Ana sayfa Yazılım Photoshop”ta Madeni Para Yapımı

Photoshop”ta Madeni Para Yapımı

0
Günümüzde de tarihte de para insanların hayatının büyük bir kısmını oluşturuyor, tüm koşuşturmalarımız çoğunlukla ona yöneliktir. Napolyonun” da dediği gibi ” Para para para” hatta bu şekilde devam edersek aklınıza “Para Para Para, Varlığı bir dert yokluğu yara” şarkısı da gelecektir. Para kazanmak zor ama çizmek kolay!
 

 
Bu yazımda size madeni para çizimini anlatmaya çalışacağım. Basit, kolaylıkla yapabileceğiniz bir çizim olacak. öncelikle çizim konusunda unutmamamız gereken şey, nesnemizi iyi analiz etmek.

 

Şimdi eller ceplere cüzdanlara, paranıza farklı bir gözle bakın  diyerek çizimimize başlıyoruz. Peki paramızın hangi yüzünü çizeceğiz, yazı mı tura mı? “YAZI” . Her çizim için yaptığımız vazgeçilmez işlemimiz yani yeni bir çalışma sayfası açmak için New>File açılan pencereden şu ayarları giriyoruz; (eşit bir kare alan)  Widht: 15cm Height: 15cm, Resolution: 300, Color Mode: CMYK
(Resim 1).
 
-Resim 1-
Arkadaşlar baskıya yönelik bir çizim yapmak istediğimden Dpi 300 ve CMYK seçtim. Bu ayarları girdikten sonra çalışma sayfanızı isimlen direbilir siniz, ben 5 kuruş yazdım. 5 Kuruş çizimiyle başlamak istedim. Daha sonra 50 kuruşla devam edeceğim.

Küçük bir not: Para seçiminde yeni kuruşları seçtim, şu an ki kullandığımız bozuk paralardaki desen yeni başlayan arkadaşlarımızı zorlayabileceğinden daha sade paraları seçtim. Burdaki tekniği kavradığınızda her türlü parayı çizebileceksiniz diye umuyorum. İster fotoğraflarından yaralanarak ya da yararlanmayarak.)

 


-Resim 2-
 
  Sayfa ayarlarımızı yaptıktan sonra menümüzden Elliptical Marquee Tool yani yuvarlak seçim aracıyla shifte basılı tutup eşit genişlik ve yükseklikte bir daire çiziyoruz. Daha sonra açık bir gri rengi seçip, (Paint Bucket Tool)kova aracıyla bu seçim alanına tıklıyoruz (Resim2).
Daha sonra bulunduğu layera çift tıklayıp Layer Style bölümünü açıyoruz ve buradan da Bevel And Emboss seçeneğini seçip Resim 3″ teki ayarları yapıyoruz.(Style: İnner Bevel, Depth: 429, Size:3, Soften:0, Angle:5, Altitude: 22, High Mode: Screen ve Opacity: 100%, Shadow Mode: Multiply ve Opacity: 84%) (Resim 3)
 
 
-Resim 3-

 

Paramız için temeli atık. Şimdi, yeni bir layer açıyoruz  ya da çizdiğimiz dairenin layerını kopyalıyoruz( Layer>Duplicate Layer). Eğer kopyalamadan temiz bir layer açmışsanız bir önceki layerdeki işlemi tekrar yapıyoruz ama bu sefer çizdiğimiz dairemiz öncekinden biraz daha küçük olacak ama layerı kopyalamışsanız CTRL+T tıklayıp boyutunu küçültün. Bu işlemleri yaptıktan sonra önceki dairede kullandığımız girinin bir koyu tonunu seçiyoruz ve dairemiz seçili haldeyken kova aracıyla seçim alanın içini boyuyoruz
(Resim 4 Resim 5)
 

-Resim 4-
 
-Resim 5-

 


-Resim 6-
 
  Daha sonra layerımıza çift tıklayıp Layer  Style bölümünü açıyoruz. Açılan pencereden Inner Shadow”u  seçip   Resim 5″ teki ayarları giriyoruz. Bu şekilde iç gölge verip 1. Layerımızdaki gri alanı yani paramızın kabarık dış kısmını ortaya çıkartıyoruz (Resim 6).
Bu işlemi yaptıktan sonra 5 kuruşumuzun beşini yazalım. Paramızda kullanılan yazı karakteri , times new romanı çağrıştırabilir  fakat bilgisayarınızda var olan times new romanı seçtiğimizde paradaki 5 ile times new romanın beşiyle bazı farklılıkları olduğunu göreceksiniz. Font sitesinden yaptığım araştırmayla  5″ e daha yakın bir karakter olarak Bambi isimli fontu buldum(dafont.com sitesinden serif bölümünden bu karakteri bulabilirsiniz).üç fontu karşılaştıralım ve farkları Resim 7″ da görebilirsiniz.
 

-Resim 7-

 

Bu üç tane  5 arasındaki farklılığı gördükten sonra bunu şu şekilde giderebiliriz, Times New Roman karakterini kullanmıyoruz. Bambi yazı karakteri ile yazdığımız 5″ i text olmaktan çıkartıyoruz, bunun için de bulunduğu layera çift tıklayıp Rasterize Type seçip, yazı olmaktan çıkarttıktan sonra  pen tool ya da lasso tool yardımıyla çıkarılması ve eklenmesi gereken alanları çiziyoruz. Başka deneyeceğiniz sağlıklı yöntem ise, paranızın fotoğrafından yararlanıp 5 çizmeniz. Her iki yöntemden biri seçebileceğiniz gibi iyi bir araştırmayla da kullanılan karaktere ulaşabilirsiniz. Tercih sizin!
Küçük bir not: Paranın üzerindeki diğer yazılarda farklı fontlar kullanıp, üzerinde hafiften oynamalar yapacağız.
5 çizimini yaptıktan sonra, ikinci dairedeki gri tonunu paraya uyguluyoruz.Bulunduğu layera çift tıklayıp Layer Sytle Bölümünü açıp tekrar Bevel and Emboss seçeneğini seçip Resim 8″ deki ayarları giriyoruz(Style: İnner Bevel, Depth: 684, Size:5, Soften:0, Angle:5, Altitude: 22, High Mode: Screen ve Opacity: 100%, Shadow Mode: Multiply ve Opcaity: 84%) . Sonuç resim 9 gibi oluyor.(Resim 8 – Resim 9)
 

-Resim 8-
 
-Resim 9-

 


-Resim 10-
  Bu işlemleri yaptıktan sonra beşimizi  paramızın sol tarafına boyutunu küçülterek yerleştiriyoruz. Beşe uyguladığımız işlemleri yeni kuruş yazı, tarih ve ay yıldızımza da  uygulayacağız. Yazılarda Bookman Old Style Bold fontunu kullanacağım. Paramızın yazılarına bakarak mümkün olduğunca yakın bir karakter kullanıyoruz. Yeni yazısını 26 punto, kuruş yazısını da 36 punto yazıyorum. Her iki kelime arasındaki punto büyüklüğünü de  Character (Bilmeyenler için;Windows>Character) kısmından 18 punto yapıyorum. Tarih yazısını da 18 puntoyla yazıp bırakıyorum. Daha sonra hem tarihe hemde yazılara Layer Sytle Bölümünden Bevel and emboss seçeneğini seçip Resim 10″ daki ayarları giriyorum.
(Style: Emboss, Depth: 256, Size:5, Soften:3, Angle:5, Altitude: 22, High Mode: Screen ve Opacity: 100%, Shadow Mode: Multiply ve Opacity: 84%)
(Resim 10)

 

Bu ayarları girdikten sonra paramızı ortadan böldüğümüzü düşünerek 5 yazısını sol tarafa yeni kuruş yazısını da sağa yerleştiriyoruz, tarihinde her ikisini orta alt kısımında yerini alıyor. Yazılarımıza işlemi henüz sonlandırmıyoruz. Yakın bir karakter kullandığımızdan bu karakterde paranın üzerinceki yazıya göre harflerin kenarlarını biraz kırpıyorum. Bunun içinde önce yazının bulunduğu layera sağ tuş Rasterize Layer a tıkladıktan sonra oynamaları yapıyorum ayrıca kuruş yazısını seçili hale getirip Ctrl +T tıklayıp, aşağı doğru çekip uzatıyorum. Tarih yazısını dokunmuyorum. Böylelikle yazılara uygulanan işlemi tamamlıyorum
(Resim 11).
 
-Resim 11-

 


-Resim 12-
 
  Şimdi sıra ay ve yıldızımıza geldi. öncelikle ayı çizerek başlıyorum. Bunun için yeni bir layer açıp  her tarafı eşit bir yuvarlak çiziyorum. Layer Style kısmından Bevel and Boss seçeneğini seçip 5 yazısında uyguladığım işlemleri ay ve yıldız layerını da uyguluyorum. Daha sonra ikinci bir yuvarlak çizip içini doldurmuyoruz, seçim halindeyken Delete tuşuna basıyoruz ve siliyoruz (Resim 12).
Ayımız tamamlandıktan sonra yıldızımıza geçiyoruz. Bunun için hazır yıldız shapeleri,fırçalar kullanabileceğiniz gibi pen tool ile yeniden çizebilirsiniz. Benim kullanacağım yöntem şu şekilde; kare bir alan belirliyoruz, bu alanımız 12×12 mm olsun bu alanı sağdan soldan 2 mm üsten 4 mm olarak klavuz  çizgiler çekerek belirleyin. Resim 12″ de yıldızımızın uçlarının geleceği kısmınlar siyah noktaların bulunduğu yerlerdir. 
(Resim 13)
 
-Resim 13-

 

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra, sanki kurşun kalemle bir kağıt üzerine ilkokuldaki gibi yıldız çizermiş gibi Lasso Tool aracını kullanarak siyah noktalarla belirlediğimiz kısımlara tıklayıp seçim alanı oluşturuyoruz, ayda kullandığımız renk ve  Bevel and Emboss seçeneklerini de yıldızımıza uyguluyoruz. (Resim 14)
 

-Resim 14-
 
Bu işlemleri yaptıktan sonra Ctrl +T tıklayıp Rotate seçiyoruz ve yıldızımızı Resim 15 de görüldüğü üzere kırmızı çizgi bulunduğu yere dik gelecek şekilde çeviriyoruz. Ayımıza göre ortalıyoruz ve yerleştiriyoruz
(Resim 16).
 

-Resim 15-
 
-Resim 16-

 


-Resim 16-
 
  Bu işlemleri yaptıktan sonra Ctrl +T tıklayıp Rotate seçiyoruz ve yıldızımızı Resim 15 de görüldüğü üzere kırmızı çizgi bulunduğu yere dik gelecek şekilde çeviriyoruz. Ayımıza göre ortalıyoruz ve yerleştiriyoruz
(Resim 16).
Ben basit yapabileceğiniz taktiklerle ay yıldız çizimi anlatmaya çalıştım fakat ay yıldız yani Türk bayrağının belli ölçüleri vardır. Bu ölçüler doğrultusunda her şeyi tam oturtabilirsiniz (İnternette bu konuda araştırma yapabilirsiniz).

Para üzerine gelecek her şey tamamlandıktan sonra Resim 17″ daki gibi yerleştiriyoruz. (Resim 17)

 
-Resim 17-

 


-Resim 18-
 
  Paramızı tamamladıktan sonra biraz gölge biraz ışıkla daha bir benzerlik sağlamaya çalışalım. Bunun için öncelikle ilk çizdiğim daireyi seçili hale getiriyorum , sahip olduğu griden daha koyu bir gri seçip fırçayla hafiften yumuşak etkilerle sağ tarafını  boyuyorum. Aynı şekilde ikinci dairemi de seçili hale getirip birinci dairede yaptığımı ikinci daireye de uyguluyorum (Resim 18). Bu işlemi ilk yaptğımızda da uygulayabilirdik fakat son şekliyle buna karar vermek daha doğru olacaktır.
Bu uygulamadan sonra aynı şeyi 5 de uyguluyorum tek fark var 5 e koyuluğu sol taraftan veriyorum (Resim 19). Aynı şekilde diğer yazılara da fırçayla sol taraftan biraz bu şekilde gölge veriyorum.  
-Resim 19-

 


-Resim 20-
  Bu işlemden sonra ikinci daireye ve ay yıldıza sol taraftan Dodge tool ile hafif aydınlatma yapıyorum. (Küçük bir not; bu uygulamaları yaparken fırçamızın boyutu büyük ve yumuşaklık fazladır.) Son kez paramı kontrol ediyorum. İkinci daire hariç diğer yazı ve çizimlere Layer Style kısmından Drop Shadow”u seçiyorum. Artık paramız tamamdır. Sonuç (Resim 20);

 

Elimizdeki malzemeleri israf etmeden 50 yeni kuruş yapalım. Sadece 5 kuruşu yaparken kullandığımız malzemelere bir sıfır ve altın renginde daire ekleyeceğiz. Sıfırı Times New Roman Bold ile yazıyorum. Beşe uyguladığım Bevel and Emboss seçeneğini ona da uyguluyorum ve seçili hale getirip sol taraftan koyu griyle gölge veriyorum. Ayrıca Layer Style kısmından Drop Shadow seçeneğini de işaretlemeyi unutmuyoruz. İkinci daireyi büyütüyoruz ve böylelikle paramızın kenar kısmını daraltıyoruz. 50 Yeni kuruşumuza dikkat ederek paramızın üzerindekileri yerleştiyoruz (Resim 21).  
-Resim 21-
 

-Resim 22-
  İşlemlerimiz henüz bitmedi. Yeni bir layer açarak ilk çizidiğimiz daire boyutunda bir daire çizip altın renginde (C:0 M:20 Y:60K:20) boyuyoruz ve bulunduğu layerın saydamlık değerini  Opacity : 50% yapıyoruz (Resim 22).

 

Daha sonra Resim 23″deki gibi yeni bir  daire çizip, seçili hale geldikten sonra Delete tuşuna basıp siliyoruz.Sildikten sonra Layer Sytle kısmından Drop Shadow”u seçiyoruz ve şu değerleri giriyoruz: Distance:5 Spread:0 Size:0, diğer değerler aynı şekilde kalıyor.
(Resim 23)
 

-Resim 23-

 

Bu işlemleri tamamladıktan sonra layerlerimizi birleştirelim ( Hepsini seçili hale getirip Ctrl+E tuşuna basın). Birleştirdikten İmage> Adjust ments>Level kısmından açık koyu değerleriyle oynuyoruz ve son şeklini veriyoruz.
Sonuç (Resim 24);
 

-Resim 24-

 

Bu malzemeleri kullanarak diğer madeni paralarımızı da çizebilirsiniz.  Hatta kendiniz yeni teknikler oluşturabilir, photoshop pattern ve gradientlerinden de faydalanabilirsiniz.

Arkadaşlar, photoshopta hemen hemen  her şeyi yapmak mümkün sadece çizmek istediğinizi iyi analiz edelim, nerde nasıl  etkilerden faydalanabilirim diye düşünerek ve elimizdekileri uygun yere yerleştirerek çalışmalarımızı daha cazip hale getirebiliriz.
Umarım photoshop öğrenmek isteyenler ve geliştirmeyi düşünenler için faydalı bir çalışma olmuştur. Herkese iyi çalışmalar diliyorum…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here