Ana sayfa Yazılım Photoshop kullanarak AE”e üç boyutlu malzeme

Photoshop kullanarak AE”e üç boyutlu malzeme

0

Photoshop’ta videolarınızı zenginleştirmek

 Video kurgu işlerinde en zor işlerden biride, çoğunluğunu fotoğraf olarak gelen işlerden bir film çıkartmaktır. Belgesel tarzında olan bu filmler belli bir süre sonra kullanıcıyı sıkmaya başlar. Filmdeki tek bir noktaya zoom yaparız,  fotoğrafın belli bir noktasına yaklaşırız, değişik efektler ile fotoğraflar arası geçiş sağlarız. Ama belli bir noktaya kadar bu yapılabilir.

Videolarınızı zenginleştirmek
İnanıyorum ki hepimizde çok iyi bir televizyon izleyicisinizdir. Bana şunu söylebilir misiniz : “En son hangi filmde, dizi de yada televizyon reklamında bir Transition (geçiş efekti) gördünüz?”  Hemen hemen hiç. Bunun sebebi şudur, insan gözünü 1 dakike içinde 24  defa kırpar.  Bu süre o kadar kısadır ki (200 milisaniye), göz kapağının yukarıdan aşağıya inip çıktığını görmeyiz. Sadece çok kısa bir süreliğine ekranımız kararır. Bu kararma sürekli olduğu içinde beynimiz tarafında önemsenmez. Bu yüzden insana en uygun geçiş efektide Cut efektidir. Her ne kadar bizler böyle hoplayan zıplayan efektler istesekte, tabiatımıza en uygun efekt budur.  Yani artık işimiz daha da zorlaştı. Daha da yaratıcı olmamız gerekiyor. Bu noktada yine Photoshop yardıma koşacak.

Vanishing Point
Photoshop”ta nadir de olsa 3D özelliğine gerek duyarken, artık photoshop”a kazandırılan yetenekler ile daha rahat ve kolay bir kullanımı var . Photoshop”ta herkes efektleri kullanmayı bilir, ama filter menüsünde olan vanishing point hep gözden kaçar, açsanız bile biraz yardım olmadan kullanılması zordur.  Vanishing point eski bir özellik olmasına rağmen pek kullanan görmedim. Düz duvar fotoğrafı çekmediğiniz sürece herşeyin bir boyutuyla fotoğrafını çekeriz, bir persfektifi vardır.  Siz fotoğrafa bakınca bunu algılayabilirsiniz ama photoshop”un biraz yardıma ihtiyacı vardır.  Bu yüzden fotoğraf üzerinde yüzeylerin olduğu bölgeleri belirleyebiliriz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.
Biz bu makalemizde vanishing point kullanarak bir fotoğrafa derinlik vereceğiz daha sonrada bunu After efekte import ederek 3D animasyon yaratacağız.

Adım 1
öncelikle projemizde kullanabileceğimiz, derinlik verebileceğimiz bir fotoğraf bulalım.
 


Adım 2

Photoshop programını açalım ve File > New  seçerek yeni bir photoshop dosyası yaratalım. Preset Menüsünden Film & Video”yu seçiyoruz. (Resim 1)
 
 
 
  Adım 3
Name kısmana Orman yazdıktan sonra Size olarak PAL D1/DV Square Pixel “i seçiyoruz. Ok düğmesine basarak boyutlarını kabul ediyoruz. (Resim 2)
 
Adım 4
Kendi belirlediğiniz fotoğrafı Photoshop”un File > Place kısmandan seçerek yarattığımız photoshop dosyası içine alıyoruz. Eğer ekranınız tam olarak kaplamıyorsa köşelerden genişlik ve yükseklik oranın bozmadan (Shift”e basarak) fotoğrafınızı biraz büyütün. Dikkat ederseniz Place ettiğimiz fotoğraf Layers penceresinde üzerinde bir ikon ile belirdi.  (Resim 3)
 
 

 

 

 

 

Adım 5
Bu Layer”ı daki fotoğrafı Vanishing Point yapabilmek için normal layer”a çevirmemiz gerekiyor.  Orman isimli layer”ımız seçili iken, Layer > Smart Object > Rasterize”yi seçerek , Smart Object”imizi Layer”a çevirebiliriz.
 

Adım 6
Menülerimizden , Filter > Vanishing Point”i şeçiyoruz.
Yeni açılan penceremizde  (Resim 4)  pek fazla bir kontrol tuşu yok, O yüzden hemen yukarıdaki açıklama kısmında çıkan yazılara dikkat etmenizi tavsiye ederim, onlar sizi gerektiği yerden yönlendirecektir.

Bu noktada ne yapmaya çalıştıgımızı anlatmam gerekiyor. Bu pencereyi kullanarak üç boyutlu kutu cizeceğiz. Bizde bu kutunun içinden fotoğrafa bakacağız. PhotoShop”ta bizim için fotoğrafı bu üç boyutlu kutunun içine kaplayacak.

CTRL ve ALT tuşlarını kullanarak bunu yapmamız gerekiyor.
CTRL tuşu ile plane”in orta noktalarında kenar çıkabilirsiniz.
ALT tuşu kenarının orta noktasından açı verecek o keranı çevirebilirsiniz.
 

 


Adım 7

öncelikle yere zemin çizerek başlayalım. Gözünüze kestirdiğiniz  4 yere nokta koyarak bir zemin oluşturun. (Resim 5)
 
 

 

  Adım 8
Zeminin sağ orta tarafında gözüken beyaz noktaya (Resim 5) CTRL basılı iken yukarıya doğru mouse ile sürükleyin. Yeni bir yüzey daha cıkacaktır. (Resim 6)
 

Adım 9

Yeni yüzeyimizden tekrar orta noktasına CTRL ile tıklayarak sürükleyerek yeni bir yüzey daha oluşturuyoruz (Resim 7). Bu yüzeyin acısını değiştirebilmek için ALT tuşuna basılı iken mouse”unuz ile yukarıya doğru çekmeniz gerekiyor. (Resim 8)
 

 

 

 

Adım 10
Açınızı ayarladıktan sonra yine aynı şekilde yeni oluşan yüzeyden CTRL tuşuna basarak sola doğru ilerletiyoruz. Mümkün olduğunca yerdeni zemine uygun olacak şekilde ilerlersiniz ileride başınız ağrımaz. (Resim 9) Tekrar ALT tuşu ile açımızı ayarlıyoruz.
 
 

 

 

 

  Adım 11
CTRL tuşuna basılı olarak zemine kadar yeni bir yüzey yaratıyoruz. (Resim 10)
 

 

Adım 12
Şimdi oluşturduğumuz şeklin arkasını kapatmamız gerekiyor. Arka orta noktaya tıklayarak CTRL ile zemine kadar çekiyoruz. (Resim 11)
 
 

 

Adım 13
Arka taraf henüz tam olarak kapanmış sayılmaz. Sağ ve sol kenarların ortalarından tutarak, yüzeyimizi genişletiyoruz. (Resim 12). Sonuç (Resim 13)
 

 

 

 

Export
Yaptığımız çalışmayı After Effect”in import edebileceği bir formata getirmemiz gerekiyor.
Ancak dikkat edersiniz bu menüde DXF, 3DS export seçenekleride var, ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu formatta da export edebilirsiniz.
Vanishing Point penceresinde Export for After Effect (.vpe) seçiyoruz. orman.vpe ismini vererek export ediyoruz. (Resim 14)
Export”la birlikte 6 Adet Png dosyası, 1 adet 3ds dosyası ve 1 adet vpe dosyası oluşacaktır.
 

 

 

 

 

  After Effect
Adım 1

After Effect programını çalıştırıyoruz. (Resim 15)” de gösterildiği gibi PAL D1/DV boyutlarında seçiyoruz.
 

 

Adım 2
File > Import > Vanishing Point penceresinden orman.vpe dosyamızı import ediyoruz.
Adım 3
After Effect içinde Orman.vpe ismi ile gelen yeni composition”a 2 kez tıklarsanız. Pencereye yaptığımız yeni üç boyutlu projemiz gelecektir.

Adım 4
After Effect içinde Orman.vpe ismi ile gelen Camera”nın veya Parent isimli Layer”ın position ayarları ile keyframe”ler vererek sanki bu sahnenin içinde yürüyormuş gibi üç boyutlu bir izlenim bırakabilirsiniz. (Resim 16)

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here