Ana sayfa Yazılım Photoshop ve Aperture’de Nik Software eklentileriyle fotoğraf işleme

Photoshop ve Aperture’de Nik Software eklentileriyle fotoğraf işleme

0

Fotoğrafçı ve tasarımcılar için uygulaması basit ileri düzey fotoğraf işleme teknikleri


 
Yapmayı planladığınız tasarım için doğru fotoğrafı çekmiş olmanız veya doğru görseli seçmiş olmanız yeterli olmayabilir. Fotoğraf rötuşlamak da onu çekmek veya seçmek kadar zaman alan -hatta bazen çok daha fazla vakit isteyen- incelik gerektiren bir iştir. Fotoğraf işlemek; yeniden boyutlandırmak, rengini ayarlamak, perspektifi düzenlemek hatta üç boyut katmak gibi pek çok şeyi  bir arada yapmanızı sağlayan Photoshop gibi bu işte marka olmuş bir program mevcut. Bu noktada bir parantez açıp bu işin kısa tarihçesine de bir göz atalım istiyorum. Bundan yirmi yıl kadar önce Photoshop henüz ortalarda yokken tüm rötuşlamalar hala elle yapılıyordu. Elle düzeltilemeyecek kadar vahim olan görseller ise çöpe gidiyordu. Ayrıca fotoğraf manipülasyonu tarih boyunca daha çok etik veya politik sebeplerden ortaya çıkan bir zorunluluk olarak göze çarpıyor. Doğal olarak da daha çok gazeteci ve yayıncıların başvurduğu bir yöntemdi. çeşitli fırçalar, boyalar, uçucu gazlar ve kazıyıcılar eskiden fotoğrafçıların ve tasarımcıların imdadına yetişiyordu.

İlk fotoğraf editörü bilgisayar programı ise ancak 1987 yılında ortaya çıkar gibi oldu. “çıkar gibi oldu” diyoruz çünkü o dönem Michigan üniversitesi”nde doktora öğrencisi olan Thomas Knoll “Display” adlı bu programı geliştirmeye henüz başlamıştı. Uygulama o dönemin Mac”i, Macintosh Plus”larda çalışıyor ve monokrom ekranda siyah-beyaz resimleri düzenlemeye yarıyordu. 1988″de “ImagePro” adını alan program aynı yılın Eylül ayında Adobe”nin lisans haklarını satın almasıyla “Photoshop” olarak bilinen nihai ismine kavuşmuş oldu.

İlk deneme sürümü de yine o yıl piyasa çıktı. 1990 yılı ise artık Photoshop”un ilk resmi sürümünün yayınlandığı tarihti. Eh, şimdiyse sadece Photoshop değil birçok fotoğraf editörü mevcut. Hatta DSLR fotoğraf makineleri sayesinde makinenin üstünde ufak tefek ama elzem değişiklikleri yapmak bile mümkün artık. Takdir edersiniz ki şu an birçok fotoğrafçı Photoshop”un yanında; yine Adobe”nin Lightroom veya Apple”ın Aperture programlarını da kullanmayı tercih etmektedir. Tabii günümüzde sadece bu programları kullanmakla yetinmeyip, bize zaman kazandıracak ve daha iyi sonuçlar elde etmemize katkı sağlayacak eklentileri de göz önünde bulundurmak zorundayız. İşte bu alanda ödül de kazanmış bir filtre paketinden bahsedeceğim: Nik Software Complete Collection”dan.

Nik Software Complete Collection, Apple Aperture ve Adobe Photoshop programlarıyla uyumlu çalışan bir plug-in paketi. Bu paket amatörlerin ve öğrencilerin gözünü korkutmayacak bir kullanım kolaylığı sunmakta ve ayrıca diğer yandan en kıdemli tasarımcı ve fotoğrafçıların bile ilgisini çekecek bir içeriğe sahip. Daha doğru bir ifadeyle söylemek gerekirse Photoshop”u ileri düzey kullanmayı bilen biri için vakit kazanımı sağlamakla birlikte hiç Photoshop bilmeyen birinin fotoğraf düzenleme mantığını öğrenmesi için de iyi bir yöntem.

Nik Software”in bahsi geçen paketinde şu an için beş uygulama bulunmakta. “Dfine 2.0”, “Viveza”, “Silver Efex Pro”, “Sharpener Pro 3.0”,  ve tabii efsanevi “Color Efex Pro 3.0”. İsterseniz şimdi tek tek bu uygulamaların ne işe yaradığına bir bakalım. Bunu yaparken Photoshop”ta veya Aperture”de profesyonel fotoğraf editörlüğünün hiç de zor olmadığına ve bu işin sandığınızdan çok daha kısa sürede hallolabileceğine tanık olacaksınız.

  Dfine 2.0
Dfine ile başlıyoruz. Bu uygulamayı yüksek ISO değeri ile çekilmiş fotoğraflardaki kumlanmaları düzenlemek için kullanabiliriz mesela. Işığın az olduğu ortamlarda yüksek değerlere kadar çıkabilen ISO düzeneği sayesinde aydınlık bir ortamda mümkün olabilecek bir çekim hızını elde etmek mümkün. Genelde ISO değeri 800 ve 1000″e kadar olumlu ve kolay rötuşlanabilen sonuçlar verir. Daha yüksek ISO değerlerinde ise fotoğraflara özel ilgi göstermek zorunda kalırsınız. çünkü 1000″in üstündeki değerlerde baskıda göze batacak kadar yoğun bir kumlanma oluşmaya başlar. Bunu telafi etmek için dakikalarca hatta bazen saatlerce uğraşıp doğru sonucu alamadığınız olur. Ancak Dfine sayesinde mümkün olduğunca iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Aslında bu noktada şunu da belirtmek lazım, hemen doğru sonuca ulaşamasanız dahi bu işlemler o kadar az vaktinizi alıyor ki tekrar tekrar denemek işkence olmaktan çıkıyor. Dfine olmadan bu işi birkaç filtre kombinasyonuyla yapmak da pekala mümkün ancak hiç bu kadar pratik değil.

 

Viveza
Viveza, Nik Software”in yeni bir uygulaması olarak göze çarpıyor. Görsellerdeki karşıt değerleri doğru ayarlamanızı sağlayan bir eklenti. Bu uygulamanın iyi bir Photoshop kullanıcısı için çok da büyük katkı sağladığını düşünmeyebilirsiniz ilk bakışta. çünkü bu ayarlar, “Levels”, “Curves”,  “Brightness/Contrast” gibi oldukça iyi çözümleyicilerle profesyonelce düzenlenebilmekte. Hem de çok vakit harcamadan. Bu noktada Nik Software”in en önemli özelliklerinden biri devreye giriyor. U Point teknolojisi. Bu teknik sayesinde görseldeki herhangi bir noktayı, bölümü veya alanı görselin kalanından bağımsız olarak düzenleyebiliyoruz. Ayrıca ne kadar çok noktayı veya bölgeyi ayrı ayrı düzeltmek istersek düzeltebiliyoruz. Hatta aynı noktayı bile istediğimiz sıklıkta ve üstü üste düzenleyebiliyoruz. Bu, sınırsız özgürlük demek. Fotoğraftaki belli bir bölgeyi düzeltmek isteyenler normal şartlarda ya “quick selection” araçlarından birini kullanarak yada dekupe yaparak alanı belirler sonra bu alana fotoğrafın tümü arasında geçişkenlik sağlayacak ölçüde “Feather” -veya buna benzer bir efektin- komutunu uygularlar. Kaldı ki bu sadece ön hazırlıktır. Tek görselde birden fazla alana uygulanması söz konusu olduğunda zaten zahmetli olan bu iş, aşırı dikkatli olmayı ve peygamber sabrını gerektirir. Oysa Viveza ile tereyağından kıl çeker gibi yapılabiliyor.


 
 

Silver Efex Pro
Bir diğer yeni Nik Software eklentisi olan Silver Efex Pro üç veya dört renk üzerinden basmak isteyeceğiniz siyah-beyaz ve nostaljik fotoğraflar için ideal. Bu program da yine yukarıda bahsini ettiğimiz diğerleri gibi amatörler veya Photoshop kullanmayı pek bilmeyenler için çok iyi bir çözüm. Profesyoneller içinse yine zamandan tasarruf imkanı.

 


Sharpener Pro 3.0

Sharpener Pro görsellerde mevcut bulanıklıkları veya aşırı uygulanmak zorunda kalınmış “Blur” efektinin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmaya yarayan ve onları keskinleştiren bir eklenti. Aynı zamanda fotoğraf bulanık olmasa da içindeki detayları daha iyi vurgulamamıza yarayan bir efekt olarak da düşünebiliriz bunu. Yüklediğimizde iki farklı versiyon olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Raw Presharpener ve Output Sharpener. Raw Presharpener adından da anlaşılacağı üzere Raw dosyalarda kullanılan bir ön aşama. Output Sharpener ise tüm formatlarda kullanabileceğimiz versiyonu. Bazı fotoğrafçılar oldukça yüksek bir çekim kalitesi sunan Raw formatını tercih edebilirler. İşte bu dosyalarda Raw Presharpener ile ön hazırlık yaptıktan sonra asıl keskinleştirme ayarlarına geçmek gerekmekte. Yine U Point kullanımında üst düzey verim almak mümkün. Değerlerin özellikle farklı kağıt veya mürekkep tiplerine hatta sadece ekran görüntüsü baz alınarak ona göre ayarlanabiliyor olması da en dikkat çekici özelliklerinden bir diğeri.

 


Color Efex Pro 3.0

Sıra geldi efsanevi Color Efex Pro”ya. Assolisti en sona bıraktık tabii. Kuşku yok ki biraz evvel konusu geçen tüm eklentiler fotoğrafı düzeltmenin yanında onun üzerinde ekstra değer katacak efektler olarak da kullanılabilirler. Ama başlı başına bunun için yaratıldıklarını söylemek pek doğru olmaz. Ancak Color Efex Pro, tek dokunuşla inanılmaz sonuçlar elde edebileceğiniz bir renk düzeltme aracı olsa da diğerlerinin aksine, daha çok, birbirinden etkili efektler olarak nitelenebilir özellikler de taşıyor. Tüm bu eklentiler dört ayrı kategoride sıralanıyor. Mesela bunlardan 31 tanesi “Traditional” olarak adlandırılan sekmede, 21 tanesi “Stylizing” sekmesinde, 16 tanesi “Landscape” bölümünde ve yine 16 tanesi “Partroit” bölümünde gruplanmış olarak karşımıza çıkıyor. Bu şekilde toplayınca sayı 84 oluyor ancak kategoriler içinde aynı efektler olabiliyor, o sizi yanıltmasın. Toplamda 52 adet ayrı seçenek mevcut. Bunlardan “Traditional” ve “Stylizing” başlıklarında toplananlar birbirinde farklı ve çok amaçlı kullanım için seçenekleri oluşturuyorlar. “Landscape” bölümündekiler manzara fotoğraflarımıza üstün değer ve renk geçişleri katarken belki de en popüleri olan “Partroit” seçenekleri de portre ve beden rötuşlamada iş başına koyuluyor. Yaşlılık belirtilerinden tutun da diş temizliği, ten rengi ve yumuşaklığına kadar pek çok nedenle müdahale gerektiren veya gerektirmediği halde efekt olarak kullanmak isteyeceğiniz olağanüstü eklentiler olarak göze çarpıyorlar. çok ama çok iyi bir Photoshop kullanıcısı diğer tüm eklentileri görmezden gelebilir ve küçümseyebilir ancak genel olarak şu U Point tekniğini ve Color Efex Pro”yu en iyilerin bile “gereksiz” olarak niteleyemeyeceğini hatta muhtemeldir ki hayatlarında birden fazla kereler yardımına başvuracaklarını, veya çoktan başvurmuş olduklarını söylemek yanlış olmaz.


 

Sonuçta amatörler için düşünüldüğünde tüm paket; profesyoneller için düşünüldüğünde ise başta Color Efex Pro olmak üzere, Sharpener Pro, Silver Efex Pro v.s. oldukça önemli eklentiler olarak göze çarpmakta. U Point teknolojisi bize çoğu zaman yakalayamadığımız detayda, hassaslıkta ve incelikte seçenekler sunmakta. Bu paketin kullanımına, Photoshop”ta doku taşıma ve dekupe etme gibi temel bilgilerinizi de ekleyerek fotoğraf işleme ve manipülasyonu konusunda uzman olabilirsiniz. O konularla fazla ilgilenmiyor hatta Photoshop dahi kullanmak istemiyorsanız sorun yok, Apple Aperture de işinizi fazlasıyla görecek bir diğer profesyonel yazılım olmuş durumda. Farklı fotoğraf işleme yazılımları da yok değil. Ancak bu işin “üç Silahşörler”i kuşku yok ki Adobe Photoshop, Adobe Ligthroom ve Apple Aperture”dür. Nik Software de bu durumda “d”Artagnan” oluyor tabii. ?imdiden hepinizin eline sağlık.

U Point teknolojisi ve Nik Sofware için detaylı bilgi;
http://www.upoint.com/
http://www.niksoftware.com

 
     

 

     
 
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here