Ana sayfa Yazılım Photoshop’da görsel işleme nasıl yapılır?

Photoshop’da görsel işleme nasıl yapılır?

0

Photoshop üzerinde çalışırken karşılaşılan fotoğraflar ya da daha genel bir kapsam ile görsel öğelerin işlenmesi grafik tasarımcıyı yapacağı bazı küçük dokunuşlarla çok daha yetkin sonuçlara götürebilir. Bizlerde bu dokunuşlara odaklanarak Photoshop“da renklerin işlenmesini ele alacağız. İlk konumuz renk kalibrasyonu ve Camera Raw Editörü ile ilgili bilgileri kapsıyor…

 

İlk adım: Renk Kalibrasyonu

 

Renkler söz konusu olduğunda öncelikle fotoğrafları işleyeceğiniz bilgisayarınızın ekranına en azından ortalama bir renk kalibrasyon ayarı yapmalısınız. Hatta bu konuda daha titiz olanlar, baskı yaptırdıkları merkezle koordineli çalışarak kendi ekranlarını baskı yapılacak merkezin printer”leri ile kalibre edebilmek için daha ileri düzey kalibrasyon tekniklerinden yararlanabilirler. 

 

photoshop da renk düzenleme

 

 

 

İkinci adım: Camera Raw Editörü

 

Camera Raw Editörü, Photoshop tool”larına ulaşmadan evvel aslında görselin temel iskeletini belirleyeceğiniz önemli bir ara aşamadır. Camera Raw editöründe, fotoğrafın Exposure, Contrast, Sharpness, Noise, Vignet, Crop, Lens Correction etc gibi önemli alanlarında gerekli müdahaleleri yaparken, diğer yandan da bu yazımızda bahsedeceğimiz renk ayarlarına da müdahale edebiliriz. Gelin sıra ile Camera Raw Editörü”ndeki renk ile ilgili bölümlere odaklanalım.

 

 

Basic

 

Raw bir fotoğrafı Photoshop“da açtığınızda karşınıza çıkan ilk modül Basic Modülü”dür. Aslında renk ile ilgili önemli müdahaleler burada başlar. önemli olan sonuç fotoğraftan ne beklediğimiz ve renk bilgisine ne denli hakim olduğumuzdur. İlk karşımıza çıkan aşama ise “White Balance” aşamasıdır. Bu aşamada tüm fotoğrafı oluşturan ışığın rengini belirlediğiniz müdahaleler yaparsınız. üst üste iki araç vardır, üst tarafta bulunan “Temperature” butonu, mavi ile sarı renk arasında yapacağınız seçimlerde, alt kısımda bulunan “Tint” buttonu ile yeşil ile magenta arasında(floresan lamba düzeltmesi için)müdahaleleri gerçekleştirirsiniz.. White Balance bölümünde yapacağınız tüm müdahaleleri sağ üst kısımda bulunan Histogram”da takip edebilir, renklerin Histogram eğrisinde birbirlerine göre oluşturdukları konumlarından renklerin pozlama durumlarını algılayabilirsiniz.  

 

 

 

Basic Modülü”ndeki temel renk araçlarından ikisi de en altta verilen “Vibrance” ve “Saturation”dır.  Renk doygunluğu anlamına gelen Saturation, kullanımda çok kaba bir etki yaptığı için bu aracı kendi adıma kullanmıyorum. Adobe“de aynı sıkıntının farkında olduğu için son çıkan bir kaç sürümde Saturation”ın üstünde yer alan “Vibrance” aracı ile renk doygunluğu konusunda daha ince işçilik yapabilme konusunda biz fotoğraf severlere çeşitli imkanlar tanıdı. Adobe”nin bir dokümanında Vibrance aracı hakkında şöyle bir açıklaması da var: “Vibrance, renklerin saturasyonunu(renk doygunluğunu) arttırırken meydana gelecek renk parçalanma-bozulmaları minimize eden bir araçtır. Bu araç etki ederken özellikle görüntüde yer alan düşük renk doygunluğu olan alanlarda çalışırken, yüksek renk doygunluğu olan alanlara fazla etki yapmaz. Ayrıca Vibrance aracı ten tonlarını fazlaca sature olmaktan korur.”

 

 

 

Adobe Photoshop”daki “Vibrance”, bir çeşit akıllı araçtır. Görüntüde yer alan düşük renk doygunluğu olan alanlara odaklanarak görüntünün toplamdaki renk doygunluğunu artırır. üstelik bunu çok hassas ve iyi şekilde başarır.Bu nedenle “Saturation” kullanmak yerine “Vibrance” kullanmanın daha pozitif bir etki yaratacağına inanıyorum.Basic modülünde yer alan 2 önemli renk aracı “Whites” ve “Blacks” araçlarıdır. Aslında bu araçlar renklerin tonları ile ilgili çalışmazlar, daha çok pozlamaları üzerine odaklanarak renklere müdahale imkanı sunarlar.

 

 

 

HSL/Grayscale

 

Camera Raw Editörü”nde yer alan önemli renk duraklarından birisi de bu modülde yer alır. Hue; renk tonu demektir.  Burada asıl önemli olan alan “Luminance” alanıdır. Sözlük anlamı olarak parlaklık demek olan Luminance, aynı anlama sahip olan “Brightness” aracından çok daha etkili ve verimli bir algoritma ile çalışır.  Brightness, Photoshop”ın çok eski bir aracıdır. Ancak bu aracın çalıştırdığı algoritma maalesef görüntü üzerinde çok kaba, eskitici ve zorlayıcı bir etki yaratmaktadır.  Bu nedenle uzunca bir süredir Photoshop kullanıcıları Brightness aracı ile ilgili şikayetlerini Adobe”ye ulaştırmaktaydılar. 

 

 

 

Creative Suite”in başlangıcı ile birlikte algoritması güçlendirilmiş bir “Luminance” aracı ile kucaklaştık. Fotoğrafınıza parlaktık katmak anlamında(veya kısmak) rahatça kullanabileceğimiz bu araç, Camera Raw Editörü”nce HSL/Grayscale modülünde yer almaktadır. Ayrıca bu modülde yer alan “Luminance” aracına renk bazında müdahaleler yapabildiğimiz için oldukça kullanışlı bir araç ile karşı karşıyayız aslında. Kırmızı, oranje, sarı, yeşil, turkuaz mavi, mavi, mor ve magenta renk tonlarının parlaklıklarına ayrı ayrı etki edebildiğimiz için bu araç oldukça incelikli bir ayar imkanı sunmaktadır bizlere.8 ayrı rengin parlaklığına ayrı ayrı müdahale edebildiğimiz “Luminance” bölümü özellikle gökyüzünün renk tonunu değiştirmek ve spot ışıkların etkin olduğu az ışık aydınlatmalarında spot ışıklara yakın alanlardaki renkleri toparlayabilmek adına bize oldukça geniş bir müdahale alanı yaratmaktadır. Bu yüzden, Camera Raw Editörü”nün derinliklerinde çoğu zaman unutulan bu önemli alana dikkat çekmek istedim.önümüzdeki sayıda bu yazı dizimizin 2. bölümü ile renklerin Photoshop”da işlenmesi konusuna Camer Raw Editörü”ndeki renk ile ilgili diğer modüller ve Photoshop programının içinde yer alan diğer renk seçeneklerine odaklanarak devam edeceğiz. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here