Ana sayfa Sektörden Pentax yeniden raflarda

Pentax yeniden raflarda

0

NAR Yatırım A.Ş distribütörlüğü ile Pentax yeniden Türkiye”de

Fotoğraf makinesi üreticileri arasında dünyada ilk beşte yer alan Pentax, geçtiğimiz günlerde Türkiye piyasasına geri döndü. İki yıl aradan sonra Nar Yatırım A.Ş distribütörlüğünde gerçekleşen bu geri dönüşün öncesini, sonrasını ve Pentax”ın 2010 için Türkiye”deki hedeflerini Nar Yatırım A.Ş ürün Müdürü Serdar OZANSOY ile yaptığımız keyifli sohbet sırasında ele aldık.

 

 

 

 

Serdar  Bey bize kısaca Nar Teknoloji A.Ş” deki görevinizden bahseder misiniz?
Nar Teknoloji  Yatırım A.Ş”de Pentax ürün Müdürü olarak görev yapmaktayım.
 

Nar Teknoloji Yatırım A.Ş hakkında bilgi alabilir miyiz? Türkiye pazarındaki 2010 hedefleriniz nelerdir?

Nar Teknoloji Yatırım A.Ş henüz genç bir firma. Türkiye”de önde gelen büyük bir firma ile ortak çalışmaktayız. Nar Teknoloji Yatırım A.Ş olarak biz 2010 yılında  Pentax markasını Türkiye”ye tekrar kazandırmak istiyoruz.

Türkiye”deki fotoğraf sektörünü nasıl buluyorsunuz?  Sizce ülkemizde son yıllarda özellikle fotoğrafçılığa ve fotoğrafa yönelik bir ilgi artışı söz konusu mu?

Son yıllarda fotoğraf makinelerine karşı ilgi artışı tabi ki hissedilir derecede. Fotoğraf ekipmanları üzerinden alınan verginin yüzde 18 özel Tüketim Vergisi kategorisi içine girmesi bu pazarın son yıllarda genişlediğinin göstergesidir. Gerçi bütün bu göstergelere rağmen  kriz sonrası dengeler  yeni yeni sağlanmaya başlandı. Biliyorsunuz bunun dışında fotoğrafçılıkta yılın çeşitli dönemleri ve sezonları oluyor. Yıl içerisinde oluşan ilgi ve piyasadaki hareketlilik bu sezonlara göre değişiklik gösteriyor.

 

 

2010 yılında Pentax markasının Türkiye pazarındaki yerini nasıl görüyorsunuz? Bu konudaki hedefleriniz nelerdir?
Biz iddialı yapımız dolayısıyla her zaman başa güreşmeyi tercih ediyoruz. Biliyorsunuz Pentax,  fotoğraf sektöründe dünyada ilk beşte yer alan bir marka. Pentax”ın  şuanda Filipinler”de, Endenozya”da,  çin”de kendine ait fabrikaları bulunmakta. Her gün yaptıklarına bir şeyler eklemekteler. Avrupa”ya  D-SLR kulvarında baktığınızda orada da ilk üçte yer alıyorlar. Dolayısıyla biz Pentax”ın dünyadaki başarısını Nar Teknolojisi desteğiyle Türkiye”de de aynı seviyeye getirmeyi hedefliyoruz diyebiliriz.
 
Peki size göre Pentax ürünleri kimlere hitap ediyor? Hangi demografik değerlere sahip insanlara ulaşmayı düşünüyorsunuz?
Pentax öncelikle kaliteli fotoğraf makinesi kullanmak isteyen herkese hitap ediyor.  Belki  iki yıldır resmi olarak Türkiye pazarında yer almamasından dolayı son kullanıcılar tarafından marka bilinirliği dünyaya oranla Türkiye”de zayıflamış olabilir. Bu bir dezavantaj olabilir fakat markayı profesyonel kullanıcılar, fotoğraf dükkanları, fotoğrafçılar yani fotoğrafla ilgili çoğu kişi mutlaka bilirler. Bu konuyu şöyle örnekleyebilirim; Pentax iki yıldır Türkiye”de olmamasına rağmen  markayı Türkiye”de takip eden, fuarlarına katılan ve üye sayısı oldukça fazla olan çeşitli web sitelerine, forumlara internet ortamında sıkça rastlamak mümkün. özellikle www.pentaxturkey.com sitesine teşekkür etmek istiyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here