Ana sayfa Donanım Photoshop Canavarı Mac’ler

Photoshop Canavarı Mac’ler

0

Performansta şaşırtıcı yükselmeler
 

İşin başından beri, son kullanıcıların Mac”lerinden daha iyi performans almalarının yolu olarak donanım güncellemeleri çözüm olarak gösterildi. Ancak birçoklarının önerdiği bu donanım yükseltmeleri spesifik bazı yazılımlarda istenilen performans artışını göstermeyebilir. Bunun için yazılımın sıklıkla kullandığı donanımlardaki müdahaleler daha belirleyici olacaktır. Bu dosyamızda bilhassa popüler yazılım Photoshop kullanımı ve ihtiyaçlarına özelleşmiş bir yükseltme rehberini irdeleyeceğiz. Umarız bu bilgilerle, hızlanan Mac”inizle beraber kazandığınız zamanın yanında yanlış yükseltmelerle boşa harcayacağınız paranın da önüne geçebilmiş olursunuz.
 
photoshop
 
öncelikle belirtmek gerekir ki, donanım yükseltmeleri ile elde edilmesi planlanan performans artışı çok farklı kriterlere bağlı bir olgudur. Mac”inizi kullanma alışkanlıklarınıza bağlı olarak yapacağınız donanım yükseltmesi, öncelikle o alışkanlıklara yönelik olmalı. Onun dışında kalan tüm alanlardaki performans artışı tamamıyla farazi öngörülere dayanacaktır.

Dosyayı hazırlarken yapılan ölçümlerde iki ayrı Mac kullanıldı. Bunlardan ilki 3.33 GHz 6-core Mac Pro 24GB RAM modeli iken diğeri 3.33 GHz 12-core Mac Pro 48GB RAM”lik modeldi. Evet, dikkatli okurları gözünden kaçmamıştır; Apple”ın piyasadaki en güçlü Mac”i olan 12 çekirdekli versiyonun aslında saat hızı 2,93 GHz ama bu test için o hız 3,33 GHz”e özel olarak çıkarıldı. Testler esnasında tüm makinelerde Adobe Photoshop CS5 64 bit versiyonu kullanıldı.

 

Her Şey Mi RAM?

Aslında donanım yükseltmesi söz konusu olduğunda yıllardır geçerli akçe kabul edilen kural yine geçerli gözüküyor: “Ne kadar çok RAM, o kadar çok hız.” Mac”inizi, desteklediği maksimum RAM miktarı ile donatmanız her koşulda “çalışacak” ve akla ilk gelmesi gereken yöntem olarak duruyor. Photoshop kullanımı sırasında Mac”iniz RAM miktarının, kullanım alışkanlıklarınız ile doğru orantılı olup olmadığını anlamak için:
• Photoshop açık vaziyette iken Mac”in hiç virtual memory kullanma ihtiyacına düşmediğinden emin olun.
• Zira Photoshop tüm işlemleri için sadece RAM”i kullanacaktır. Hiçbir zaman sabit diskinizi anlık işler için kullanmaz.
• Yüksek ihtimalle Photoshop üzerinde çalışırken Mac”inizde açık olan tek uygulama Photoshop olmayacaktır. Aktif vaziyette olan diğer uygulamaların da ne kadar RAM tükettiğini izleyin.
 

macte photoshop
 
RAM Satın Almak

Apple Ocak 2011″den beri 8GB”lık RAM modülleri satışını durdurdu. Bu yüzden piyasada bulunan diğer markaların RAM”lerini kullanmak durumundasınız. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken iki temel nokta var. Bunlardan birincisi Mac”inizin içerisinde hali hazırda bulunan RAM”lerle aynı frekans oranına sahip olmaları ve Mac”inizin modeline göre desteklenen maksimum RAM miktarı. örneğin testin gerçekleştirildiği 6 çekirdekli Mac 4 adet 8 GB”lık RAM modülünü destekliyor ve böylece toplam RAM miktarı 32 GB”a çıkıyor. Modüllerin hepsinin aynı RAM miktarlarına sahip olmaları genellikle tercih edilen bir durumdur; dikkat etmeye özen gösterin.

Ayrıca Photoshop CS5 kullandığı RAM miktarının sınırlandırılmasına da izin veriyor. Bu özelliği kullanarak hem Photoshop performansı konusunda hem de Mac”inizde çalışan diğer uygulamaların performansı konusunda söz sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte APEX”in Mac OS X”te yaptığı yazılım güncellemeleri de makinanın RAM kullanım performansına oldukça katkı yapıyor. Sıklıkla yazılım güncelleme denetlemesi yapmak çoğu zaman iyi bir fikir.

Testler de gösteriyor ki; RAM miktarındaki kantitatif artış, neredeyse matematiksel bir oran kadar bir Photoshop performansı gösteriyor. Mac”inizin hali hazırdaki Photoshop performansından memnun değilseniz, aklınıza ilk gelmesi gereken donanım yükseltme seçeneği kesinlikle RAM yükseltmesi olabilir.

 

Daha çok İşlemci çekirdeği Daha çok Hız Mıdır?
2010 yılında İnternet”te, yapılan bazı testlerde 6 çekirdekli işlemciye sahip Mac”lerin 12 çekirdekli işlemciye sahip Mac”lerden daha yüksek bir Photoshop performansı verebileceğine dair bazı veriler yayınlandı ve bu sonuçlar Adobe tarafından da dikkate alındı. Konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen aynı fiziksel kondisyonlara sahip iki Mac Pro”dan 6 çekirdekli olanın 12 çekirdekli olana nazaran daha hızlı Photoshop performansı gösterdiği sonuçlar devam ediyor.
 

 
İlk bakışta garip görünen bu sonuçların altında Photoshop”un bazı çalışma prensipleri yatıyor esasında. Nihayetinde her yazılım daha fazla çekirdek ile daha fazla performans verecek mimari yapıya sahip değil. öyleyse 12 çekirdekli bir Mac”te çekirdeklerin 6 tanesinin iptal edilmesi, daha iyi bir Photoshop performansına yol açabilir!

Teoride, daha fazla işlemci çekirdeğinin daha fazla performans sunması tamamıyla o çekirdeklerin çalıştıracağı yazılımın da buna göre oluşturulması gerekliliğine bağlı. Dolayısıyla Photoshop”un, en azından CS5 sürümünün henüz 12 çekirdekli bir işlemciye sahip bir makina için yeterli mimariyi barındırmadığını söyleyebilmek mümkün. Dolayısıyla Mac”inizin içerisinde bulunan işlemcinin çekirdek sayısı, Photoshop performansı için her zaman birincil derecede öneme sahip bir veri olmayabilir. Bunun yerine işlemcinin saat hızını, en azından ilk etapta dikkate alabilirsiniz. Gelecek sayıda çok daha iyi bir Photoshop deneyimi için Mac”iniz hakkında bilmeniz gerekenler üzerinde kafa yormaya devam edeceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here