp alt taraftan MIDI”yi seçtikten sonra, sol, en alt köşede beliren, “MIDI Input Port Number””dan da 1. kanalı seçin. Bu işlemden sonra, MIDI Out isimli VST”nin 1. çıkış kanalından gelen MIDI komutları, Pitcher”a gönderilecektir. Tekrar, MIDI Out açılıp isteğe göre notalar yazıldıktan sonra, yazdığınız notaları F5 fonksiyon tuşuna basarak, açılan playlist penceresine yerleştirin. önceden Pitcher”a yönlendirilmiş ses kaydıyla birlikte, parçanızı çalmaya başlarsanız, Pitcher”ın, ses üzerinde, aynen sizin belirlediğiniz şekilde oynamalar yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Alt taraftaki “HARMONIZE” seçeneğiyle, MIDI kontrol tarafından işlenen sesin, daha detaylı ayarlamalarını yapabilir, şarkı içinde daha iyi bir duyuma sahip olacak vokal sesleri isteğe göre düzenleyebilirsiniz. “HARMONIZE” seçildikten sonra, Pitcher”ın sol tarafında beliren, “Voice Panning” ayarı ile en yüksek ve en düşük düzeylere sahip olan seslerin dört yönlü panorama ayarı istenen şekilde yapılabilir. “Stereo Spread” isimli ayarla da sesin, sol ve sağ kanalların ne kadarına yayılacağı ayarlanabilir.
 
newtone
 
Sol, alt tarafta beliren, “Replace/Mix” isimli kontrol sayesinde, harmonize edilmiş ses ile işlenmemiş seslerin yer değişimi sağlanabilir. “Replace” seçili olduğu zaman, harmonize edilmiş ses, işlenmemiş sesle yer değiştirir. Aynı şekilde, “Mix” seçilirse, harmonize edilmiş ses, işlenmemiş sesler birlikte duyulacaktır. Bu ayar da büyük ses değişimlerinin olduğu işlemlerde doğallığı yakalamak için uygulanan bir ayardır. Harmonize işlemi sonrasında, oluşan yapaylık hissinin önüne geçmek için kullanılabilecek bir diğer ayar da “Vel” isimli ayardır. “Velocity” isimli “hız” teriminin kısaltılmışı olan bu seçenekle, MIDI kontrol ile yazılmış seslerin oktava bağlı hızlarının, ses kaydını etkilemesi mümkün olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here