Ana sayfa Donanım Pentax K-01 Marc Newson Design

Pentax K-01 Marc Newson Design

0

Orta format görünümlü ve alımlı aynasız!

Pentax, aynasız sistem fotoğraf makinesi K-01 ile test merkezimizdeydi. Dış tasarımında ünlü bir tasarımcı olmasının yanı sıra bu özelliğini defalarca kez kazandığı ödüllerle kanıtlayan Marc Newson”ın imzasının yer aldığı yeni Pentax”ın çarpıcı bir dış görünüme sahip olduğunu inkâr etmek mümkün gözükmüyor. K-01, detaylarla bezeli ve son derece şık öğeleri, dış tasarımına dair konular içerisinde barındırıyor. Cihaz, teknoloji özelliklerinden daha ziyade bir tasarım objesi!
 
Pentax K-01
Pentax K-01 Marc Newson özel tasarımında üst-sol kısımda verileri silmeye yarayan ayrıca flaşı açan buton; sağ tarafta TV, AV, P, Manuel, sahne seçenekleri, HDR çekim, otomatik çekim, video ve flaş opsiyonlarının yer aldığı döndürmeli kontrol yer alıyor. Bu butonun yanında açma-kapama ve fotoğraf çekimi görevleri için yine şık bir kontrol bulunuyor. üst kısımdaki diğer kontroller kırmızı renkli video butonu, menü üzerinden atama yapılabilen yeşil kısayol butonu ve odaklama kontrolü oldukça estetik. LCD ekranın bulunduğu arka taraftaki kontrol konumlandırmaları ise diğer birçok makinedeki ile hemen hemen aynı. Hangisi olursa olsun renk geçişleri muhteşem görünüyor. Elinizde bir fotoğraf makinesinden daha çok bir tasarım öğesi taşıdığınızı etrafınızın fark etmemesi olanaksız.

 

Ancak konu dikdörtgenler prizması şeklindeki dış görünümünün boyutları ile ağırlığına geldiğinde kafa karıştırıcı sonuçlara doğru ilerliyoruz. Cihaz, adeta bir orta format makine görünümünde ve ağır. Kompaktlık adına herhangi bir özellik içermiyor. Vizöre sahip olmaması ise en önemli ikinci negatif puana neden oluyor. Teknoloji ile Pentax arasında uzun yıllara dayanan bir ilişki söz konusudur. Pentax D-SLR modelleri ve objektifleri uzun yıllar boyunca ikonik bir duruş sergilerdi. Eskisi kadar olmasa da Pentax”ın hala özel bir teknolojiye sahip olduğunu söylememiz gerekir. Daha sonra kompakt modeller, rengarenk aynasız modeller derken Pentax K-01 Marc Newson ile Ricoh bünyesinde yer alan şirketin tasarıma dair duruşunun tam gaz devam ettiğine tanık oluyoruz.
 
Şimdi sırada teknoloji var. K-01, 15.7mm x 23.7mm ölçülerinde 16.28-megapiksel fotoğraf elde edinimine olanak tanıyan CMOS sensöre sahip. Bu sensör, görüntü veri sinyallerinin hızla okunmasını sağlarken ISO 100 ile 12.800 arasında değişebilen aralık boyunca ayrıca 25.600″a kadar genişletilebilen düzeyi ile etkileyici bir ışık hassasiyetine olanak tanıyor. Tüm duyarlılık seviyelerinde dijital noise(gürültü) rahatsız edici sonuçları minimize etmeyi başarıyor. Cihaz, Pentax tarafından geliştirilen SR (Titreme Azaltma) mekanizmasına sahip. Bu teknoloji, kullanıcının net, sorunsuz fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor. Cihazda 3-inç LCD ekran yer alıyor. 921.000 noktalı ekran 170 dereceye kadar yanal ve dikey açıdan rahatlıkla görülebiliyor. K-01, Full HD video kaydı gerçekleştirebilir. Bu özelliğin artık bir klişe olduğu biliyoruz. Ancak K-01, video kaydı sırasında uygulanabilen filtreler ile videoyu daha keyifli hale getiriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here