Ana sayfa Makale Photoshop’ta seçim gerçekleştirme ipuçları

Photoshop’ta seçim gerçekleştirme ipuçları

0

Tasarımcıların en yoğun şekilde kullandıkları yazılımlar arasında kendine haklı bir yer edinen Adobe Photoshop“ta görseller üzerinde düzenleme yapılması gerekebilmektedir. Bunun için düzenleme yapılmak istenen görseller üzerinde seçim araçları kullanılarak çalışılır. Seçilen alanda filtrelemeden renklendirmeye, kopyalamadan yapıştırmaya bir dizi işlem seçimlerle yapılmaktadır.

Photoshop birçok seçim aracı içerir. Bu çeşitliliğin temel nedeni ise görsellerin farklı yapılarda olmasıdır. Seçim araçlarının görsellerde kullanımı konusunda ise yöntemler farklılıklar gösterir ve bu konumuzda işte bu yöntemlere dair bazı püfleri ele alacağız.

Seçim araçları

İlk detay seçim araçlarının taşınması ile ilgili. Tasarım profesyonellerinin yoğun şekilde kullandığı bu işlem için her zaman seçim araçları gereklidir. Kontrol panelinde seçenekler vardır, bu seçeneklerin arasından birinci seçeneğin seçili olmasına özen gösterilmelidir.

Shift” tuşuna başarak seçim alanına yeni semboller eklenebilmektedir. “Alt” tuşu ise seçim alanında yer alan seçimin çıkarılması için gerekmektedir. “Alt ve Shift” tuşlarına aynı anda basılması sayesinde seçim alanıyla yeni seçim alanının kesişim bölgesi seçilebilmektedir. Photoshop bünyesindeki ikonlarla da düzenlenebilen bu işlemlerin kısayol kombinasyonları ile yapılması çok daha pratiktir…

Devamı için sonraki sayfaya tıklayınız…

 

Seçimi çoğaltmak mı istiyorsunuz? Yapmanız gereken tek şey “Alt” tuşuna basmak. Photoshop”ta kısayollar zamandan tasarruf için bire birdir.

Katmandaki görselin kenarları üzerinde işlemler yapılması gerekebilmektedir. Katmanlar panelinde görselin olduğu kareye “Command” tuşuna basıp tıklarsanız kenarlar seçilecektir. Seçimin sonrasında “Select” ve ardından “Save Selection” yolu izlenerek kayıt işlemi gerçekleştirilir.


Geometrik Seçim

Photoshop”ta görseller için geometrik, kare, dikdörtgen ve elips gibi seçimler vardır. Restangular Marquee, Elliptic Marquee, Single Row Marquee, Single Column Marquee geometrik seçim araçlarıdır. Araçların kısayol tuşu için “M” harfine basilar. “Shift ve M” tuşlarına aynı anda basıldığında araçların altındaki araçlar da çıkar.

 

Dikdörtgen ve kare seçim

Photoshop”ta yer alan Dörtgen Seçim Aracı (Rectangular Marquee Tool) ile sizin insiyatifinize göre kare ya da dikdörtgen biçimli seçimler yapılabilmektedir. Dikdörtgen ve kare seçimler fotoğrafların olmazsa olmazlarındandır. Görselleri daha merkezi şekilde kullanmak, fazlalıklardan kurtulmak için bire birdir.


örneğin “Alt ve Shift” tuşlarıyla nesnelerin ortasından itibaren seçimler yapılabilir. “Space” tuşu ise taşıma işlemini sağlar. Bu işlemde herhangi bir kayıt işlemi veya işlemin yazılım üzerinde tamamlanmış olması gibi durumlar söz konusu değildir. Taşıdıktan sonra da boyutlandırmaya devam edebilirsiniz.

 

Elips ve daire seçim

Daireden elipse kadar yine dilediğiniz biçimde seçimler gerçekleştirebilmeniz için Elips Seçim Aracı (Eliptical Marquee) ile daire seçimi isteniyorsa “Shift”e basmanız, elips isteniyorsa herhangi bir tuş kullanmamanız yeterlidir. Yani araç, otomatik olarak elips seçimi gerçekleştirirken, Shift ile daire seçim gerçekleştirmesi sağlanmaktadır.


Dairenin çevresine yerleştirmek isteniyorsa Command ve R tuşlarına aynı anda basılır. Cetveller açıldıktan sonra üst cetvelde ortaya gelinir ve çekilir. Yan çizgi görseldeki nesnede üst kenarda konumlanır. Sağdaki cetvelin orta kısmından tutulup çekilir. İki klavuz ile çizgi kesişiminden başlanarak seçim yapılır. Ortadan başlanmak suretiyle “Shift” ve “Alt” tuşları kullanılarak seçim yapılır.  “Space” tuşu ise taşıma işlemini sağlar. Taşıdıktan sonra da boyutlandırmaya devam edebilirsiniz.

 

Lasso, Polygonal Lasso ve Magnetic Lasso

Serbest seçimler yapılmak istendiğinde Lasso (Kement Aracı), Polygonal Lasso (çokken Kement Aracı) ve Magnetic Lasso (Mıknatıslı Kement Aracı) araçları kullanılmaktadır. Klavye kısayol tuşu L olan bu araçlarda Alt ve shift kombinasyonları, tek Alt ve tek Shift”li seçimler de dahil olmak üzere Lasso, Polygonal Lasso ve Magnetic Lasso araçlarında daha önceki araçlarda belirtilen kısayolların tümü aynı işlevleri görmektedir.


Lasso, kement kullanılarak serbest seçimler gerçekleştirmenize yarar. Hem görsel hem de arka planı almak için kullanılan Lasso aracında seçim sırasında beğenilmeyen kısımları çıkarmak için Alt tuşuna basılır ve çıkan dairelerle söz konusu bölgeler yok edilebilir. Bu yöntem oldukça pratik olduğu gibi işlemlerin hızlıca yapılmasını sağlamakta, tasarım profesyonelinin kendini yormadan rötuş işlemleri yapabilmesini sağlamaktadır.

 

Polygonal Lasso ise köşeli hatlara sahip nesneler için idealdir. Her tıklama belirgin hatlar oluşturulmasını sağlamaktadır. Zoom aracı ile yakınlaşmak, kenarlarını tıklayarak ilerlemek ve hata yapıldığında da “Delete” tuşuyla bir adım geriye almak Polygonal Lasso”nun tipik kullanım biçimidir.

Magnetic Lasso görsellerin ton değerlerini dikkate alır, piksellere yapışarak seçer. örneğin beyaz arka plan üzerindeki görsellerin seçiminde ideal metotlardandır. Fotoğrafçıların da yoğun olarak kullandıkları bu aracın püf noktası ise saat yönünde seçimlerdir. Hem daha kullanışlı hem de kolay bir işlem sağlayan bu yolun ardından tıpkı Polygonal Lasso”da olduğu gibi ilerlenir.

Touchpad kullanılması gerekebilen bir araçtır, kenarlar düzgün olarak seçilemiyorsa kenarlar düzeltilerek seçim devam edilebilir. Nesne üzerinde işlemi tamamladıktan sonra bir daire belirecektir, buraya tıklayıp seçimi aktifleştirin.

Yazar: Ferhat Verdi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here