Ana sayfa Makale Photoshop ile Portre Fotoğrafı Düzenlemek

Photoshop ile Portre Fotoğrafı Düzenlemek

Portre fotoğrafı çekmek ustalık ister, çekilen fotoğrafı düzenlemek de ayrı bir ustalık işidir.

0

Portre fotoğrafı düzenlemek dendiğinde akla ilk gelenler genelde cilt dokusunu temizlemektir. Oysa ki portre fotografı profesyonel görüntüye kavuşturmak için yapılması gereken daha pek çok şey var.

Bunun içinde Photoshop’u iyi bilmeniz gerekmektedir. Portre fotoğrafı çekmek ustalık ister, çekilen fotoğrafı düzenlemek de ayrı bir ustalık işidir. Fotoğrafın ışığını, rengini, gölgesini, aydınlık alanlarını, yüzün kusurlarını gizleyip, güzel olan taraflarını ön plana çıkarmak ve tüm bunları yaparken de portrenin doğallığını ve ifadesini kaybetmeden bu işi nasıl yapacağınızdan bahsedeceğim.

Çektiğiniz fotoğrafı bilgisayara aktardıktan sonra, fotoğrafın detaylarına girmeye başlarız. En sık kullandığımız Tool’lar Clone Stamp, Patch Tool, Spot Healing Brush Tool, Healing Brush Tool, Blur Tool ve Filter menüsünden Liquify sekmesi olacaktır. Seçim aracı olarak Quick Selection ve Magic Wand Tool’u sıklıkla kullanacağız.

Clone Stamp Tool ile fotoğrafta görmek istemediğimiz yerleri temizleyebiliriz. Mesela, çektiğiniz portrede fonda gereksiz detaylar varsa onları yok edebilirsiniz. Bunu yapmak için ise, Photoshop’ta araç çubuğundan Clone Stamp Tool seçilir sonra alt tuşuna basıp temiz bir yerden doku alınır daha sonra ise temizlemek istediğiniz alana taşıma yaparsınız. Böylelikle portrenin ifadesinden rol çalan herhangi bir detayı yok edebilirsiniz. Aslında bunlara fotoğrafı çekerken dikkat etmek en doğrusudur fakat bazen en güzel ifade rastgele cektiğiniz bir karede de çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda Photoshop’tan destek alıyoruz.

Yine aynı işlemleri Patch Tool, Spot Healing Brush Tool kullanarak da yapabilirsiniz. Fotoğrafta lekeli gözüken ya da gereksiz detay bulunan alandan Patch Tool yardımıyla temiz bir alan yaratabilirsiniz. Bunun için önce Patch Tool’u seçiyoruz. Daha sonra Patch Tool’u kirli alandan temiz bir alana sürüklüyoruz. Bunları yaparken portrenin gerçekliğini bozmamaya özen göstermeliyiz. Çilli bir cilde sahip birini fotoğraflıyorsak o kişinin çillerini yok etmemiz doğru olmayacaktır. O zaman o fotoğraf o kişinin portresi olmayacaktır. Bahsettiğim müdahaleler ifadenin dışında kalan alanlarda yapılırsa fotoğraf anlam kazanır.

Portre fotoğrafçılığında açık diyafram kullanarak, alan derinliğini azaltıp ifadeyi ön plana çıkarmak hepimizin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Kullandığınız objektiften istediğiniz performansı alamıyor ve daha az alan derinlikli kareler elde etmenin peşindeyseniz Photoshop’un Blur özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Filter menüsünden Blur sekmesine geldiğinizde karşınıza çok sayıda Blur özelliği çıkacaktır. Fotoğrafınızda yaratmak istediğiniz atmosfer doğrultusunda herhangi bir Blur filtresini seçip istediğiniz etkide kullanabilirsiniz.

Diğer bir önemli nokta ise hangi portre fotoğrafı üstünde çalışırsanız çalışın, her zaman arka plan katmanını kopyalayarak çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü çalışma esnasında fotoğrafın orjinaline mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

Gelelim sıklıkla kullanacağımız diğer Toollara, bunlardan ilki Liuqify olacaktır.Mesela bir dergi için kapak fotoğrafı hazırlamanız gerekiyor. Portreyi çektiniz ve sıra dijital düzenlemesine geldi. Burda yapılması gereken fotoğrafın orjinalinden uzaklaşmadan fotoğrafın rötuşlanmasıdır. Burada kullanacağınız Liquify ile fotoğrafınızın göz, dudak, kaş gibi detaylarını düzeltebilirsiniz. Mesela modelinizin kaşları eşit durmuyorsa Liquify’dan Forward Warp Tool’u seçerek kaşları dengeye getirebilirsiniz.

Fotoğraf çekerken kullandığımız ışık yüz hatlarını kimi zaman daha zayıf, kimi zaman daha geniş gösterir. Benim tavsiyem her zaman çekim aşamasında doğru ışık, doğru açı ve doğru ekipman kullanımıdır. Bazen tüm bu şartlar bir araya gelmeyebilir bu noktada Liquify’dan yardım alabilirsiniz.

Çok geniş çıkan bir yüzü de Pucker Tool’u kullanarak ufaltabilirsiniz veya büyütmek istediğiniz detayları Bloat Tool’u seçerek genişletmeniz de mümkündür. Photoshop CC’de Pucker Tool ve Bloat Tool Liquify panelinde sol tarafta bulunan araç çubuğunda 5. ve 6. sırada yer alır.

Toollardan birini seçtiğiniz vakit sağ tarafta detaylarını göreceksiniz. Deneyerek oluşturmak istediğiniz fotoğrafa en uygun ayarları bulacaksınızdır.

Yine sıklıkla kullandığımız diğer yöntemlerden biri de diş beyazlatma, gözlere daha parlaklık vermek. Yüzde belli bölgeleri daha aydınlık, belli bölgeleri daha karanlık yapmak için ise Dodge ve Burn Tool kullanıyoruz. Dodge Tool genelde daha parlak, daha aydınlık alan yaratmak istediğimizde tercihimiz olacaktır.

Mesela daha beyaz dişler ve daha parlak bakan gözler yaratmak istiyorsanız Dodge Tool’u tavsiye ederim. Burn Tool ise detaylarınızı daha karartacaktır. Bu iki toolda Photoshop’ta araç çubugunda yer alır. Seçtiğinizde ise en yukarda özellikleri çıkacaktır, fotoğrafınız için en uygun ayarları seçmenizde fayda var.

Ve portre fotoğrafında en önemli detaylardan biri de renk yönetimidir. Peki başarılı bir portre fotoğrafında nasıl tonlar kullanacağız ve nasıl doğru renk elde edeceğiz? Burda photoshop ve kullandığınız filtrelerden önce kullandığınız ekipmanın kalitesi daima bir adım öndedir. Doğru renklerde fotoğraf üretmeniz için öncelikle renk kalibrasyonu, çözünürlüğü, ekran kalitesi başarılı bir monitöre ihtiyacınız olacaktır. Diğer yazılarımda da belirttiğim gibi artık fotoğraf çekince bitmiyor, çektikten sonra dijital düzenlemesini mutlaka yapmak zorundayız. O yüzden size tavsiyem fotoğraf makinelerinizin kalitesine gösterdiğiniz önemi monitörünüze de göstermenizdir. Ben tüm dijital düzenlemelerimi Viewsonic VP serisinden VP2768 model 27’’ monitörü kullanarak yapıyorum. Böylelikle fotoğraf çekiminde harcadığım emek ve zaman, renk ve görüntü kalitesi mükemmel olan bir monitörle birleşince ortaya kusursuz fotoğraflar çıkıyor.

Photoshop’ta renk düzenlemelerini ise, adjustment menüsünden yapabilirsiniz. Adjustment menüsüne tıkladığınızda karşınıza çok sayıda özellik çıkacaktır. Burdan fotoğrafınızın tonlarına, daha aydınlık ya da daha karanlık olmasına karar verebilirsiniz. İster fotoğrafınızı HDR yapın isterseniz fotoğrafın kendi içindeki tonlarınla oynayın, Adjustment size oldukça geniş seçenekler sunuyor. Deneme yanılma yöntemiyle fotoğrafınızda istediğiniz tonları ve atmosferi elde edebilirsiniz.

Yazan: Özlem Dikel


Bu yazı, Photoline dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here