Ana sayfa Yazılım PDF’in sınırları Adobe Acrobat ile genişliyor

PDF’in sınırları Adobe Acrobat ile genişliyor

0

çevrimiçi destekten elektronik imzaya yeni özellikler

Yaratıcı profesyonellere yönelik ürünleriyle öne çıkan Adobe, icat ettiği ve halen  geliştirmekte olduğu PDF doküman standardı ve Acrobat ürün ailesi ile bilgi çalışanlarının doküman yönetimi ihtiyaçlarına çözüm arıyor.

PDF (Portable Document Format), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla, 1990 yılında Adobe Systems tarafından üretilmiş bir doküman türü. Adobe”nin kurucularından John Warnock  tarafından “”Camelot”” kod adı ile geliştirilen bu proje, daha sonra PDF olarak isim değiştirdi. PDF, 1 Haziran 2008 itibariyle resmi olarak açık standart bir dosya formatına dönüştü. Bu şekilde artık birçok farklı ofis yazılımı ile üretilen dokümanlar PDF olarak kaydedilebilir hale gelmiş oldu.

 

 

 

 

1990 yılından günümüze Adobe, Acrobat ile PDF”in sınırlarını oldukça geliştirdi. Acrobat, bildiğiniz gibi Adobe”nin PDF”ler üretmek ve bu dosya formatı ile çalışabilmek için geliştirmiş olduğu bir yazılım. Adobe, Acrobat ve Adobe Reader ürünlerini farklı sektorlerdeki bilgi çalışanlarının tümünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde konumlandırma çabası içerisinde. Bunu yaparken de bu üründe Bu yazıda Adobe Acrobat”ın temel özellikleri ve ücretsiz online bir servis olan Acrobat.com hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.
 

 

 

 

 

Dinamik PDF”ler üretmek
Adobe Acrobat ile metin, çizim, fotoğraf, müzik, video animasyon ve elektronik tablolar gibi farklı türdeki içeriği, sürükle bırak kolaylığında, tek bir PDF portföyü halinde bir araya getirebilmek mümkün. Burada, PDF içerisindeki ses ve video dosyaları, Adobe”nin Flash teknolojisi ile çalışıyor.  Acrobat araç çubuğu üzerindeki Create ikonuna bastığınız takdirde, PDF From File, PDF From Scanner, PDF From Web Page seçeneklerini kullanarak ya da Merge Files into a single PDF butonuna tıklayarak, farklı formatlarda veriler içeren PDF dosyalarını tek bir PDF portföyü haline getirilebiliyor. Adobe Acrobat”ın Pro extended sürümünde 3 boyutlu çizim dosyaları kolayca PDF haline dönüştürülebiliyor ve Adobe Reader ile üç boyut özellikleri bozulmadan izlenebiliyor.

Tek bir dosya üzerinde birden fazla kişinin çalışabilmesi, iş süreçlerini kısaltabilmek adına çoğu zaman önemli bir ihtiyaç haline gelebiliyor. Acrobat bir online web servisi olan Acrobat.com üzerinden birden fazla kullanıcının aynı PDF dosyası üzerinde değişiklik yapabilmesine olanak sağlıyor. üstelik bunun için diğer kullanıcıların bilgisayarlarında ücretsiz Adobe Reader olması yeterli.

Acrobat”ın bir başka önemli özelliği de veri toplama noktasında önem arz eden form özellikleri. Acrobat içerisindeki form oluşturma sihirbazı ile çalışanların kolayca formlar oluşturmasını ve bu formların Acrobat.com ya da Live Cycle form modülü ile kolayca tek bir noktada toplanabilmesini sağlıyor.

 

 

 

 

Acrobat.com ile çevrimiçi destek
Adobe, son günlerde sahip olduğu pekçok yazılımı, internete uyumlu şekilde yeniden düzenleyerek, Internet üzerinden servis olarak kullanıcılarına sunma eğiliminde. Photoshop.com ve Acrobat.com bunlar arasında öne çıkan örnekler olarak dikkat çekiyor. Acrobat.com ile kullanıcılar internet üzerinden PDF dosyası üretebiliyor, diğer kullanıcılar ile internet üzerinden paylaşabiliyor ve aynı dosya üzerinde çalışabiliyor.

Emeğinizi korumak için
E-Güven ve Adobe Systems işbirliği çerçevesinde, kreatif profesyoneller ve bilgi çalışanları, ürettikleri içeriği Adobe Acrobat yazılımı ile ISO PDF dokümanına dönüştürerek, E-Güven tarafından sağlanan sertifika ile imzalayabiliyor ve zaman damgası ekleyebiliyorlar. Bu sayede, içeriğin kim tarafından ve hangi tarihte üretildiği yasal olarak belgelenebiliyor.

Adobe Acrobat sayesinde, metin ve resmin yanı sıra grafik, çizim, ses, video, animasyon ve 3 boyutlu modeller gibi farklı içerik türleri de zengin PDF dokümanlarına dönüştürülüp imzalanabiliyor ve zaman damgası eklenebiliyor. Böylece metin yazarları, senaristler, yönetmenler, besteciler, fotoğraf sanatçıları, grafikerler, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, web tasarımcıları ve tüm diğer kreatif profesyoneller, eserlerini evrensel doküman formatında paylaşırken, aynı zamanda içeriğin kendilerine ait olduğunu ve üretim tarihini belgeleyebilme ve bunu doküman üzerinde görsel olarak ifade edebilme imkânına kavuşuyorlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here