Ana sayfa Donanım Pentax Optio RZ18

Pentax Optio RZ18

0

Ultra kompakt, ultra zoom!
 

Pentax Optio RZ18,18x optik zoom performansını, cebe sığan bir kompakt dijital fotoğraf makinesinde sunabilen ender modeller arasında yer alıyor. RZ18, 16 megapiksel fotoğraf çekebiliyor ve 7.2x dijital zoom özelliği ile toplamda 25.2x yakınlaştırma sağlayabiliyor. Uzaklara ilgi duyan fotoğrafa ilgili kişiler için etkileyici bir çözüm. Cihazın üst kısmında açma-kapama ve deklanşör butonlarının yanı sıra deklanşörle aynı butonda tasarlanan zoom kontrolü bulunuyor. Ancak zoom kontrolünü sağlarken parmaklarınızın flaşı kapatması gibi bir durum söz konusu olabilir. Tasarım adına eksi puan getiren bu durumda keşke flaş, yarım cm kadar solda konumlandırılsaydı.
 
pentax optio rz18
 
ön kısımda geniş açı objektif f/3.5- f/5.9 diyafram açıklığına sahip ve sessiz bir şekilde işlev gösteriyor. Cihazın arkasında ise 2.7 inç LCD ekran üzerinde menülerde gezinmek son derece pratik ve LCD ekranın sağında yüz takibi, kayıtlı görüntülere ulaşım, zamanlayıcı, flaş açma-kapama, odak modu için butonlar bulunuyor. Menü, ayarlar ve silme için birer buton kontroller arasında yer alıyor. Kullanım adına oldukça yenilikçi bir durum olarak RZ18″de silme görevi gören butona; video kaydı, ses kaydı, enerji tasarrufu modu ya da FN ayarı için kısayol ataması yapılabiliyor.

 

RZ18, 1280x720p HD video kaydı yapabiliyor. ISO 80 ve ISO 1600 değişen değerlerde ISO hassasiyeti bulunan cihazda fotoğraf sonuçları ayrıntılarla dolu ve genel işleyiş fiyat/performans açısından oldukça iyi. SD hafıza kartlarını destekleyen cihaz; mat tonlarda siyah, beyaz, turuncu renklerde piyasada yer alıyor ve şarj edilebilir batarya ile çalışıyor. Şarj dayanıklılığı ise doğaya ilgili fotoğraf severlerin uzun gezilerinde onları mutlu edecek düzeyde iyi.
www.pentax.com.tr
 
pentax optio
 
Puan: 84 Yıldız: 4
Fiyatı: 899TL

Artıları:
+ 18x zoom
+ HD video kaydı
+ Kullanım kolaylığı

Eksileri
-Flaş tasarımı

Etkileyici nokta: Kullanımı oldukça eğlenceli ve kolay bir kompakt fotoğraf makinesinde sınırları zorlayan düzeyde bir zoom özelliği.

Neden satın almalıyım?: özellikle Canon”un benzer özelliklere sahip modelleri ile yarışa hazır bir model.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here