Ana sayfa Haber Pentax sessizliğini Pentax K-1 ile bozdu: İnceleme

Pentax sessizliğini Pentax K-1 ile bozdu: İnceleme

0

 

Uzun yıllar APS-C tipinde mükemmel dijital SLR modelleri ile fotoğraf meraklılarına farklı özellikler sunan Pentax kullanıcılarının merakla beklediği full-frame gövde olan Pentax K-1, tüm profesyonel fotoğrafçıları tatmin edebilecek pek çok ekstra özelliğiyle dolu dolu bir makine. Türkiye distribütörü Nar Teknoloji tarafından piyasada satışa sunulan bu eşsiz makinenin tavsiye edilen perekende satış fiyatı 2.200€ civarında. Gelin fiyatına göre çok üst düzey özelliklere sahip bu makineyi biraz daha yakından tanıyalım.

 

35mm Full Frame CMOS Görüntü Algılayıcı

Pentax K-1 en yüksek görüntü kalitesine ulaşabilmeniz için yeni geliştirilmiş full-frame 35mm CMOS görüntü sensörü ile donatılmış. Geniş görüntü kayıt alanı ve geniş piksel aralığı sayesinde, zengin tonlama ve minimum noise etkisi ile,  canlı, gerçeğe yakın görüntüler üretmekte. Bu büyük ebatlı sensör aynı zamanda sığ alan derinliği ve bokeh kontrolünde avantajlar sağlamakta.

 

36.4 MP çözünürlük

Pentax K-1, AA filtre içermeyen bir tasarım ile desteklenen 36.4 MP yüksek çözünürlükte görüntü üretebilen bir fotoğraf makinesi. A2 boyutunda 300dpi baskı alabileceğiniz kadar büyük resim verisi sağlayan K-1, croplama işlemini görüntü işleme sırasında yapabilecek kadar büyük bir esneklik sunmakta. Büyük miktarda veriyi 14 bitlik görüntü işleme sistemi ile işleyen K-1, güçlü ve zengin tonlamalı görüntüler oluşturmakta.

 

AA Filtre Simulasyonu

Klasik sistem dijital SLR fotoğraf makinelerinde karışık desenli çekimlerde çekilen görüntüde oluşabilecek moire ve renk dalgalanmalarını engellemek için sensör üzerinde optik AA filtreler kullanılmaktadır. Bu filtreler moire ve renk dalgalanması problemlerini çözerken oluşturdukları etki ile fotoğrafta netlik ve keskinlik kayıplarına neden olurlar. Pentax”ın geliştirdiği bu yeni teknoloji ile moire ve renk dalgalanmalarının önüne geçebilmek için görüntü sensörünün önünde bulunan AA filtre tamamen kaldırılmış, bunun yerine çekim sırasında Pentax fotoğraf makinelerine özel dahili titreşim engelleyici SR mekanizması mikro titreşimler ile hareket ettirilerek görüntüde oluşabilecek moire etkisi giderilmiştir. Pentax’ın geliştirdiği AA filtre simulasyonu ile dilediğiniz çekimlerde AA filtre etkisini kapalı tutarak yüksek netlik ve keskinlikte fotoğraflara ulaşırken, karışık desenli çekimlerde AA filtre efektini devreye sokabiliyor, veya farklı seviyelerde AA filtre etkisi uygulayabiliryorsunuz.

 

Pixel Shift çözünürlük Sistemi

Pentax K-1 gövde üzeri SR (Sarsıntı Engelleyici) mekanizması ile desteklenen Pixel Shift çözünürlük sistemine sahip. Bu yenilikçi sistem her görüntü için görüntü sensörünü 1 piksel kaydırarak aynı konunun 4 görüntüsünü çekiyor ve daha sonra bu görüntüleri hızla birleştirerek yüksek çözünürlüklü tek bir görüntüye dönüştürüyor.

Geleneksek tip Bayer sensör yapısındaki fotoğraf makineleri ile karşılaştırıldığında Pentax K-1″in  bu yeni sistemi ile yapay renk interpolasyonu olmadan, çok daha gerçek renkler ve yüksek detaylar sunmak için her bir pikseldeki RGB renk bilgileri elde edilmekte. Bu yeni sistem ayrıca yüksek ISO değerinde çekilen görüntülerde noise etkisini en aza indiriyor. Görüntü kalitesindeki bariz fark çekilen görüntüleri ekranda açıp karşılaştırmadan dahi çok belirgin şekilde göz ile görülebiliyor.

 

SRII Gövde üzeri Titreşim Engelleme Sistemi

Pentax K-1 dünyanın ilk 5 eksenli, 5 kademeli gövde üzerinden sarsıntı engelleyici sistemine sahip. Bu sensör kaydırmalı dahili  sarsıntı engelleme mekanizması tüm lenslerde üst düzeyde sarsıntı engelleme sağlamak üzere üretilmiş. Yeni nesil SRII titreşim engelleme menanizması yatay ve dikey sarsıntıları engellemenin yanı sıra roll tabir edilen dairesel sarsıntı hareketlerini de telafi etmekte.Kam era açık konuma alınır alınmaz süratle devreye girmesi ve geniş bir çalışma aralığında sarsıntı engelleme  imkanı ile bu yeni sistem lens üzeri sarsıntı engelleyicilere nazaran pek çok avantaja sahip. Pentax’ın sarsıntı engelleme sisteminde kameranın tüm hareketleri sürekli olarak kontrol edilmekte.

 

204.800 ISO Hassasiyet

Yüksek kalitede full frame görüntü sensörü ve PRIME IV görüntü işlemcisi ile Pentax K-1, 204.800 ISO hassasiyete sahip. Gelişmiş işlemcisi ile uyguladığı noise algoritması, çok yüksek ISO değerlerinde dahi taneciksiz ve ton atlaması yaratmayan fotoğraflara ulaşmanızı sağlarken, aynı zamanda düşük ISO değerlerindeki görüntü kalitesini de geliştiriyor. Bu geniş faydalı ISO aralığı ile çekimlerinize esneklik kazandırıyor.

 

Tam Hareketli LCD Ekran

Pentax K-1″in LCD ekranı diğer tüm makinelerden çok farklı bir yapıya sahip. Tüm makinelerde bulunan yatay ve dikey hareketlerine ek olarak çapraz hareketlerle de istenilen açıya kadar eğilebilen bu LCD, 3.2 inç ebadındaki ekran, (1037K) çözünürlüğü ile son derece gerçekçi görüntüleme sağlıyor. Ekstra dayanıklılık için koruyucu bir tavlanmış cam ön panel sunan bu LCD ekran, ön koruyucu katman ile ana LCD görüntüleme ekranı arasında hava boşluğu içermeyen bir yapıya sahip. Bu sayede dış mekan çekimleri esnasında gelişmiş görünürlük için ışık yansımasını ve dağılımını etkili olarak azaltılıyor.

 

Dahili GPS Modülü

Pentax K-1, dahili GPS modülü sayesinde konum, enlem, boylam, irtifa ve UTC (Evrensel Zaman Koordinatı) bilgileri ile çekim anındaki yönün kaydedilmesi gibi çeşitli gelişmiş GPS işlevleri sunuyor. Kullanıcı bir bilgisayar ile GPS verileri içeren görüntülere kolaylıkla erişebilir, bunlara göz atabilir, çekim konumlarını ile konum verilerini ekranda kontrol edebilir ve bunları kaydedebilir.

Hava Koşullarına Dayanıklı Gövde Yapısı

Pentax K-1’in gövde yapısında bulunan 87 sızdırmazlık contası ve opsiyonel D-BG6 Battery Grip’in sızdırmaz gövde kombinasyonu hava koşullarına yüksek dayanıklılık göstererek içlerine su ve toz girmesini önlüyor. Bir AW veya WR serisi lens monte edildiğinde K-1 ve lensi zorlu çevresel faktörlere tamamen dirençli olağanüstü bir dijital görüntüleme sistemi oluşturmakta. Bu sayede çok yoğun yağış altında dahi kameranız ile hiçbir eksta tedbir almadan rahatlıkla çekim yapmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca bu üstün koruma özellikleri ile -10°C düşük sıcaklıklarda dahi performansından kayıp yaşamadan kullanabiliyorsunuz.

 

öne çıkan özellikler

Genel olarak Pentax K-1″in öne çıkan teknik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

36.2MP full-frame CMOS sensör
5 eksenli görüntü sabitleyici
ISO 100 – 204800
3.2 inç hareketli LCD
30sn – 1/8000sn enstantane hızı
%100 görüntü sağlayan optik vizör
33 noktalı AF sistemi (25 çapraz)
Dayanıklı gövde
14-bit Raw kaydı
çoklu Pixel Shift Resolution modu
Dahili GPS
Dahili Wi-Fi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here