Photoshop ile Raw fotoğraf işleme

Raw fotoğraflarafın pozlamasını, beyaz dengesini ve daha bir çok ayarını dilediğimiz gibi değiştirebiliri

Tint
İngilizcedeki Tint kelimesinin Türkçe karşılığı ‘Ton’dur. Bu ayar, bize fotoğraftaki renklerin beyaz ile karışım oranını gösterir. Bir rengin, beyaz ile karıştırıldığı anda dönüştüğü yeni rengini gösterir. Tint ayarı burada, fotoğrafın sıcaklık değerine göre tonlamasını belirler. Bu değer -150 ile 150 arasında değer alır. Varsayılan değeri 4’tür.

Tint değerini artırdığımızda renk tonları sıcaklığa bağlı olarak değişir. Tint ayarındaki çubuğu sola getirdikçe, fotoğrafın önce sarardığını sonra da yeşerdiğini görürsünüz. Tersi yönde ise fotoğraftaki tonlar, eflatuna doğru gider. Bu skalada uç değerler vermek, fotoğrafın gerçeklikten çıkmasını sağlar. Dolayısıyla bu ayar ile oynayacaksanız, ufak değişiklikler yapmanız gerekir.

Exposure ve Recovery 
Exposure, Türkçe’de “Pozlama” demektir. Bir fotoğraf, çekim aşamasındayken belli bir pozlamaya maruz kalır. O pozlama değeri uzun ise, fotoğraf uzun pozlanmış olur ve ortama göre daha parlak olur. Bu tür fotoğraflara Overexposed, “Fazla Pozlanmış Fotoğraf” diyoruz. Tam tersi ise Underexposed, yani; “Az Pozlanmış Fotoğraf”, bulunulan ışık değerlerine göre tam dengede pozlanan fotoğrafa ise Perfect Exposure, yani; “Kusursuz Pozlama” deriz.

Underexposed ve Overexposed durumlarını JPEG fotoğraflarda değiştirebilirsiniz fakat çoğu zaman piksel kaybı yaşanır. Özellikle karanlık fotoğrafların ışık değerini artırdığınızda, fotoğraf daha aydınlık gözükür ama görüntü kalitesinde kayıp maksimuma yakın olur.

Raw formatının, kayıpsız değiştirilme imkanı sağladığı özellikler arasında ‘Exposure’ da bulunmaktadır. Bu ayarda fotoğrafınızın pozlamasını azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Hatalı pozlama çekseniz dahi Raw çektiğiniz taktirde exposure ayarından fotoğrafınızı düzeltmeniz mümkündür.

Fill Light ve Blacks
‘Fill Light ve Black’ ayarları Raw ile fotoğrafınızın ışık gelmeyen yerlerini ışık ile doldurabilir veya siyah bölgelerini daha siyah hale getirebilirsiniz. Mesela çok güzel bir fotoğraf çektiniz, fakat fotoğraftaki gölgeler sizi rahatsız ediyor. Bu durumda Fill Light değerini biraz artırarak, ışık olmayan yerlerin ışık ile dolmasını sağlayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey; ışığı ne kadar doldurursanız, noise yani gürültü oranı da o kadar artacaktır.

Blacks kısmı ise, fotoğraftaki karanlık bölgeleri daha da karartmanızı sağlar. Kimi durumda fotoğrafta siyah tonları daha da öne çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Blacks ayarıyla oynamanız gerekmektedir.

Brightness ve Contrast
Parlaklık ve Kontrast adlı bu iki ayarı bir çok yazılımda mutlaka görmüşsünüzdür. Brightness’ın Türkçesi ‘Parlaklık’tır. Buradaki parlaklık pozlama ile karıştırılmamalıdır. Pozlama, tüm fotoğrafa eşit düzeyde uygulanan bir tür veri oluşturma işlemiyken, parlaklık ise, fotoğrafın beyaz ve siyah bölgelerinin parlaklarını değiştirme işlemidir. Kontrast ise zıtlık demektir ve fotoğraftaki ardışık iki renk arasındaki zıtlığı vurgulamaya yarar. Kontrastı artırırsanız, renkler arasındaki zıtlık da artacaktır.

Küçük değerlerdeki kontrast artışı, fotoğrafa oldukça hoş bir görünüm katacaktır. Fotoğrafta sert contrast ise yapay bir görüntü oluşturacaktır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam