Ana sayfa Foto Galeri Pekin Otomobil Fuarı”nın yıldızları

Pekin Otomobil Fuarı”nın yıldızları

0

çin”in önde gelen otomobil fuarlarından Pekin Otomobil Beijing Motor Show 2016 (Pekin Otomobil Fuarı), iki yılda bir gerçekleşiyor ve ilgiyle izlenen otomobil üreticilerinin yanı sıra Uzak Doğu”lu markaların da gövde gösterisine sahne oluyor. Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche, Rolls-Royce, Bentley, Nissan gibi küresel markalarla birlikte çok ilginç “konsept” üreticiler, elektrikli otomobil ve daha çok geleceğe odaklı şirketler de yoğun ilgi görüyor. Bizler de yakından izlediğimiz fuarın öne çıkan ve daha çok teknoloji detaylarıyla ilgi çeken modellerini siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 

Qiantu K50 Roadster

çinli ilk elektrikli süper otomobil modelinin üstü açık ve iki kapılı versiyonu Qiantu K50 Roadster”la tanışın! Pekin”de sergilendi ve fuarın ilgi odaklarından biri olmayı başardı. Muhtemelen onu gören çinli ziyaretçilerin yüzlerindeki gurur dolu ifadelerin de kaynaklarından biriydi. 

Qiantu K50 Roadster”da çarpıcı tasarım öğeleri, fütürizm dolu detaylar eşliğinde sizi geleceğe dair bilim kurgu filmlerine götürüyor adeta. üstelik “her şeyiyle tasarım” da değil, güçlü teknoloji detaylarına da sahip; örneğin iki adet elektrikli motoru ile ve 200km/s hıza ulaşabiliyor. Bir elektrikli için hiç de fena değil. 0-100km/s”ye 4.6 saniyede erişebilmesi de etkileyici. üretimi için yeni bir fabrikaya taşındığı da açıklanan elektrikli süper otomobile dair satış hedefleri de iddialı. Fiyatı mı? 700 bin Yuan yani 105 bin Euro. 

 

Mercedes-Benz E-Class LWB

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, çin”de yeni bir modelinin lansmanını gerçekleştirerek E-Class serisinin uzun bir versiyonunu görücüye çıkardı. Yalnızca çin otomobil pazarında yer alacağı duyurulan model, bir tür “iş limuzini” görünümünde ve 5 metre uzunluğa sahip. Teknik olarak arka koltukta oturan bir kişiye (muhtemelen özel şöförün arkasındaki CEO, vb) 134 mm ekstra bacak boşluğu vaat ediyor. Keyfine düşkün iş adamları için hoş bir artı. 

Mercedes-Benz ‘Elegance’ benzeri ama biraz daha “kurumsal” tasarım detayları, klasik ön ızgarası ve çarpıcı Mercedes-Benz kişiliği ile gayet iyi görünüyor. Dört ve altı silindirli motor seçenekleri ile sunulacağı kaydedilen otomobilin iç tasarım özellikleri özelleştirilebilecek. Ayrıca güvenlik ve “otomatik sürüş” gibi özellikleri barındıran ek paketler de sunulacak. 

BAIC Arcfox-7 Electric Supercar

Pekin”de sahnelenen elektrikli konsept otomobillerden belki de en çok dikkat çekeni BAIC Arcfox-7 oldu. Dev çinli üreticisinin gelecek için planladığı modeli, gücüyle çarpıcı. 603 beygirlik elektrikli motor gücü sunuyor ve teoride şu anki Tesla modellerinin tam dolu pille ulaşabildiği sürüş menziline son derece yakın göstergeler vaat ediyor. 

Biraz daha sarsıcı olan ise 0-100km/s süresi; inanılmaz ama 3 saniyenin bile altında. Görselliği ise bir diğer fütürizm dolu rüya. ön lastikleri ile arka lastikleri arasındaki çarpıcı hat ayrımı, ön yüzündeki mavi ışık detayları ve teknoloji dolu kokpiti ile günün birinde ulaşılmayı bekliyor. Biz de Newtech dergisi olarak bu etkileyici modelin izini sürmeye devam edeceğimizi şimdiden ifade ediyoruz. 

Smart Brabus

Smart Brobus”un yeni sportif versiyonu Pekin Otomobil Fuarı 2016″da tanıtıldı. Smart”ın Fortwo, Fortwo Cabrio ve Forfour dahil hemen hemen tüm modellerinin yer aldığı standına ilgi yoğundu. Sonuçta küçük ve ilginç otomobiller. 

Yeni Brobus, mütevazi bir şehiriçi aracı olmasının yanında üreticisinin genel ürün hattı baz alındığında son derece de performanslı. örneğin 0-100km/s hıza 9,5 saniyede ulaşıyor. Ayrıca maksimum 180km/s hız yapabiliyor. Zarif jantlar, arkadaki çift egzoz ve standart olarak gelen oldukça yüksek donanım özellikleri de cabası. İlginç bir alternatif olacağı kesin. 

 

LeEco “LeSee” Electric Supercar

çinli startup LeEco, kendi ülkesinde geniş ilgiden memnun. Araç satışlarıyla da ilginç bir yükseliş ivmesi sergileyen markanın Pekin”deki gövde gösterisi ise konsept modeli “LeSee” oldu. Bir diğer elektrikli süper otomobil ve dolayısıyla hız+performans+tasarım üçlemesini uç noktalarda sergiliyor. 

Fütüristik bir izlenim bırakan süper otomobil, şirketin CEO”su Jia Yueting”in açıklamasına göre yakında üretim safhasına geçecek. Heyecan verici bir haber olduğu gerçek, üstelik açıklamalar bununla da sınırlı değil; geliştiricilere ücretsiz olarak bu inanılmaz otomobilin verilmesi, karşılığında kendileri için araç içi yazılımlar geliştirilmesi gibi beklentileri de var. Eğer hala geç kalmadıysanız bu otomobili ücretsiz olarak edinmek için ne gerekiyorsa yapın. 

Toyota FCV Plus

Toyota, çevre dostu modellere ağırlık veren, örnek markalar arasında konumlanıyor. Japon üreticinin inovasyonun tavan yaptığı fikirleri de sıklıkla teknoloji dünyasında konu ediliyor. örneğin birazdan okuyacaklarınız sayesinde farkındalığınızı artırıp cihazın takılı olmadığı yani işlevsiz şarj cihazınızı prizden çıkarmanız böylelikle karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunmayı düşünebilirsiniz. Harika olur.

Tokyo Motor Show”da da görücüye çıkan Toyota FCV Plus, çin”de de bir gurur idolü olarak yerini aldı. Bu otomobil, ev ve altyapı için hareket ettikçe elektrik üretmeyi temel alan bir tür –hareket eden jeneratör- daha doğrusu otomobilin farklı bir tanımı. üzücü olan şimdilik üretilmiyor olması, umut vaat eden şey ise 10-15 sene sonra üretimine başlanmasının planlanması. Fikirler gelişir ve olgunlaşır; gelecekte büyük sürprizler bizleri bekliyor.

Nissan IDS Concept

2020″de satışa sunulması beklenen Nissan IDS Concept, belki de hala resmi olarak konsept olduğu son fuarlarda. Geçen yıl Japonya”da tanıtılan modelin Leaf”in başarısından sonra seri üretimine geçilecek “planlama safhası” otomobillerden biri olacağı kaydediliyor. Beklentiler de bir hayli yüksek. 

Tasarımıyla harikulade görünüyor, klasik otomobil geçişlerine tamamen aykırı girinti ve çıkıntıları ile dahiyane imgeler barındırıyor. Neyse ki abartı farlara, ışıklandırma sistemlerine sahip değil, bunu yakın zamanda satışa sunulacak bir araç olmasına bağlayanlar çoğunlukta elbette. 

Kapıları yana doğru açılıyor, Mini Cooper D Clubman”i (evet, sırf bu ikonik modelin adını anmak için yazdık) anımsatıyor adeta. Kuzey stilistliğinden izler de taşıyan koltukları ve genel hatlarıyla sofistike kokpitiyle de çarpıcı. Akıllı sürüş sistemine sahip olan araç, prototip lityum iyon pille donatılmış durumda. 

 

Farady Future FFZERO1

CES 2016″da ilk kez göründüğünde görenlerin tamamı gözlerini açıp kapatmak, hatta bazıları kendilerine tokat atmak zorunda kaldı. Şaşkınlık yaratmıştı, bayılanlar olduğu bile söyleniyor. Onu tanımlamak için birkaç Batman filminin izlenmesinin yeterli olacağını söyleyen “aktivistler” de söz konusuydu, bunun altını da çizmek gerek. Ancak Farady Future FFZERO1, tüm zamanların en çarpıcı otomobillerinden biri. Bunu kabul etmemek neredeyse imkansız, ulaştığı akıl almaz hızlar, tepkime süreleri, internet araçları derken bambaşka boyutlardan biri. 

Konsept araç, akıllı telefon entegrasyonuyla da ön planda. Aracın içinde verileri görselleştirme ve etkileşim imkanı, uzaktan uygulama yönetimi, hatta araç yapılandırmaları bile sağlanıyor. çoğu “o da nesi” sorusunun muatabı adeta. Ergonomi, karbon fiber malzeme ve yarış için yaratılmış diğer tüm öğeleri ile geleceği çağırıyor. Günün birinde yollarda görüşmek üzere diyoruz öyleyse…

Zhiche Electric SUV

Pekin merkezli otomobil üreticisi Zhiche, kendi şehrinde düzenlenen fuarda merakla beklenen modellerinden Electric SUV”u tanıttı. Daha önce internette bolca karşılaşılan model, ilk kez gerçekten gözler önündeydi. Kendi kendine gidebilen otomobil, bu özelliğin SUV segmenti ile buluştuğu az sayıda örnek arasında. Mercedes, Tesla ve Audi”nin de hem elektrikli ve kendine kendine gidebilen hem de SUV araçlar üzerinde yoğunlaştıkları biliniyor. Zhiche Electric SUV”un geleceğin ev elektroniğiyle de yakın temas içinde olduğu belirtiliyor, gelecekte IoT (şeylerin internet) ile Zhiche”nin SUV”u arasında ilginç birliktelikler de olabilir. En nihayetinde ise otomobilin seri üretim tarihine dair bir bilgi henüz yok. Merakla bekleniyorsun…

Chery FV2030

Türkiye”de de çeşitli modelleri ile ilgi çeken Chery”nin bu modelinin gelecekten gelen tuhaf şeylerden biri olduğu kesin. Ama her santimiyle de teknoloji ve inovaayon dolu. Chery FV2030″da temel özellik elektrik motorlarına güç sağlayan tekerlekler. üzerlerinde enerji sağlayan sistem bulunduran tekerlekleri ile fark yaratıyor. Kokpiti ise başlı başına bir “yıl 2100!”, 3 boyutlu bilgi ve eğlence sistemi ile haritalar etrafınıza, yollar bir o yanınızda bir bu yanınızda. Henüz hazır olmadığımız bir dolu şey içeriyor Chery FV2030. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here