Ana sayfa İnternet Periscope’da Tacizci Yorum Yapanlar Artık Hemen Banlanacak!

Periscope’da Tacizci Yorum Yapanlar Artık Hemen Banlanacak!

0
Görsel: BufferCode

Twitter, yaptığı açıklamada 10 Ağustos’tan itibaren Periscope’da “canlı yayınlar sırasında gönderilen sohbetler ile ilgili kuralların daha sert bir şekilde uygulanacağını” belirtti. Canlı yayınlar sırasında sohbete sürekli olarak kötü yorum gönderenlerin “hesaplarının gözden geçirileceği ve askıya alınmaya başlanacağı” bildirildi.

Birçok sosyal medya platformu gibi, Twitter ve Periscope da kötüye kullanımla mücadele etmek için bazı yaptırımlara gitmek zorunda kaldılar. Twitter son aylarda uygulamaya koyduğu sıkı yönetim ile birlikte robot hesapları ve toksik kullanıcıları platformundan uzaklaştırarak yeni kurallarını herkese çok daha açık hale getirdi. Periscope, birkaç yıl önce yorumların uygunluğunu denetlemek amacıyla “flaş jürileri” kullanıma sunmuştu. Bu sistem, bir yorumu yayındaki diğer kişilere gösterip uygunsuz içerikleri kolayca tespit etmeye yarıyordu. Şirket tüm bunlara rağmen hala kötüye kullanım ile boğuşmaya devam ediyor. Bu sebeple Twitter, kötüye kullanımı önlemeye yönelik önlemler almaya hazır görünüyor. Firma bu konuda o kadar ciddi ki silinen hesaplar Twitter’ın hisse değeri kaybetmesine sebep olsa da durmak bilmeden yasaklamalar devam ediyor.

Periscope işi iyice ciddiye alacak

Periscope, daha iyi tasarlanmaya ihtiyacı olsa da, hali hazırda bir yasaklama sistemine zaten sahip. TechCrunch’ın raporuna göre bahsettiğimiz flaş jüriler, bir yayında ortaya çıkan toksik yorumcuyu engellemede işe yarasa da, aynı kişi başka bir yayına geçip orada da izleyici ve yayıncıyı rahatsız etmeye devam edebiliyor. Twitter’ın bu konudaki yeni çalışmasına göre; tacizci olduğu defalarca bildirilen kişiler için yetkililere inceleme isteği gönderilecek. Yetkililer bu kişileri uygun görürlerse platformdan uzaklaştırabilecekler.

Periscope’un Güven ve Güvenlik ekibi, yayıncılarının ve izleyicilerinin kendilerini güvende hissettiklerini ve bu konuda daha fazla politika değişikliğinin yapılacağını, platformlarda kötüye kullanımı engellemenin, site için çok ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu söylüyor. Şirket, bu haftanın başlarında aylık kullanıcı sayısının son birkaç ayda yaklaşık bir milyon kullanıcı kadar düştüğünü; botlardan, kötü niyetli kullanıcılardan ve tacizcilerden kurtulmak için çalıştıkça bu sayının artabileceğini de bildirdi.


Kapak Görseli: BufferCode

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here