Ana sayfa Yazılım PhotoshopExtended 3 Boyut (3B)

PhotoshopExtended 3 Boyut (3B)

0

Adobe, Creative Suite 3 (CS3) paketi ile birlikte iki farklı Photoshop”u duyurdu. “Photoshop” ve “Photoshop Extended”.

İlk defa Creative Suite 3″te Photoshop Extended ile birlikte gelen 3B motoru (3D Engine) Creative Suite 4″ün geliştirim sürecinde baştan yazılarak daha hızlı ve verimli 3B kullanma imkanı getirilmiştir.
Photoshop Extended,
• Acrobat 3D Version 8
• 3D Studio Max
• Alias
• Maya
• Google Earth
yazılımlarının dosyaları ile birlikte çalışmaya imkan verir.
Photoshop Extenden ile;
• Varolan 3B nesneleri işleyebilir ve birleştirebilirsiniz,
• Yeni 3B nesneler oluşturabilirsiniz,
• 3B dokular oluşturabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz,
• 3B nesneleri 2B görüntülerle birleştirebilirsiniz.

OpenGL
Photoshop CS4 Extended ile çalışırken 3B, zoom, pan yapma sırasında donanımdan faydalanmanızı sağlayacak OpenGL desteği vardır. OpenGL, 3B dosyalar gibi büyük ve karmaşık görüntülerle çalışırken video işlemeyi hızlandıran bir yazılım ve donanım standardıdır. OpenGL, OpenGL standardını destekleyen bir ekran bağdaştırıcısı gerektirir. OpenGL yüklü bir sistemde 3B modelleri açma, taşıma ve düzenleme performansınız gözle görülür şekilde artar. Photoshop Extended Preferences”a girerek Performance  > GPU settings bölümünde “Enable OpenGL Drawing” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

2B görüntüden 3B görüntü oluşturma
Halihazırda varolan 2B görüntülerden çok kolay bir şekilde 3B görüntüler oluşturabilirsiniz. Basit bir metin katmanı veya arkaplan görseli ile yapabilirsiniz.
 1. örnek bir metin yazın.
 2. 3D > New 3D Postcard form Layer”ı seçin.


 

3. Layers panelinde oluşan 3B ikonlu katmanı tıklayarak seçin. Araçlar”dan 3D Rotate aracını seçin. Araca tıkladığınızda 3B ekseni”ni de göreceksiniz.
 İsterseniz bu ekseni kullanın isterseniz üstte Control panelindeki araçları kullanarak 3B düzenlemeleri yapın.

3B şekil katmanları

Herhangi bir 2B fotoğrafı tek bir komutla 3B şekillerin yüzeyine giydirebilirsiniz.
 1. 3B”a dönüştüreceğiniz 2B bir fotoğraf açın.
 2. 3D > New Shape From Layer komutunun altındaki listeden dönüştürmek istediğiniz hazır şekli seçin (Bazı şekiller karmaşıklığı sebebiyle bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak işlem zamanını uzatabilir).
örnekte Soda Can”i seçtik. 
 3. Araçlar”dan  3D Rotate Tool aracını kullanarak istediğiniz X-Y-Z koordinatlarında düzenleyin.

Basit 3B nesneleri Photoshop Extended”a alma


 

 

Acrobat 3D Version 8, 3D Studio Max, Alias, Maya ve Google Earth”te üretilen 3B nesneleri Photoshop Extended”a alarak çalışabilirsiniz. Bir örnek olarak
Google Earth veya Google Sketch Up”ta üretilen dosyaları direkt olarak Photoshop”ta açabilirsiniz. “.kmz” uzantılı bu dosyaların hazır yapılmışlarını da kullanabileceğiniz için Photoshop Extended”ın 3B özelliklerini denemek için kolaylık olacaktır.
File > Open komutu ile açtığınız birkaç 3B objeyi tek bir Photoshop Extended belgesinde de toplayabilirsiniz. Aşağıda bunlardan birkaç örnek görebilirsiniz ve bu örnekleri Google”dan bulmanız birkaç dakikadan fazla zamanınızı almayacaktır.


 

3B ve 2B katmanları 3B
yazılımlarda üretilen dosyaları Photshop Extended”e alma
Bir diğer örnek de 3D yazılımlarda modellenmiş dosyalar üzerine olacak. Adobe”nin CS4 lansmanı için tasarladığı kısa filmde kullanılan eski model arabanın 3B halini Photoshop”a alıp üzerinde ne gibi değişiklikler yapıldığınına bakalım.

Menüden 3D > New Layer from 3D File komutunu vererek Adobe”nin lansmanı için tasarlanan 3B dosyayı Photoshop Extended”a alınca, Layers panelinde yeni eklenen katmanda bir 3B ikonu görülüyor. Böylece Photoshop Extended”ın 3B araçlarını kullanarak yaklaşma-uzaklaşma, X-Y-Z eksenlerinden döndürme ile istenilen açı ayarlanabiliyor.

3B Boyama
Photoshop Extended 3B nesnelerin üzerini normal Brush aracı ile 3B olarak boyamanıza imkan verir ve bunu yaparken nesnenin tanımlanmış değerlerine göre uygun şekilde yapar.

2B katmanları 3D nesnelerle birleştirme
İstediğiniz 2B bir tasarımı 3B nesne ile birleştirebilirsiniz. örnekte aracın üzerine yerleştirilmek istenen tasarım 2B olarak tasarlanmış. Tasarım istenen yere konumlandırıldıktan sonra standart katman birleştirme operasyonlarından birisi olan Layers panelinin seçenekler menüsündeki Merge Down komutu ile 3B nesneye yapışması sağlanır. Bundan sonra tasarım artık 3B nesnenin bir parçası olacaktır. Dolayısıyla Photoshop”ta yapılacak tüm 3B düzenlemelerinden etkilenecektir.

Akıllı nesneye dönüştürme
3B nesnelerle çalışırken doğru çalışma tekniklerinden birisi de 3B katmanını Akıllı Nesneye (Smart Object) dönüştürmektir. Böylece 3B katmanın özellikleri korunur ve tekrar tekrar düzenlenebilir.

 

InDesign CS4 ile Photoshop Extended CS4 entegrasyonu
Photoshop Extended”ın 3B özellikleri üzerine detaylı örnekler verilerek sayfalar dolusu çalışma yapılabilir. Ancak burada tasarımcılar için önemli bir başka konuyu vurgulamak istiyorum: Entegrasyon.
InDesign CS4 kullanan bir tasarımcı, içinde 3B nesneler içeren transparan bir Photoshop Extended dosyasını (.psd) formatında alabilir ve sayfa tasarımında kullanabilir. Bunun avantajı ise örnek olarak burada renklendirdiğimiz ve üzerine logo eklediğimiz aracın sayfa tasarımında diğer öğelere göre duruşunu değiştirmek gerektiğini düşünelim. Bu durumda sayfaya yerleştirdiğimiz (.psd) belgesine InDesign”ın içerisinden Alt tuşu ile tıklayarak Photoshop”ta açıp gerekli 3B değişikliğini yaptıktan sonra kaydedip kapatarak InDesign”da çalışmaya devam edebilirsiniz…
İşte bu örnekteki gibi iyi bir entegrasyon daha hızlı çalışma imkanı ve dolayısıyla çalışma zevki veriyor tasarımcıya…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here