Ana sayfa Donanım Pentax K7

Pentax K7

0

Hepsi bir arada 

Pentax”ın yarı profesyonel DSLR modeli K7, bu sayımızın konuğu. Daha önce K10D ve K20D ile gönülleri fethetmiş olan Pentax, bakalım bu kez de turnayı gözünden vurmayı başarmış mı?
Pentax K7
İlk bakışta…
Pentax K7, “ileri amatör” ya da “yarı profesyonel” diye tanımladığımız sektörde yer alıyor. Dolayısıyla Nikon D300s ve Canon 7D gibi başarılı rakiplerle aynı kulvarda yarışıyor. öncülü olan K20D ile aynı 15 milyon piksellik (efektif olarak 14.6 milyon piksel) CMOS algılayıcıyı kullanıyor, ama tamamen yeni bir dış tasarıma sahip. Malzeme kalitesi olarak “şimdiye dek üretilmiş en iyi Pentax” tanımlaması rahatlıkla yapılabilir, çünkü gövde magnezyum alaşımdan yapılmış ve bu çelik bir alt yapıya bağlı. Bu sınıftaki rakiplerine göre daha küçük ve hafif olması taşınabilirlik adına olumlu bir özellik olsa da, “ele iyi oturma” anlamında biraz daha büyük bir gövdeyi tercih ederim. öte yandan, gövde yalnızca sağlam değil, aynı zamanda şu ana kadar üretilen “su ve toza karşı en iyi yalıtılmış DSLR” modeli olarak da dikkat çekiyor. Odak çarpanı 1.5 olan 15.07 milyon piksellik algılayıcının oluşturduğu görüntüler 14.6 milyon piksel büyüklüğünde (4688×3120 piksel). Bu kadar çok piksel 300 ppi çözünürlükte 40×26,5 cm”lik baskılar anlamına geliyor. Bu boyutta dosyaların kaydedilmesinde hızlı bir bellek kartı kullanılırsa saniyede 5.2 karelik bir performans elde edilebiliyor ve en iyi JPEG formatında 40, RAW formatındaysa 15 kare boyunca bu değer korunabiliyor. Yani, bir gazeteci bile olsanız, bu değer kesinlikle hızlı.

K7, aralarında Türkçe”nin de bulunduğu 19 farklı dil seçeneğine sahip. Menüde JPEG formatında 4 farklı sıkıştırma seçeneği bulunuyor. K7″nin 3 inç”lik mükemmel bir ekranı var. Yüksek çözünürlüklü ekran farklı açılardan bakıldığında bile görüntüyü kayıpsız izletmekle kalmıyor, sahip olduğu ayar seçenekleriyle parlaklığa ek olarak renk kontrolü yapmanızı da sağlıyor.

 

 

Pentax K7
Canlı izleme ve video
DSLR modellerde son dönemin moda yaklaşımı olan “canlı izleme” özelliği, tüm yeni modellerde olduğu gibi K7″de de yer alıyor. çok farklı açılardan çekim yapabilme olanağı veren bu yararlı özellik, otomatik netlemenin yavaşlaması nedeniyle sınırlı bir kullanışlılığa sahip. Yine de hareketsiz konular için rahatlıkla kullanılabilir.

Yine moda olduğu üzere video kaydı da yapılabiliyor bu DSLR ile. HD formatında (kısa kenarı 720 piksel olan) çıtır çıtır videolar çekilebiliyor. Ama çekime başlamadan önce video ayarlarını çok yüksek ISO değerlerine çıkmaması için sınırlandırmalısınız, çünkü 1600 ISO ve daha üstünde aşırı kirli görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Video fonksiyonun kullanımı kolay ve anlaşılır.

Sıradışı özellikler
Pentax”ların en güzel özelliklerinde biri olan gövdede “sarsıntı azaltma” (Shake Reduction) sistemi, duyarlılığı arttırılmış olarak karşımıza çıkıyor. K7″nin bir başka güzel özelliği de objektiften kaynaklanan distorsiyon ve renkseme gibi kusurları giderebiliyor oluşu. Ayrıca 7 farklı filtre seçeneği ile fotoğraflarınıza birbirinden farklı etkiler kazandırabilirsiniz.

Görüntü kalitesi
100-6400 ISO değerleri arasındaki duyarlılık seviyeleri sayesinde farklı ışık koşullarında çekim yapabiliyorsunuz. Düşük ISO değerlerindeki görüntü kalitesi çok iyi.

SD ya da SDHC bellek kartı kullanan K7″nin bir başka güzel özelliği de, toz uyarı sistemi. Bu sistem, kullanıcıyı ikaz ederek yüksek frekanslı titreşim sisteminin çalıştırılmasını isteyebiliyor. Bu şekilde zemine düşürülen tozlar, yapışkan şerit üzerinde sabitleniyorlar.
K7 yeni geliştirilen ve 1/8000 enstantaneye kadar çıkabilen bir perde kullanıyor. Son derece sakin ve sarsıntısız çalışan perdeyi çok sevdim.  çok bölgeli, merkez ağırlıklı ve noktasal ışık ölçüm modları bulunuyor. Sonuç olarak,ünlük kullanım için ideal bir boyut, tasarım ve dayanıklığa sahip, düşük ISO değerlerinde çok nitelikli görüntüler üretiyor. üst düzey bir amatörseniz ya da uygun fiyatlı bir makine arayan profesyonellerdenseniz, Pentax K7″yi mutlaka deneyin; seveceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here