Ana sayfa Haber Peygamber develerinin üç boyutlu görme şekilleri bizden çok farklı

Peygamber develerinin üç boyutlu görme şekilleri bizden çok farklı

0

Current Biology’de yayınlanan yeni bir çalışmaya göre peygamber develeri dünyayı, kuşlar, insanlar ve diğer memelilerin de dahil olduğu tüm omurgalılardan bütünüyle farklı şekilde üç boyutlu olarak görüyorlar. Aynı zamanda bu çalışmada peygamber develerine küçük gözlükler de takıldığı belirtiliyor. 

Kuşlar ve memelilerin üç boyutlu görme şekli, her bir gözün görüntüler arasındaki farklılıkları gözlemleyerek gerçekleşiyor. Fakat Newcastle üniversitesi araştırmacıları, peygamber develerinin her bir görüntünün nasıl değiştiğine dayalı olan bir sistem geliştirdiklerini ortaya koyuyor. Daha da önemlisi, bu çalışmanın gerçekleştirilmesi için peygamber develerinin küçük kafalarına balmumu kullanılarak küçücük gözlükler oturtulmuş. 

Araştırmacılar peygamber develerini iki renkte rastgele biçimde karanlık ve parlak noktalar gösteren bir monitörün karşısına oturttular. Renkli gözlükler bir gözle bir renk grubundan oluşan noktaları, diğer gözle de başka bir renk grubundan oluşan noktaları gösterecek şekilde tasarlandı. Fakat gözlerden hiç biri, her iki renk grubundan oluşan noktaları görme imkanına sahip değiller. Noktalardan oluşan bir yama, çerçevenin merkezine spiral biçiminde yerleştirildi. Herhangi bir çerçevede noktalardan oluşan çerçevenin ayırt edilemez özellikteydi. Araştırmacıların yayınladıkları videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. 

Bu düzeneğin hazırlanmasındaki maksat, peygamber devesini, tıpkı görmek için gözlerinizi çapraz hale getirmek zorunda olduğunuz üç boyutlu görütülerden biri gibi hedefin önünde canlandırmaktı. Hareketli noktalar vurulabilir bir mesafeye ulaşmış gibi göründüklerinde, peygamber devesi de noktaların üzerine zıplayarak vurdu. Araştırmacılar farklı yönlerde hareket eden farklı noktalara peygamber develerinin nasıl tepki verdiklerini karşılaştırmak için bir dizi deneme gerçekleştirdiler. Noktaların birbirlerine uyum göstermeleri gerekmedi diyor araştırmanın yöneticisi Vivek Nityananda, Washington Post’a yaptığı açıklamada. Sadece hareket ediyor olmaları yeterliydi. 

Daha önce bu böceklerin üç boyutlu olarak görebildikleri biliniyordu ama şimdi bunu nasıl yaptıklarını öğrenmiş olduk.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here