Ana sayfa Yazılım Photoshop Optimizasyonu

Photoshop Optimizasyonu

0

Photoshop”un maksimum verimle kullanılması için bilinmesi gereken her şey

Fazla katmanlı (layer) görsel çalışmalar yapanların veya yüksek çözünürlüğünden dolayı çok yüksek dosya boyutuna sahip fotoğrafları işleyenlerin sık sık karşılaştıkları sorunlardan biri bilgisayar donanımlarının yeterli seviyede olmalarına rağmen Photoshop”un düşük performansla çalışması sorunu ile karşı karşıya kalmalarıdır.
 

Böyle bir durumda en genel haliyle bir çözüm sunmak gerekirse; Photoshop optimizasyon ayarlarınızın düzgün ve çalışma stilinize göre yapılmış olması gerekmektedir.
 

Photoshop Optimizasyonu

Optimum performans ayarları
Bu ayarları yapmak için Photoshop”ta preferences sekmesi altında yer alan Performance”ı tıklayın. Açılan pencerede ilk olarak RAM ayarları gözünüze çarpacaktır. Burada yer alan slider ile Photoshop”un kullanacağı RAM miktarını ayarlayabilirsiniz.
 

32-bit modunda çalışan bir Photoshop”ta kullanılabilir ve ayarlanabilir RAM miktarı sınırlı iken 64-bit olanlarda bu sınır yoktur, istediğiniz kadar RAM atayabilirsiniz. Bu noktada Photoshop”un kullanacağı RAM miktarını ayarlarken aynı anda çalışacak diğer programları da göz önüne alıp optimum bir değer seçilmesi gereklidir.
 

 

özellikle bilgisayarın hafızasını çok meşgul eden Adobe Bridge gibi bir programın da aynı anda açık ve kullanımda olacağını hesaba katarsak %50 – %60 arası değerler makul olacaktır. Tabii, bilgisayarınızın RAM”i ne kadar yüksek olursa, sonuç o kadar iyi olacaktır.
 

History & Cache
Performance penceresinde yer alan bir diğer önemli ayar da History & Cache başlığı altında yer alan ayarlardır. Bunlar; History States, Cache Levels ve Cache Tile Size”dır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse History States; Photoshop”ta yaptığınız her hareketin kayıt altına alındığı History (Geçmiş) kayıtlarının kaç adede kadar saklanacağının ayarlandığı bölümdür. örneğin history ayarınızı 60 gibi bir değerde tutarsanız, option – command – Z komutuyla (geri alma işlemi) yaptığınız işlemleri 60 hamle öncesine kadar alabilirsiniz. Dolayısıyla bu değeri istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz, fakat; bu sayı yükseldikçe yaptığınız işlemlerin hepsi RAM üzerinde yer kaplayacaktır ve bu da Photoshop”un yavaş çalışmasına neden olacaktır.
Sürekli düzeltme gerektiren işler üzerinde çalışıyorsanız fazla layer ile çalışmak ve hatta daha sonraki sayılarda bahsedeceğimiz Layer Comps özelliğini kullanmanızda fayda var.
 

Bu ayar sekmelerinde yer alan diğer bir özellik de Cache Levels ayarıdır. önbellek anlamına gelen Cache Levels; Photoshop”ta işlediğiniz imaj dosyasının ekrandaki görüntüsünün işlenme hızıyla ilgilidir. çok yüksek çözünürlüklü ve az layer içeren bir dosya ile çalışıyorsanız cache level”ı yüksek seçenekli ayarlamakta fayda var, fakat; çok fazla sayıda layer içeren ve düşük çözünürlüklü bir dosya üzerinde çalışıyorsanız cache level seviyesini düşük tutabilirsiniz.

 

Cache Tile Size ayarlarına da yakından bakmak gerekirse;
 

Tall and Thin: Düşük çözünürlüklü ve çok katman (layer) içeren dosyalar.
Default: Ortalama çözünürlüklü ve ortalama sayıda katman içeren dosyalar.
Big and Flat: Adından da anlaşılacağı üzere sadece bir kaç layerden oluşan veya neredeyse flat, yüksek çözünürlüğe sahip dosyalar için seçilmesi gereken ayarlardır.
 

Bu ayarlar Photoshop”un işlem hızını oldukça etkileyecektir. çalışacağınız dosyanın türüne göre bu ayarı üşenmeden yapabilirsiniz. Cache Level ayarlarının aktifleşmesi için Photoshop”u kapatıp yeniden açmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
 

Scratch Disks
Ana performans penceresinde yer alan bir diğer ayar sekmesi de Scratch Disks sekmesidir. Bilgisayarınızın sistemi bir işlemi gerçekleştirmek için yeterince RAM kullanamadığı zamanlarda, Photoshop “Scratch Disk” adı verilen sanal bir hafıza kullanmaktadır. Scratch Disks, bilgisayarınıza bağlı olan, harici veya dahili herhangi bir boş hafıza alanı olabilir. Photoshop genellikle, işletim sisteminizin yüklü olduğu hard diski öncelikli scratch disk olarak seçer. Bilgisayarınızda tanımlı diğer boş hafıza alanları da ikincil ve üçüncül şeklinde sanal hafıza olmak üzere sıralanır.
 

 

Bunların sırasını bu pencerenin hemen sağ tarafında yer alan ok işaretleri ile değiştirebilirsiniz. Scratch Disklerin aktif ya da pasif olmalarını sağlamak için sol tarafta yer alan check box”ları kullanabilirsiniz. En iyi optimizasyon ayarları için Scratch Disk”i işletim sisteminizin yüklü olduğu hard diskten ayrı bir hafıza alanında ayarlamakta yarar var.
GPU Settings”te yer alan Enable OpenGL Drawing seçeneği ise şu anlama gelmektedir; OpenGL, 3D dosyalar gibi büyük ve karışık içerikli dosyaları Photoshop”ta işlerken devreye giren video işlemcisi için software ve hardware standardıdır.
 
3D tasarımcılardan ziyade, fotoğrafçılar için Open GL”in ne gibi bir önemi vardır diye soracak olursanız, OpenGL kapalı iken hızlı bir şekilde zoom in ve zoom out yapın, aynı işlemi OpenGL açık iken de deneyin. OpenGL seçili iken zoom ve diğer hareket işleri daha pürüzsüz ve doğrusal iken, OpenGL seçeneği seçili değilken bu işlemler daha ağırdır ve doğrusal değildir. Bu seçeneği aktifleştirmek RAM kullanımınızı arttırsa da, detaylı bir retouch işlemi süresince sürekli fotoğrafın tamamına bakan ve çalışılan spesifik bölgeye geri dönen kullanıcılar için rahat ve pürüzsüz bir çalışma ortamı sağlaması açısından seçili olmasında fayda var.

Hız, detaylarda gizlidir

Bu gibi genel ayarların dışında başka ufak tefek detaylarla da Photoshop”un performansını artırabilirsiniz.
 

 

Yaptığınız her işlem hafızada yer kaplayacağı için arada sırada bunları temizleyerek hafızada yer açabilirsiniz. Edit – Purge – Histories seçeneğinden History”de saklanan tüm geçmişi silebilirsiniz. Purge komutunu, Photoshop”un performansı gözle görülür şekilde düştüğü zaman kullanabilirsiniz. Purge yaptıktan sonra, silinen kayıtların ve history öğelerinin geri gelemeyeceğini ve herhangi bir işlemi geri alamayacağınızı unutmayınız.
 

Ek olarak Preferences sekmesinde yer alan File Handling başlığında yer alan Image Previews seçeneğini “never save” olarak ayarlarsanız Photoshop gereksiz ön izlemeleri kaydetmemiş olacak ve böylelikle RAM ve CPU kullanımınız ciddi oranda düşecektir.
 

Ayrıca, kullanmadığınız eklentileri, font paketlerinizi ve action scriptlerinizi de kaldırmak Photoshop”un hızını hissedilir ölçüde artıracaktır. Photoshop her açıldığında tüm bu paketleri baştan tarayacağı için zamanla da çalışma süresinde azalma meydana gelecektir. İnternetten indirdiğinizi ve bir kere deneyip kullanmadığınız brush paketleriniz de silinmesi gereken bu öğelere dahil.
 

Tüm bunlarla uğraşmamak ve Photoshop”u sorunsuz bir şekilde kullanmak için en iyi seçenek şüphesiz minimum 8 GB”lık bir RAM ve SSD”ye sahip bir bilgisayar ile çalışmak iken, bunun mümkün olmadığı durumlarda yukarıda bahsettiğimiz bir kaç ufak ayar ile sinir krizleri ve vakit kayıplarından kurtulmanız mümkün.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here