Ana sayfa Donanım Photokina 2008 notları

Photokina 2008 notları

0

Görüntüleme dünyasının kalbi, 1950 yılından beri Köln”de atıyor

Sayısal fotoğraf teknolojilerindeki baş döndürücü gelişmeler, bu kez Almanya”nın Köln kentinde düzenlenen Photokina 2008 fuarına damgasını vurdu. İki yılda bir düzenlenen Photokina, bu yıl da fotoğraf sektörünün en önemli etkinliğine ev sahipliği yaptı. 23-28 Eylül 2008 tarihinde düzenlenen Photokina 2008 fuarına, 50 ülkeden yaklaşık 1600 firma katıldı. Bu firmalar yeni ürünlerini binlerce profesyonel ziyaretçiye sergilediler. Türkiye’den de fuarda albüm ve çerçeve dallarında 6 firma yer aldı.

Sektöre yön veren dünya devi markaların en yeni ürünlerini ve teknolojilerini sizlere ulaştırmak için Photokina fuarını ziyaret ettik.

 

 

Görüntüleme dünyası
Photokina fuarını ziyaret etmek ve önümüzdeki dönemde bizleri bekleyen tüm yeniliklere önceden bir göz atmak için bavulları toplayıp, Köln”e gitmek için yollara düştüm.

Neyse ki Köln oldukça küçük bir şehir, havaalanından fuarın düzenlendiği Koelnmesse”ye gitmek en fazla 15-20 dakika sürüyor. Böylece benim gibi sabırsız fotoğrafçılar tez zamanda ulaşıyorlar fuara. Köln”de kaybolmanın, fuar alanını bulamamanın da imkanı yok, biraz kulak kabarttığınızda duyacağınız bir iki Türkçe kelime mutlaka olacaktır. Böylece uçaktan inip, bir saat içinde kendinizi yeni fotoğraf makinelerinin arasında bulabilirsiniz (bavulları dert etmeyin, fuar alanında emanet bölümü bulunuyor).

Fuar alanı oldukça büyük, 11 hol var, ayrıca başta vahşi kuşlarla olmak üzere çeşitli şov ve yarışmaların yapıldığı bir de açık alan bulunuyor. Dolayısıyla hiç vakit kaybetmeden önümüze gelen ilk hole dalıyor, kendimizi teknolojinin kollarına bırakıyoruz…

Photokina 2008 izlenimleri
Fuarda sergilenen yeni nesil dijital fotoğraf makinelerinde, fotoğrafçılara yol göstermeleri, bilgi vermeleri, deklanşörü kendiliğinden devreye sokmaları, belgeleri arşivlemeleri ve fotoğraflarda görünen tüm kusurları ortadan kaldırmaları gibi özellikler dikkati çekiyor.

Kısaca GPS adı verilen uydu konumlama sistemiyle uyum halinde çalışan ve kablosuz internete bağlanma özelliğiyle “ziyaret edilmesi gereken yerler” hakkında bilgi veren dijital makineler de bu yıl fuarda ziyaretçilerin ilgisini çeken ürünler oldu.

YouTube ve flickr gibi sitelerin kullanımının çılgınca artıyor olması, video çekim imkanının HD kalitesinde ve SLR modellerde bile aranılır bir özellik olarak karşımıza çıkmasını sağlamış.
İster kablosuz, ister USB bağlantısı ile olsun, sayısal görüntü cihazlarının giderek daha çok farklı makine ile görüntü paylaşabiliyor olmasının önemi artıyor. Fotoğraf makinesi, video kamera, televizyon vb. cihazların birbiriyle iletişimi giderek daha önem kazanıyor. Yeni ürünlerde bu özelliğin ön plana çıkmasına şaşırmamak lazım.

Yüz tanıma, gülümseme tanıma gibi sistemler de giderek daha önem kazanacak ve farklılaşacaklar gibi görünüyor. örneğin farklı motifleri tanıyan yeni bir tanıma sistemi arşivleme ve kataloglamada büyük kolaylıklar sağlayacak. Yazılımlar fotoğraf makinesi üzerinde, birçok çekim hatasını daha bilgisayara aktarmadan halledecekler.

Olympus ile Panasonic”in işbirliklerini duyurdukları “Micro Four Thirds” sistemi ile ilgili beklentiler, fuar için önemli bir heyecan oluşturmuştu. Kompakt makinelerin pazar payının daha ileri modellere kaymasını da sağlayabilecek bu gelişme, sektörde şüphesiz birçok yeniliğin de habercisi durumunda. Daha kompakt ve daha hafiflikle, daha profesyonel sonuçlar bu fuarın önemli bir parçası olarak görünüyor.

Kompakt gibi D-SLR
Panasonic, Lumix G1 ile D-SLR modeller gibi değiştirilebilir lenslere sahip, teknik açıdan bu modelleri aratmayacak özelliklerde; ancak kompakt, çok daha küçük ve hafif bir model geliştirmiş. Micro Four Thirds Sistemi standardına sahip dünyanın ilk değiştirilebilir lensli sayısal fotoğraf makinesi olan Lumix DMC-G1, kullanıcılara üstün ve son derece kaliteli fotoğraflar çekmeye imkan tanıyarak birçok gelişmiş özelliğiyle, kompakt yapıda, hafif ve kolay kullanımlı bir model olarak farklılığını ortaya koyuyor. Panasonic, Micro Four Thirds sisteminin kullanıldığı “Lumix G Micro Sistem” ile, lensleri değiştirilebilir olduğu halde, D-SLR olmayan yeni bir kategori de yaratmış oluyor. Aynasız yapısı, iç kısmında boyutların önemli ölçüde azaltılmasına imkan tanımış, bu da boyut yanında ağırlığının da hafif olmasını sağlamış.
HD video çeken D-SLR
Nikon”un ağustos ayı sonunda duyurduğu D90 modeli, video kayıt fonksiyonuna sahip olan ilk orta sınıf D-SLR fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor. ürün, hareketli JPEG formatında yüksek kalitede video kayıt imkanı sunuyor. Nikon”un Photokina 2008″deki standına olan yoğun ilginin başta gelen sebeplerinden biri olan D90, gerçek anlamda sinematik görüntüler vererek her seviyeden fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık dünyasında yeni kapılar açıyor. 12.3 megapiksel çözünürlüğü, yeni tasarım DX format CMOS görüntü algılayıcısı ve Nikon’a özgü EXPEED görüntü işleme konsepti ile yakalanan kareler, D90″ın 7,6 cm (3 inç) büyüklüğündeki likit kristal ekranından izlenebiliyor. Görüntüyü indeks şeklinde küçük fotoğraflar halinde slayt gösterisi olarak gösterme özelliği ise oldukça kullanışlı.
 
  D90, önceki modellerdeki fotoğraf makinesi fonksiyonlarının tamamına sahip olması ve D300″de kullanılan yeni teknolojileri içermesinin yanında, “D-Movie” olarak adlandırılan video çekimini ise 320×216 piksel, 640×424 piksel ya da HD720p (1.280×720 piksel) çözünürlüklerde, saniyede 24 kare JPEG formatında gerçekleştiriyor. çektiği videoları oynatabilen D90″da, çekim sırasında sesi kaydedebilmek için bir mikrofon alıcısı ve video gösterimi sırasında sesleri çalmasını sağlayan hoparlör de bulunuyor. D90″da kullanılan 12.3 megapiksellik sensör, tipik bir video kamerada kullanılandan çok daha büyük olduğu için, video çekimlerinde yüksek görüntü kalitesi, yüksek ISO hassasiyeti ve düşük görüntü kirliliği (noise) sağlanıyor. Ayrıca D90″la, balık gözü ve geniş açıdan, süper-telefotoya kadar değişen çok çeşitli NIKKOR objektifler sayesinde, yaratıcı ve çok değişik video çekimlerinin gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.
 
Canon EOS 5D Mark II 
Canon EOS 5D Mark II D-SLR fotoğraf makinesi fuarda büyük bir ilgiyle karşılanan modellerin başında geliyor. EOS 5D modelinin devamı niteliğindeki bu kamerayı uzunca bir süredir beklemekte olduğumuzdan bu büyük ilgi hiç şaşırtıcı olmadı. Eğer sadece ürünün gövde yapısına bakarsak neredeyse hiçbir değişiklik olmadığı görülüyor, ancak cihazın iç yapısı tamamen yeni baştan tasarlanmış ve sonuçta ortaya oldukça farklı bir D-SLR kamera çıkmış. önceki EOS 5D modeli ile karşılaştırıldığında kameranın hava geçirmez yapısının dikkate değer derecede geliştirildiği görülüyor. Canon, yeni Canon EOS 5D Mark II D-SLR fotoğraf makinesi ile full frame CMOS sensörün gücünü ikiye katlayarak bu gücü nispeten kompakt ve satın alınabilir bir yapıda kullanıcılara sunuyor. Canon EOS 5D Mark II dijital fotoğraf makinesinin Canon’a özgü “CA” Creative Full Auto (Tam Otomatik Yaratıcı) çekim modu kullanıcıların diyafram ve çekim hızı gibi değerleri LCD ekran üzerinden ayarlayarak arka planı bulanıklaştırıp görüntüyü aydınlatıp karartmasına olanak tanıyor. Bu tür özellikleriyle kompakt modellerin kullanım kolaylığını DSLR yapısında sunan EOS 5D Mark II dijital SLR fotoğraf makinesi orta format ürünlere doğru bir geçiş yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu akıllara getiriyor.
 
  Canon’un fuar standında, giriş seviyesi kompakt dijital kameralardan en yeni full frame modeli olan EOS 5D Mark II D-SLR fotoğraf makinesine kadar tüm ürünleri görmek mümkündü. Canon fuar standında en göz alıcı modeller PowerShot SX1 IS, PowerShot G10 ve hatta bayan kullanıcılara yönelik bir ürün olan Canon PowerShot E1 kameraydı. Bunlardan sonuncusu olan PowerShot E1 modeli farklı tasarım çizgilerine sahip ve çeşitli renk seçenekleri sunan bir kamera. Canon, güçlü fotoğraf makinesi ürün serisinin yanında bir seri yazıcısını da fuarda sergiledi. Canon, ofis tipi lazer yazıcılardan kompakt foto yazıcılara kadar geniş bir printer ürün yelpazesine sahip olduğunu bu fuarda da açıkça ortaya koydu.
 
  Alpha serisinin amiral gemisi
Sony”nin fuarın başlamasından kısa bir süre önce tanıttığı Alpha A900 modeli, Photokina 2008″in de yıldızlarından biri oldu. çok beğenilen ve önemli satış rakamlarına ulaşan Alpha serisinin amiral gemisi unvanını alan A900; 24.6 megapiksel etkin çözünürlüğü, Exmor teknolojili tam kare CMOS algılayıcısı ve yüzde 100 kapsamalı yüksek performanslı penta prizma vizörü ile dikkat çekiyor. 7,6 cm (3 inç) boyutundaki likit kristal ekranı Xtra Fine 921k nokta çözünürlüğü ile fotoğraf kalitesinde görüntü sunuyor. Alüminyum alaşımlı şasiye sahip dayanıklı magnezyum gövde ve kontroller toz ve nem sızdırmazken, çift toz önleme sistemi objektif değiştirme sırasında algılayıcıyı koruyor. Gelişmiş yeni çift BIONZ görüntü işlemcisi, tek şarjla 880 çekim yapılmasına olanak veren yüksek kapasiteli pili ile A900, D-SLR gamına yeni bir soluk getiriyor.
 
  İlk OLED sayısal çerçeve
Kodak, sayısal fotoğraf çerçeveleri gamına yeni kattığı bu ürünle dünyada bir ilki gerçekleştirdi: OLED teknolojisini sayısal çerçeve ile buluşturdu. Diğer teknolojilere oranla daha aydınlık, parlak ve renkli bir görüntü veren OLED görüntü teknolojisine sahip olan ürün sadece 7 mm kalınlığında. 19.3 cm (7.6 inç) büyüklüğe ve 800×480 çözünürlüğe sahip ekranında hem fotoğraf hem de video görüntülenebiliyor. Dahili hoparlörü ise görüntüleme sırasında müzik dinlenebilmesine olanak tanıyor. OLED çerçeve kablosuz bağlantıyı da destekliyor. çerçevenin 2 GB dahili hafızası, sahip olduğu kart okuyucu sayesinde artırılabiliyor. ürünün bir de USB yuvası mevcut.

Kodak standında sergilenen çözümler arasında ayrıca, ultra keskin dijital ekranlar, kablosuz mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yeni film tarama seçenekleri ve yüksek katma değerli fotoğraf ürünleri de yer aldı.
 

Leica, Hasselblad ve Sinar, yeni fotoğraf makineleri için KODAK CCD görüntü sensörlerini seçti
Kodak”ın geliştirdiği CCD görüntü sensörleri, profesyonel fotoğrafçılara yönelik en gelişmiş fotoğraf makinelerine güç katmaya devam ediyor. Photokina”da sergilenen yeni fotoğraf makineleri –Leica S2, Hasselblad H3DII-50 ve Sinar Hy6-65 – gerek yeni, gerek mevcut Kodak CCD görüntü sensörlerini kullandılar. 

Leica S2 dijital sistem kamera

Leica S2 dijital fotoğraf makinesinin görüntü sensörü, 35 mm fotoğrafçılığa göre yaklaşık olarak %56 daha büyük. Kameranın kompakt tasarımı ve kullanışlı metal gövdesi diğer farklı üretici firmaların rekabetçi ürünlerinden daha küçük bir yapı sergiliyor. Ergonomik ve kullanımı keyif veren bu yapısıyla Leica S2 dijital fotoğraf makinesi profesyonel fotoğrafçıların favori modeli olma iddiası taşıyor. Kameranın nefes kesen bir çözünürlük seviyesi sunan 37 megapiksellik yeni CCD görüntü sensörü birkaç sene süresince profesyonel sektörde en üst seviyeleri işgal edecek görüntüler sunuyor.
 
  50 Megapiksellik kamera gerçek oldu
Orta format kamera üreticisi Hasselblad, üstün görüntüleme teknolojili yeni kamerasını duyurdu. Yeni H3DII-50’de 50 MP 36x48mm Kodak sensör bulunuyor. Bu normal 35mm’lik DSLR sensörün neredeyse iki katı büyüklüğünde ve şirkete göre dünyanın en büyük sensörü. H3DII-50 günümüzde elde edilebilecek en yüksek çözünürlükte görüntüler elde ediyor. Tek bir karenin 300 MB büyüklüğünde yer kapladığı düşünüldüğünde, makinenin sunduğu 1fps’lik yakalama oranı da oldukça etkileyici.

Ancak fuara damgasını vuran 50 megapiksellik H3DII-50 değil, yine Hasselblad tarafından duyurulan 60 megapiksel çözünürlük sunan H3DII-60 oldu. Henüz ortada elle tutulur bir ürün olmasa da, firma yetkileleri, yaptıkları açıklama ile 60 megapiksellik makineyle 2009 yılının Nisan ayı içerisinde tanışacağımızı duyurdu.
 

  Kompakt makinede HD kalitesi
Samsung’un Photokina 2008’de sergilediği prototip modeli HZ1, dünyanın ilk 24mm geniş açı odak uzaklığına sahip 10x optik zumlu kompakt fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor. Kameranın 10x optik zum özelliği 24-240 mm odak uzaklık değerlerine ulaşılmasını sağlamış. Buna ek olarak, HZ1 modelinin HD kalitesinde video kayıt özelliği de bulunuyor. çekilen fotoğraflar kameranın 2.7 inç büyüklüğündeki LCD ekranın keyifle izleniyor. Samsung HZ1 fotoğraf makinesinin 2008 Aralık ayında piyasalara sunulması planlanıyor.
 
Fuarın parlayan yıldızı Olympus
Kompakt ve D-SLR modelleri ile atağa geçen Olympus, Photokina 2008″de büyük ilgi gördü. Olympus E-3″ün yanı sıra; fuarda prototipleri tanıtılan iki yeni ürün de meraklı gözlerin ilgi odağındaydı. Cam faunus içinde sergilenen iki üründen kod adı EA-1 olarak açıklanan model yarı profesyonel bir makineyken; diğeri ise kompakt ve SLR karışımı bir makine olarak üretilecek.
 
  Fujifilm”den 3D fotoğraf makinesi
Fujifilm üç boyutlu yeni fotoğraf makinesini Photokina fuarında görücüye çıkarttı. İki objektifle çalışan bu makine, üç boyutlu fotoğrafların yanı sıra yine üç boyutlu video filmleri çekme özelliğine de sahip bulunuyor. Daha önceki 3D sistemleri zayıf görüntü kaliteleri ile sonuçlanmalarına ek olarak üç boyutlu gözlük kullanımı gerektirmek gibi handikaplar içeriyordu. FinePix Real 3D Sistemin sağladığı büyük bir avantaj da kullanıcıların görüntüleri dijital kameraların arka yüzündeki LCD ekranda çıplak gözle gördükleri kalitede izleyebilmeleri.
 
  Sigma yenilikleri
Sigma, Photokina 2008’de yer alan firmalardan biriydi. Sigma, aralarında Nikon’un 24-70mm modeline kıyasla daha küçük bir yapıya sahip olan 24-70mm F2.8 EX DG HSM modelinin de yer aldığı yeni objektif modellerinin yanı sıra ikinci nesil D-SLR ve kompakt kamera modellerinin de tanıtımını yaptı. Sigma SD15 ve Sigma DP2 dijital fotoğraf makinelerinin her ikisi de Foveon’un 4.7 x 3 megapiksel sensör tabanlı modeller ve True II olarak adlandırılan görüntü işlemciye sahipler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here