Ana sayfa Donanım Photokina”da tanıtılan en yeni D_SLR”ler

Photokina”da tanıtılan en yeni D_SLR”ler

0

Photokina fuarı, bir “olay” olduğunu bu yıl da kanıtladı.

 

Canon EOS 50D

EOS serisinin yeni üyesi Canon EOS 50D, 15.1 megapiksel çözünürlüklü CMOS görüntü sensörüne sahip. Canon EOS 50D”de saniyede 6.3 kare seri çekim hızı ve Canon’un en son DIGIC 4 görüntü işlemcisi bulunuyor. Yeni tasarımı ve 15.1 megapiksellik çözünürlüğüyle Canon EOS 50D, yaratıcı çekimlerde kırpma işlemleri ve kapsamlı çalışmalar için ideal şekilde son derece detaylı ve düşük noise değerlerine sahip görüntüler üretiyor. 3200 değerine varan ISO ışık duyarlılığı ile loş ışıklı ortamlarda yüksek hızda çekim yapılabiliyor. Kameranın ISO ışık hassasiyeti 12800 değerine kadar yükseltilebiliyor. Canon EOS 50D kameraya entegre edilen ve kendi kendini temizleyebilen sensör biriminin de dahil olduğu EOS Cleaning System toz temizleme sistemi istenmeyen toz ve kir taneciklerinin görüntü algılayıcıdan temizlenmesini sağlayarak görüntü kalitesine katkı sağlıyor. İnatçı taneciklerin olumsuz etkileri ise cihazla birlikte gelen Digital Photo Professional yazılımında bulunan Dust Delete Data özelliği sayesinde çekim sonrasında görüntülerden silinebiliyor.

Teknik özellikler
15.1 milyon efektif piksel
Türkçe menü ile kolay kullanım   
çekim sırasında LCD ekrandan “Canlı izleme
Geniş 3.0″, 920.000 piksel LCD ekran   
çekim hızı: 6.3 kare/sn

 

Leica M8.2

Leica, Photokina fuarında M8″in geliştirilmiş versiyonu M8.2 profesyonel dijital telemetrik fotoğraf makinesini tanıttı. Yeni Leica M8.2 modeli Leica’nın profesyonel fotoğrafçılar için ürettiği Alman yapımı dijital ‘rangefinder’ fotoğraf makinelerinde dikkat çekici bir gelişmeyi temsil ediyor. Daha önceki Leica M8 modelinin farklı ve sezgisel kullanım yapısı ile sağlamlık özelliği geliştirilmiş olmakla beraber yeni Leica M8.2 dijital fotoğraf makinesi, Leica röportaj fotoğraf makinelerinin kompakt gövde, Leica M objektifleri işbirliğinde sıra dışı görüntü kalitesi gibi anahtar nitelikli karakteristik özelliklerini koruyor. M8″ in en üstün özellikleri olan sessizlik, sezgisellik ve dayanıklılık, M8.2 “de daha da geliştirilmiş. Leica’nın bu yeni modeli kullanıcıların fotoğrafçılık hakkında çok şey bilmesine gerek kalmadan kaliteli sonuçlar elde etmelerine de imkan tanıyor. Kullanıcılar eğer genel mod kadranından “S” seçeneğini tercih ederlerse cihaz gerekli olan tüm ayarlamaları otomatik olarak gerçekleştiriyor. Leica M8.2 dijital fotoğraf makinesinin otomatik olarak yaptığı bu işlemler arasında otomatik pozlama (diyafram öncelikli), otomatik ISO hızı ayarı ve otomatik beyaz dengesi ayarı sayılabilir. Leica’nın yeni modeli Leica M8.2 dijital fotoğraf makinesinin otomatik ISO ayarı tüm modlarda kullanılabiliyor. Kameranın bir diğer yeni özelliği de deklanşöre basılı tutulduğunda kameranın arka yüzündeki kadran ile 1/3 adımlarla +/- 3 stop ayarı yapılabilmesi. Yeni Leica M8.2 modeli çizilmeye karşı ultra dayanıklı safir kristal malzeme ile korunan LCD ekrana sahip profesyonel seviyede ilk dijital fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor.

    Teknik özellikler

    10.3 milyon piksel
    M Sistem gereksinimlerine
    uygun düşük noise CCD
    sensörü
    160 – 2500 ISO
    16-90mm odak uzunluklu
    mevcut 6 bit-kodlu Leica M
    objektifleri
    Saniyede 2 çekim ve seri
    biçiminde sürekli 10
    fotoğraf çekme   
    çizilmeye karşı dayanıklı
    safir kaplı 2.5″ parlak LCD
 

 
 

Nikon D90

Dünyanın video kayıt özellikli ilk orta sınıf  D-SLR modeli olma unvanına sahip olan yeni Nikon D90 dijital fotoğraf makinesi çarpıcı görüntü kalitesi ve D300 gibi amiral gemisi DX format modellerden miras aldığı yenilikçi ve yüksek performanslı fonksiyonlarıyla gerçek anlamda sinematik görüntüler vererek her seviyeden fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık dünyasında yeni kapılar açıyor. Nikon D90, DX format CMOS sensörü sayesinde genişletilmiş kapasitesi ile ve 12.3 megapiksel efektif çözünürlüğü ile görüntülerde son derece detay sağlıyor. 200 ile 3200 arasındaki ISO ışık duyarlılık değerleri detayları zengin ve düşük noise sahip oranlarına fotoğraflar üretirken beklenenin üzerinde bir tonlama zenginliği de veriyor. Nikon D90″ın EXPEED teknolojisi ile Live View ve yeni Yüz Tanıma Sistemi gibi diğer güçlü özelliklerin performansları da yükseltilmiş. Yüksek kontrastlı ışıklandırmaya sahip ortamlardaki çekimlerde kaybolan görüntü detayları konusunda ise Active D-Lighting özelliği fotoğrafın çekildiği esnada görüntülerin karanlık ve aydınlık kısımları arasındaki dengeyi hassas bir şekilde ayarlıyor. Fotoğraf çekimlerinde vizör yetersiz kaldığında Nikon D90 kameradaki Live View butonuna basarak çekeceğiniz kareyi 3 inç (7.6 cm) büyüklüğündeki ve 170 derece görüş açısı sunan LCD ekran üzerinden birebir izleyerek değerlendirebiliyorsunuz. Kameranın yaklaşık 920k piksel LCD ekranı Live View desteği ile üç farklı kontrast tespit moduna sahip: Face Priority (Yüz öncelikli) , Wide Area (Geniş Alan) ve Normal Area (Normal Alan). Nikon D90 modeli video kayıt fonksiyonuna sahip olan ilk orta sınıf dijital SLR fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor. Cihaz hareketli JPEG formatında süper kalitede video kayıt imkanı sunuyor. Normal video kameralarla karşılaştırıldığında Nikon D90 kameranın çok daha büyük bir sensöre sahip olması dolayısıyla çok daha yüksek bir görüntü kalitesi elde ediliyor.

    Teknik özellikler

    12.0 Milyon piksel
    1/2.5 inç CCD
    3 inç 920.000 piksel LCD
    Video kayıt özelliği
    Canlı önizleme
   

Olympus E-30

Four Thirds Sistem temelli E-System modellerin yeni kardeşi Olympus E-30 dijital fotoğraf makinesi, Olympus E-3 modelinde bulunan çoğu özelliği özelliği bünyesinde barındırıyor. Olympus E30 kameranın dikkat çeken özelliklerinin başında 2.7 inç (6.9 cm) büyüklüğündeki HyperCrystal II LCD ekran, 12.3 megapiksel çözünürlüklü Live MOS görüntü sensörü, TruePic III+ görüntü işlemci, saniyede 5 kare çekim hızı, Live View canlı ön izleme, 27 hazır çekim modu ve çift hafıza kartı yuvası yer alıyor. E-30″daki “Altı Sanat Filtresi” fonksiyonu, ayırt edici efektlerle makine üzerinde görüntü kaydetme özelliğini içerir ve her kompozisyona kişisel bir mevcudiyet hissi kazandırır-bunların tümü ek lensler, filtreler veya bir bilgisayar üzerinde görüntü işleme olmadan elde edilir. Filtrelerinin yaptığı etkiler, kompozisyon çerçevelenirken önceden LCD üzerinde izlenebilir ve aşağıdaki tipleri içerir: Pop Art, Yumuşak Netleme, Donuk ve Hafif Renk, Hafif Ton, Grenli Film ve İğne Deliği. Diğer sanatsal efektlere üst üste çoklu Pozlandırma modunda erişilebilir. Bu, RAW formatında çekilmiş birden fazla görüntünün doğrudan fotoğraf makinesinin üzerinde tek bir görüntüde üst üste bindirilmesini sağlar. Kablosuz flaş kontrolü, yaratıcı aydınlatma gereksinimleri için de kullanılabilir.
E-30’un yeni TruePic III+ görüntü işlemcisi, profesyonel görüntü kalitesiyle ultra yüksek işleme hızlarına erişilmesini sağlar.    

    Teknik özellikler

    12.3 MP yüksek hızlı Live
    MOS sensör
    Geliştirilmiş yaratıcılık için
    kolay uygulanabilen Art
    Filtreler
    Autofocus Canlı önizleme
    ile rahat görüş
    6,9cm/2,7″ çok Açılı Hyper n    Crystal II LCD
    98% görüş alanı ile geniş vizör
 

 
  Pentax K-m

Ağırlıklı olarak giriş seviyesi D-SLR fotoğrafçılarına yönelik olarak tasarlanmış olan yeni Pentax K-m fotoğraf makinesi sade ve kullanıcı dostu işlemleri ve kullanımı kolay kompakt ve hafif gövdesi ile dikkat çekiyor. Pentax K-m”de Pentax’a özgü, çekim ortamını olarak tespit ederek uygun ayarları kullanıcı için otomatik olarak ayarlayabilen orijinal Auto Picture çekim moduna sahip. Pentax K-m, 23.5mm x 15.7mm büyüklüğünde geniş bir görüntü sensörüne sahip olmasına rağmen kolay ve rahat kullanım sağlayan kompakt ve hafif bir gövde yapısına sahip. Pentax K-m’in grip bölümü daha rahat ele oturuş ve kavrama ile üst seviye kullanım esnekliği sağlamak amacıyla yeniden tasarlanmış. Pentax K-m dijital kamerada 23.5mmx15.7mm boyutlarında büyük bir CCD görüntü sensörü ve özel PRIME (Pentax Real Image Engine) görüntü işlemci motoru bulunuyor. 10.2 megapiksel efektif görüntü çözünürlüğü bulunan yeni Pentax K-m, detaylı ton geçişlerine ve hassas doku tanımlarına sahip olan zengin detaylı güzel fotoğraflar üretiyor. Yeni Pentax K-m dijital SLR fotoğraf makinesinin arka yüzünde 2.7 inç (6.9 cm) büyüklüğünde 230,000 nokta çözünürlüklü bir LCD ekrana yer verilmiş. LCD ekranın geniş görüş açılı tasarımı sayesinde yatay ve dikey olarak yaklaşık 160 derecelik bir görüş açısından görüntüler izlenebiliyor. Kameranın LCD erkanında 16x yakınlaştırma yapılarak fotoğrafların detay zenginliklerinin ve netleme değerlerinin rahat kontrolü sağlanmış. Kameranın vizörü ise yüzde 96 görüntü aktarma oranı eşliğinde parlak ve geniş bir görüş sağlıyor. Pentax K-m dijital SLR fotoğraf makinesinde çekilen fotoğrafların toz ve kir taneciklerinden zarar görmesini engellemek amacıyla kullanıcı dostu bir toz temizleme sistemi bulunuyor.

    Teknik özellikler

    10.2 megapiksel
    çözünürlük
    23.5 mm x 15.7 mm CCD
    görüntü sensörü
    2.7 inç (6.9 cm) 230,000
    nokta çözünürlüklü LCD
    ekran
    Shake Reduction sarsıntı    
    azaltma sistemi
    Saniyede 3.5 kare seri çekim hızı
 

Panasonic LUMIX G1

Panasonic, Lumix G1 ile D-SLR modeller gibi değiştirilebilir lenslere sahip, teknik açıdan bu modelleri aratmayacak özelliklerde; ancak kompakt, çok daha küçük ve hafif bir model geliştirmiş. Micro Four Thirds Sistemi standardına sahip dünyanın ilk değiştirilebilir lensli sayısal fotoğraf makinesi olan Lumix DMC-G1, kullanıcılara üstün ve son derece kaliteli fotoğraflar çekmeye imkan tanıyarak birçok gelişmiş özelliğiyle, kompakt yapıda, hafif ve kolay kullanımlı bir model olarak farklılığını ortaya koyuyor.

Panasonic Lumix G1, fotoğraf çekme kabiliyetini büyük oranda artıran küçük, modern ve kullanımı kolay fotoğraf makinelerine ilgi duyan kullanıcılar için en uygun fotoğraf makinesi olarak ön plana çıkıyor. çok büyük oranda fotoğraf makinesinin ana kısmını küçülten yenilikçi aynalı-objektif yapısı ile birlikte, “LUMIX G Micro System”, geleneksel optik vizör yerine yüksek çözünürlüklü elektronik tam-zamanlı “Live View” vizörü kullanarak portatiflik ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Kompakt tasarımına rağmen G1, kontrast AF sistemi ile de harikalar yaratıyor. G1 ayrıca, sahip olduğu iA (Intelligent Auto Mod – Akıllı Otomotik Modu) modu ile de fark yaratıyor. Panasonic Lumix G1″de bulunan “Live MOS” sensörü, kullanıcılara hem serbest açılı LCD”den görüntü verirken hem de vizörden bakarak canlı izleme (Live View) avantajları sunuyor. Genişliği 3.0-inç serbest-açı LCD, %100 görüntü menzili ve keskin 460,000 nokta çözünürlüğü ile kullanıcının resim çekerken veya biraz önce çekilen bir resmi görüntülerken en küçük ayrıntıları bile kontrol etmesine imkan tanıyor.   

    Teknik özellikler

    12.1 Milyon piksel Efektif
    çözünürlük
    Live-View özelliği ve Göz
    Sensörü
    3,0′ Serbest Açılı LCD
    Ekran (460k piksel)
    Yüz Tanıma AF /AE   
    Akıllı Kontrast Kontrolü   
 

 
  Sony A900

Alpha D-SLR ürün ailesinin amiral gemisi olan A900″de ilk kez 24,6 efektif megapiksel Full-frame CMOS sensör yer alıyor.  Sony tarafından geliştirilen ve çığır açan bu sensörün son derece yüksek piksel sayısı ve büyük boyutu, ki 35mm film karesine eşit, görüntüde olağanüstü ayrıntı ve geniş dinamik olanaklar sunuyor. Yeni nesil sensör, canlı renkler, ultra gerçekçi dokular ve hassas renk geçişleri ile karakterize edilen kusursuz görüntüleri görülmemiş hassaslık ile yakalıyor. Sensörün ileri derecede yüksek çözünürlüğünü tamamlayan Exmor, yongada analog/dijital (A/D) sinyal dönüşümü ve iki aşamalı gürültü azaltma işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu sayede A900, yüksek hassaslıktaki lenslerin gücünden yararlanarak ultra düşük gürültü içeren görüntü dosyaları yaratıyor. 24,6 megapiksel tam kare sensörün yaratıcı potansiyelini yeni geliştirilen çifte BIONZ™ işlemciler hayata geçiriyor. BIONZ™ işlemciler görüntü verisini son derece yüksek hızda işliyor. Güçlü gürültü azaltma algoritmaları, RAW veri dönüşümünden önce ve ardından görüntü işleme sırasında tekrar uygulanıyor ve minimum gürültülü kusursuz görüntüler elde ediliyor. BIONZ™ işlemciler ayrıca kameranın keskin tepki hızını destekleyerek 24,6 megapiksel tam çözünürlükte 5fps sürekli çekime izin veriyor. Fotoğraf makinesinin ödün vermeyen özellikleri, daha fazla karenin yakalanmasını sağlayan hızlı ve yüksek hassaslıkta çalışan 9 aşamalı bir AF sistemi ile destekleniyor. Ayrıca konu saptamaya yardım eden 10 odak yardım noktası, odak aramayı azaltmak için gelişmiş odak dışı saptama ve geniş diyaframlı lenslerde gelişmiş AF doğruluğu için özel bir F2.8 sensör bulunuyor.

    Teknik özellikler

    24,610 milyon piksel
    35.9 X 24.0mm”Exmor”
    CMOS Görüntü Sensörü
    9 nokta + 10 yardımcı odak
    noktası
    7.5 cm(3.0″), TFT Xtra
    Fine LCD    

 

Sigma SD15

Sigma’nın SD serisi D-SLR fotoğraf makinelerinin en son modeli olan Sigma SD15″nin prototipi Photokina”da tanıtılan makinelerden. Sigma, 2002 yılının ekim ayından bu yana SD9, SD10 ve SD14 model isimleri ile piyasaya üç adet dijital SLR fotoğraf makinesi sundu. 2008 yılının mart ayında ise üst seviye kompakt dijital modeli olan ve Sigma’nın dijital SLR ürünlerinde kullandığı büyük boyutlu görüntü sensörüne sahip olan Sigma DP1’i piyasaya tanıttı.
 SD15 dijital kamerada bulunan 14 megapiksel çözünürlüklü FOVEON X3 direkt görüntü sensörü RGB renklerinden her birini ayrı ayrı ele alıyor ve her bir piksel konumunu üç katman halinde ele alıyor. Sigma SD15 SLR fotoğraf makinesinin bir diğer dikkat çeken özelliği de yeni “TRUE II” görüntü işlemci motoru. Sigma SD15 dijital SLR fotoğraf makinesi yüksek çözünürlükteki görüntüleri zengin ton değerlerinde ve etkileyici üç boyutlu detay zenginliğinde kaydediyor. Sigma SD15 dijital kameranın 3.0 inç büyüklüğünde bir LCD ekranı bulunuyor.

    Teknik özellikler

    14 milyon piksel
    20.7×13.8 Foveon X3 CMOS
    sensör
    “TRUE II” görüntü işlemci
    motoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here