Photoshop ile Raw fotoğraf işleme

Raw fotoğraflarafın pozlamasını, beyaz dengesini ve daha bir çok ayarını dilediğimiz gibi değiştirebiliri

Clarity ve Saturation
Clarity’nin Türkçesi ‘Berraklık’tır. Bu değer oldukça önemlidir. Varsayılan olarak “0” konumunda bulunur. -100 ile 100 arasında değer alır. Fotoğrafın berraklık değerini buradan ayarlayabilirsiniz. Bu değer maksimuma geldiğinde objeler arasındaki keskinlik artar.

Berraklığı azaltılmış bir fotoğraf
Fotoğrafınızda çok az bir hareketlilik varsa, yani titreklik var ama çok belli değilse, berraklığı artırarak bunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Berraklığı artırılmış bir fotoğraf
Son iki değer, Vibrance ve Saturation değeridir. Bu ikisi fotoğrafın renk doygunluğunu belirler. Bu değerleri ne kadar artırırsanız, renk değerleri o kadar artar. Bu değerleri artırırken gerçekçi olmakta fayda vardır, çünkü değerleri çok artırırsak fotoğrafımız gerçekçi olmayacaktır. Aynı zamanda renkli bir fotoğrafı siyah-beyaz yapmak istiyorsak bu iki değeri minimum değerlere getirmeliyiz.

Fotoğrafı, en iyi gözüktüğü ayarlara getirmemizde kullandığımız yazılımların etkisi olduğu kadar kullandığımız monitörlerin de önemi çok fazladır. Başarılı bir fotoğraf editi, kaliteli bir monitör ile mümkündür. Çünkü fotoğraf işleme kısmında işimiz sürekli renk kanallarındadır. Doğru renk ayarı, doğru fotoğraflar için ise renk yönetimi çok iyi olan monitörleri tercih etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde emeğimizi çöpe atmış oluyoruz.

Bu noktada size tavsiyem ViewSonic VP68 serisi monitörler olacaktır. İster amatör, ister profesyonel kullanıcı olun, fotoğraf veya video editleyin ya da CAD/CAM uygulamaları kullanıcısı olun, endüstrideki en iyi ve rakipsiz özellikleri ile 24” Full HD VP2468, 27” 2K WQHD VP2768 ve 32” 4K UHD VP3268-4K ** boyut ve çözünürlüğe sahip geniş model ailesi size endüstride en iyi maliyetle en üstün ve rakipsiz özellikleri sunmayı garanti ediyor. 

DELTA E<2 değeri ile renk doğruluğunu garanti ederken, %95’in üzerinde parlaklık homojenliği (luminans uniformity) ile ekranın her köşesindeki parlaklığını endüstrinin en üst noktasına taşır. Segmentinde* donanımsal olarak hem renk doğruluğu hem de ışıksal üniformiteyi kalibre edebilen tek monitördür. Bu yüzden edit işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde çözümlersiniz.
 
4 kenar çerçevesiz tasarımı ile daisy chain çoklu monitör uygulamalarında mükemmel uyum sağlar. Birden fazla ekranla çalışırken size çok daha geniş bir kullanım alanı sunar. G-Sensör auto-pivot özelliği sayesinde ekranı pivot konuma getirdiğinizi algılar ve otomatik döndürür.  
3 yıl sıfır piksel garantisi ile uzun süre güvenli kullanım sağlar. %99sRGB ve %78 (tipik) ADOBE RGB renk gamut desteği sunmanın yanında 14-bit 3D LUT, 5 gamma ayarları ve 6 renk ekseni, Rec709, EBU, SMPTE-C olmak üzere farklı renk ayarı yapmanıza olanak tanırken en doğru renkleri göstermek/renderlamak için özel olarak tasarlanmıştır. 
 
EBU ve Rec709 kalibre edilmiş renk düzeltmesi, 14-bit 3D LUT, 5 gamma ayarları ve 6 renk aksı, DICOM Modu ve SMPTE olmak üzere farklı renk ayarları yaparak ve en doğru renkleri oluşturmak üzere geliştirildi. 4 kenar ince çerçevesiz tasarımı, yükseklik ve otomatik pivot gibi üstün ergonomik özellikeri ve çoklu ekran (daisy chain) desteğini de sunarak maksimum kullanım kolaylığı da getiriyor.

Tüm fotoğrafçılar renk konusunda, fotoğrafın canlılığı konusunda çok hassastır. Çektiğiniz fotoğrafın kullandığınız monitörde farklı renk tonlarında çıkması hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir durumdur. Kötü bir monitör kullanmak, kendinizi riske atmak aynı zamanda emeğinizi de çöpe atmakla eş değerdir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam