Photoshop ile Raw fotoğraf işleme

Raw fotoğraflarafın pozlamasını, beyaz dengesini ve daha bir çok ayarını dilediğimiz gibi değiştirebiliri

Temperature
Raw formatının en büyük avantajlarından birisi, kayıpsız olarak White Balance, yani beyaz denge ayarını değiştirebilme imkanı sağlamasıdır. Auto white balance ayarında çektiğiniz fotoğraflarınızı farklı white balance ayarlarına getirebilirsiniz. White balance (beyaz denge) ayarı, fotoğrafın sıcaklık değeridir.

Fotoğraf makinelerimizde, Tungsten, Daylight, Cloudy gibi önceden belirlenmiş sıcaklık değerleri vardır. Bunlardan birini seçerek fotoğraflarımızı çekeriz. JPEG fotoğraflarda, bu değeri herhangi bir yazılım ile değiştirmemiz mümkün değildir. 

Raw fotoğraflarda ise beyaz dengeyi istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Eğer Raw modunda fotoğraf çekiyorsanız beyaz denge ayarıyla oynamanıza gerek yoktur. Zaten photoshop ile bilgisayarda tüm bu ayarlara müdahale edebileceksiniz. 

Ayarın en sol tarafındaki değer en soğuk kısmı, en sağ tarafındaki değer ise en sıcak kısmı gösterir. Raw paneli ilk açıldığında belirlenmiş olan sıcaklık değerlerini seçebilirken, yani ‘As Shot’ seçeneğinde bırakabilirsiniz. Bu ayar sizi memnun etmiyor ise kendi ayarınızı oluşturabilirsiniz. Minimum Temperature değeri 2000, maksimum Temperature değeri ise 50000‘dir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam