Ana sayfa Donanım Photoshop Touch

Photoshop Touch

0

En popüler yazılım şimdi de tabletlerde
 

Açıkça söylemek gerekirse, popüler olmanın birçok faturası var. Adobe de, neredeyse gelmiş geçmiş en popüler yazılımlardan biri olan Photoshop”ın güvenilir, stabil ve sağlam bir versiyonunu çıkarabilmek için çok çalıştı. Ve sonuç olarak Photoshop tarihin gördüğü en kullanıcı dostu ve verimli dijital görüntü işleme yazılım olarak hem ev kullanıcıları tarafından, hem profesyonel stüdyolar tarafından hem de akademik olarak tüm dünya çapında yaygın bir kullanıma kavuşarak, dünyanın en popüler bilgisayar yazılımlarından biri haline geldi. Tabi ki Adobe de bu popülaritenin ve neredeyse bir sosyal fenomen haline gelen bu yazılımın popülerliğinin gerekliliği olarak sayısız yama, plug-in ve güncelleme ile onu daha da kullanışlı hale getirdi tarihi boyunca. Hatta hepsi Photoshop”un yanında peyderpey yerlerini alan Adobe Illustrator, Adobe Flash ve Adobe After Effects gibi ürünlerle de Photoshop”un getirdiği repütasyonu pekiştirdi.
 
photoshop touch
 
Bu popülerliğe rağmen, Photoshop yazılımının tam olarak ne işlev gördüğüne dair basit bir açıklamaya ihtiyacı olanlar için bir kez konunun etrafında gezinmekte fayda görüyoruz. Photoshop, belki de olabilecek en basit tanımı ile, dijitalize edilmiş hemen hemen tüm görsel materyallerin manipülasyonu ve editlenmesini sağlayan bir bilgisayar yazılımı. Programın en basit amaçları, dijital görüntü ve/veya fotoğraflarınızın boyutlarını değiştirebilmekten, onların dosya uzantıları arasındaki geçişlerini sağlamaya, dijital görüntülere özel filtreler ve efektler uygulamaktan, onları başka görüntülerle kolaj haline getirilmeye kadar sayısız özellik sıralanabilir. Bunun haricinde fotoğrafçılıkla ilgilenenler için fotoğrafların dijital ortamda düzenlenmesi, renk ve ışık ayarlarının gerçekleştirilmesi, minör bazı düzeltmeler ve deformasyonlar yapılması, kırmızı göz düzeltmesi, kadraja girmiş ve fakat istenmeyen bazı ögelerin fotoğraftan kaldırılması gibi çok çeşitli özellikler de Photoshop yazılımı ile yapılabilecek şeylerden bazıları. Photoshop tabi ki sadece bu basit tanımla sınırlı değil. Yazılım kendi içerisinde de inanılmaz bir potansiyel barındırdığından, üzerinde ustalaşan profesyonellere de her geçen gün yeni bir kapı daha açıyor desek fazla abartmış olmayız. Amatör kullanımdan profesyonel kullanıma kadar hemen her alanda endüstri standardı haline gelmiş bir yazılım Photoshop.

 

Bu durumu daha da genişletmek ve yazılımın kullanımını yaymak adına Adobe”nin bir süredir efor sarf ettiği biliniyordu. Son yıllarda bir bilgisayar yazılımının kullanım alanının genişlemesinin en mantıklı yolu olan tablet piyasası, bilhassa da Apple iPad önderliğinde öylesine şaşırtıcı bir büyüme ivmesi gösterdi ki, Adobe”nin işi nereye doğru evrilteceğinin formülü de apaçık belliydi.
Görüldüğü üzere tabletlerin kullanım alanları sadece evlerle sınırlı kalmadı ve okul, hastane iş gibi hayatın diğer çoğu alanına da tablet kullanımı sirayet etti. Sektör analistlerine göre özellikle birinci dünya ülkelerinde Tablet kullanımı artık neredeyse kişisel bilgisayar kullanımına bir alternatif olarak bile düşünülmeye başlandı. Birçok kullanıcı iPad”i sahip oldukları Mac”lerin dokunmatik özelliği olan kuzeni gibi gördüklerini dahi söyler oldular. Adobe”de, bilhassa iPad 2″den bu yana bazı yazılımlarını tablet kullanıcılarına da açmak gibi bir amaç güttü ve işe Photoshop Touch adı verilen, bilindik Photoshop”un iPad kullanımı için optimize edilmiş versiyonunu geliştirmekle başladı.
 

 
Bunun sonucunda iPad için geliştirilen Photoshop Touch 9,99 USD”lik fiyatı ile Apple Store”daki yerini aldı. Ancak tam olarak nedir bu Photoshop Touch? Tablet versiyonu, kullanıcıların yıllardır alışkın olduğu kişisel bilgisayar sürümü ile kıyaslandığında ne kadar yetenekli ve yeterli? Bilhassa Mac”lerdeki kullanım alışkanlığını değiştirebilecek yenilikler barındırıyor mu? Gelin, Photoshop Touch”a biraz daha yakından bakalım. Photoshop”u daha önceki yıllarda kullanmış hemen herkes, size Layer”ların öneminden bahsetmiş olmalı. Zira yazılımın tüm kullanım şekli neredeyse bu Layer mantığının üzerine oturmakta. Layer, basitçe üzerinde çalıştığınız dijital görüntünün üzerine gerilmiş bir katman olarak tanımlanabilir. Bu sistem sayesinde, söz konusu dijital görüntü üzerinde akla gelebilecek hemen hemen tüm manipülasyon olanaklarını, resmin kendisine herhangi bir zarar vermeden yapabilmek mümkün hale geliyor. Bu Layer”lar teorik olarak sınırsız sayıda olabilir. Yapılan testlere göre Photoshop Touch içerisinde bu Layer”ları kullanmak en az yazılımın Mac versiyonunda olduğu kadar kolay ve işlevsel. iPad üzerinde görüntülediğiniz herhangi bir dijital görüntü üzerinde yeni bir Layer oluşturmak için sadece “+” butonuna tıklamanız yeterli. Bu buton ekranın sağ tarafında sabit olarak görünmekte.

 

Bu “akıllı” Layer”lar, dijital görüntünüzün üzerine iPad Kütüphane”nizde yer alan herhangi bir başka görüntüyü koymanıza da imkan veriyor. Tabi iPad”iniz içerisinde yer alan görüntüler haricinde iSight kamerası ile çektiğiniz bir fotoğraf da, bu tuş sayesinde anında Photoshop Touch”ın içine aktarılabilir. Herhangi bir yolla bir dijital görüntü Photoshop Touch içerisine yerleştirildiğinde uygulama kullanıcıya fotoğraf üzerinde manipülasyona başlamadan evvel, görüntüyü iPad ekranına tam oturacak şekilde çevirmeyi veya yeniden şekillendirmeyi yapıyor. Böylece üzerinde çalışacağınız görüntünün tamamını, onu ilk açtığınız anda uygulama penceresi içerisinde görüntüleyebiliyorsunuz. Görüntünün üzerinde renk, ışık ve kontrast ayarları yapmak da Photoshop Touch ile mümkün. Uygulama, bunlar gibi birçok temel konuda çeşitli ve yeterli menü olanaklarını parmağınızın ucuna getirmiş vaziyette.
 
photoshop
 
Aynı zamanda birçok Photoshop kullanıcısının aşina olduğu Curves fonksiyonu da Photoshop Touch”ta mevcut. Bu özelliği kullanırken de Photoshop yazılımının Mac versiyonunda fare imlecinin görevini parmak ucunuz üstleniyor. Adjustments menüsü ise tablet kullanımına entegre edilmek üzere yeniden tasarlanmış vaziyette. Bu menü stok imajınızın bir ön gösterimi eşliğinde basit bazı fotoğrafçılık efektlerini uygulamanıza olanak sağlıyor. Bunların arasında Renk Ayarı, Gürültü Oranı, Otomatik Düzeltme, Tersine çevirme ve Isı Ayarı gibi seçenekler mevcut. Her bir efektin ne işe yaradığı ve oranı ile ilgili tüm ayarları, görünen ön gösterim üzerinde test ettikten sonra asıl imaja uygulamak mümkün. Kullanıcılar aynı zamanda birden çok imajı birbiri ile kolaj halinde aynı imaj arka planı üzerinde gösterme imkanına da sahip Photoshop Touch içerisinde. Söz konusu özellik birden fazla imajın her birini ayrı bir Layer olarak tanımlayarak ana imajın üzerinde istenilen yere, istenilen boyutta yerleştirmek için kullanılabilir. Böylelikle iPad”iniz üzerinde istediğiniz gibi bir görsel kolaj meydana getirmeniz de mümkün. Tabi ki yukarıda sayılan her bir özellik, ayrı Layer”larda tanımlanmış bu imajlar için de uygulanabilir ve böylelikle de kolajı oluşturan görsellerin her birine ayrı editleme imkanı ortaya çıkar. Tabi, bu kolajı oluşturan ana imaja da toptan bu efektleri uygulamak mümkün. Bunun için de Layer”ların istenilenleri veya hepsi tek bir Layer haline getirilebilir; tıpkı geleneksel Photoshop”ta olduğu gibi.

 

Bunun için de değişik görsel karıştırma metotları da uygulama özellikleri içinde mevcut. Tabi kabaca saydığımız bu özelliklerin birçoğu Photoshop yazılımının masaüstü versiyonu kadar teferruat içermiyor lakin; yine de ortalama bir kullanıcının ihtiyacı olabilecek hemen hemen tüm özelliklerin Photoshop Touch”ın içerisinde yer aldığını söylemek mümkün. Belki de uygulamanın en dikkat çeken özelliklerinden biri de Scribble Selection Tool. Bu özellik dijital fotoğrafınız içerisinde yer alan istenmeyen bir objeyi hızlıca ve kolaylıkla fotoğrafın içinden çıkarmanıza yarıyor. Seçeneğe dokunduğunuzda sistem size objenin kaldırılmasını mı yoksa fotoğraf içinde tutulmaya devam etmesini mi istediğinize dair bir seçenek sunuyor. Ve bundan sonra fotoğrafın içerisindeki herhangi bir obje, tek bir dokunuşla fotoğrafın içinden çıkarılabiliyor. Oldukça eğlenceli bir özellik olduğunu belirtmeliyiz.

Tüm bu eğlenceli özelliklere rağmen, daha önce de belirttiğimiz gibi Photoshop Touch, yazılımın masaüstü versiyonuna oranla bazı özellikleri es geçiyor. örneğin, üzerinde işlem yapılacak dijital imajın maksimum 1600*1600 çözünürlükte olması şart. Photoshop Touch maalesef bundan daha yüksek çözünürlükteki görselleri desteklemiyor henüz. çoğu kişisel bilgisayarda çalışan Photoshop yazılımı için bu üst sınır çok çok daha yukarılarda. Dolayısıyla Photoshop Touch uygulamasını yüksek çözünürlüklü profesyonel imajlar üzerinde çalışmak için kullanıcılara önermek zor.
 


 
Bunun yanında uygulama sadece iPad yatay haldeyken çalışıyor. iPad”i dikey tutmanız, uygulamayı kullanmayı zorlaştıracaktır. iPad”iniz dikey pozisyondayken fotoğrafları Photoshop Touch uygulaması ile görüntüleyebilir ancak üzerlerinde herhangi bir müdahale yapamazsınız maalesef. Bu da bir eksi puan olarak görülebilir; özellikle iPad”ini genellikle dikey kullanan bazı kullanıcılar tarafından. Son olarak, üzerinde işlem yapılan fotoğraflara yazı eklemenin çok da kolay olmadığını söylemeliyiz. Yaptığımız denemelerde yazı yazmanın ve yazılan bir yazıyı silmenin çok da kolay olmadığını gördük.

 

Photoshop Touch uygulaması sayesinde iPad”iniz üzerinde manipüle ettiğiniz dijital fotoğraflarınızı kolaylıkla saklayabilir ve paylaşabilirsiniz. iPad”inize istediğiniz formatta kaydedilen imajları tek bir dokunuşla elektronik posta olarak gönderebilir veya kendi kişisel bilgisayarınıza alabilirsiniz.

Son olarak, Photoshop Touch”ın, dosyanın girişinde de bahsettiğimiz evrimi geçirmiş ve bir endüstri standardı haline gelmiş Photoshop”a bir rakip olarak görülemeyeceğinin açık olduğunu söylemek istiyoruz. iPad üzerinde çalışan Photoshop Touch, genel olarak, abisi sayılabilecek Photoshop”un en çok kullanılan özelliklerini alarak, bu deneyimi iPad”inize de aktarma amacı dışında çok da iddiası olmayan bir uygulama.
 


 
Ancak bu adımın, ileride uygulama ve yazılım dünyasının nerelere doğru evrileceğine dair çok mühim ipuçları verdiği de bir gerçek ve Photoshop Touch bu ipuçlarının en kuvvetlisi olarak beğeninize sunulmuş bir uygulama olarak konumlanabilir.
Görünen o ki, iPad özelinde tablet bilgisayarların önü her geçen gün biraz daha açılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here