Ana sayfa Makale PC’lerdeki son teknoloji trendleri

PC’lerdeki son teknoloji trendleri

0

2016 yılı PC pazarı için “beta yılı” olarak adlandırılmıştı, çünkü en önemli teknoloji ve yeniliklerin bir çoğu daha işin en başında ve en kanıtlanmamış durumlardaydı. 2017 yılında, bu PC trendlerinin bazıları bir adım öne çıkarken, yeni gelişmeler yılı biraz karışık hale getirdi. Geçen yıl, bazı değişikliklerin iyi olduğu kadar çok zarar verebileceğine dair işaretlerin yanısıra bir sürü vaat de gördük.

 

Yapay zeka hakim olmaya devam ediyor
Yapay zeka (AI) her yerde. AI, 2016’da en önemli trend olarak gösterilmişti, 2017 yılında da devam eden bir trend olarak kaldı. Sadece her gün kullandığımız kişisel teknolojilerde atak yapmadı, aynı zamanda teknolojiyi kullanma şeklimizin ötesindeki yollarda bizi etkileyen sistemlerde de daha önemli hale geldi. 
Daha kişisel bir temelde Amazon Alexa ve Google Assistant gibi dijital asistanlar, Google’ın Home serisi akıllı hoparlörlerinin genişlemesi ve ev asistanı pazarında hakim olan Amazon’un çeşitli Echo ürünleri ile birlikte daha da yaygınlaştılar. Cortana ve Alexa’yı bir araya getirmek için Amazon’la işbirliği yapma konusundaki Microsoft stratejisi belirsiz olmasına rağmen, Harman Kardon Invoke”daki kendi Cortana destekli girişiyle bu alana sonunda katıldı. Zaten evinizde en az bir dijital asistanınız yoksa, akıllı telefonunuzdakini kullanabilirsiniz. Bu pratik AI türü hayatınızın önemli bir parçası haline geliyor.

 

AI, 2018 ve sonrasında iş pozisyonlarını tehdit edecek kadar yetkin hale geliyor.
AI daha akıllı hale gelmeye ve bireysel görevleri yerine getirme konusunda daha ustalık kazanmaya devam ediyor. Akıllı otomobiller belki de en gözle görülür örnektir, çeşitli başarı seviyeleri ile çeşitli şehirlerde canlı sürümleri gözleniyor. AI ayrıca en zorlu oyunlarda da bizi yeniyor. Google”ın AlphaGo“su sadece en iyi Go oyuncusunu 3-0 yenmekle kalmadı aynı zamanda kendisini daha iyi hale getirmeyi de öğrendi.

Kariyeriniz şu birkaç alandan birindeyse (teknik yazı yazma, taksi şöförlüğü ya da muhasebe gibi), bir AI’ın yakın gelecekte yerinizi alması için bir şansı var. Bununla birlikte, AI da insan yeteneklerini önemli şekillerde arttırırken (hekimlerin genetik bilgileri kullanarak hastalıkları daha doğru bir şekilde teşhis etmesine yardımcı olmak gibi), ortada tümüyle vahim bir durum yok.

 


Güvenlik darbe aldı
2017 bize en hassas verilerin güvende olmadığını öğretti. Nasıl depolandıkları önemli değil (PC’lerimizde, iş ağlarımızda veya bulutta), bir yerlerde onlara erişme arzusuna ve araçlara sahip çok kötü birileri var. Sonuç, genel bir öfke hali ve bu da bizi, PC’leri bizim için çok değerli yapan hizmetleri kullanırken dikkatli olmaya yöneltiyor.

Bu saldırıların kapsamı, hiç kimsenin 145 milyondan fazla Amerikalı’nın en hayati finansal ve kişisel bilgilerini açığa çıkaran Equifax saldırısından daha fazla endişe duymaması nedeniyle korkutucu. Başka bir örnekte, ünlü Yahoo”daki veri ihlalinin Ekim ayında üç milyar kullanıcıyı etkilediği ortaya çıkarıldı.
Bizi, bilgisayarlarımızı açarken korkan bir hale getiren sadece saldırılar değildi. Kötü kişilerin bir PC”nin verilerini şifrelemek ve onu çözmek için de para talep etmek için kullandıkları fidye yazılımları, 2017’de de yaygındı. En kötü örnek, yılın ortasında ortaya çıkan, yüzbinlerce makineye bulaşan WannaCry saldırısıydı; bireylerden devlet kurumlarına ve ticari kurumlara kadar herkesi endişelendirdi. Son zamanlarda, Kuzey Kore hükümetinin “siber yapıları”nın, WannaCry’ın arkasındaki suçlular olduğu iddiası ortaya atıldı, bu doğru ise ulus devletlerin dahi böyle hareketlere girişebileceğini gösteriyor.

 

Fiyatların düşmesiyle AR/VR de yaygınlaştı
Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) 2017’de yeni bir şey değildi, ancak bu teknolojilerin daha uygun fiyatlı olmasına doğru bir adım attığı yıl oldu. Sadece HTC Vive ve Oculus Rift gibi büyük oyuncular fiyat düşürmedi, bu sistemler daha önce hiç olmadığı kadar daha az pahalı hale geldiler.
Microsoft’un kendi Windows Mixed Reality ürünleri geçen yıl gerçekleşti ve AR/VR pazarını iki önemli yönden etkiledi. Birincisi, çeşitli geleneksel PC üreticilerinden biraz daha uygun fiyatlı yeni bir başlık seti dalgası geliyor; Windows 10’da oluşturulmuş birleşik AR/VR platformuna dayanan daha büyük bir donanım rekabeti vaat ediyor. İkinci olarak, Windows Mixed Reality, HTC Vive ve Oculus sistemlerinden daha az donanım gerektiriyor. Alt seviye PC”lerde daha az fonksiyonla çalışıyor ve daha hızlı sistemlerde performans ve kaliteyi artırıyor.

2017’de Microsoft’un HoloLens sistemi hakkında önemli bi haber yoktu, ancak bu HoloLens’in geleceği olmadığı anlamına gelmiyor. Bunun yerine Şubat ayında öğrendiğimiz gibi, Microsoft HoloLens zaman çizelgesinin biraz da dışına çıktı, ticari anlamda çıkışının 2019’da olması daha olası görünüyor. çıktığında, onu daha rekabetçi bir çözüm haline getirecek özel bir AI çipi içerebilir.

Başka bir oyuncu piyasaya 2017 yılının sonunda girdi, ya da en azından ilk çıkışı yatı. Aralık ayında Magic Leap AR nihayet tanıtıldı. Açıkça siberpunk estetiği sürpriz bir özelliğiydi ve genel yetenekleri hala bilinmiyor iken, AR”nin geliştirilmesinde umut verici bir adım olarak görülüyor.

 

PC”ler daha esnek olmaya devam ettiler
2016’da, ince ve ışıklılardan, oyun amaçlı dizüstü bilgisayarlara, inanılmaz derecede esnek 2-in-1’lere kadar değişen makinelerin bir seçimi ile bilgisayarların her zamankinden daha iyi olduğu belirtilmişti. 2017 hafif bir kıvrılma ile ciddiyetle yoluna devam etti – geleneksel kapaklı dizüstü bilgisayarlar biraz eskimiş gibi görünse de, 2-in-1 alanında meydana gelen en iyi gelişmelerden bazıları idiler.

Lenovo’nun en iyi ana akım sistemleri, convertible 2-in-1 serisinde idi. Yoga 720 13 ve Yoga 720 15, işin yükünü gerçekten çeken ürünler, ikincisi giriş seviyesi bir Nvidia GTX 1050 GPU‘ya sahip. Ve Yoga 920, satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayarlardan biridir. HP, convertible 2-in-1’lere bir ton enerji kattı. En yeni Spectre X360 13, normalde 2-in-1esnekliğini sunarken, bir taraftan da dizüstü bilgisayar deneyimi sunan bir noktada. Sonunda, Microsoft, uzun zamandır beklenen Surface Book”un devamı Surface Book 2″yi ve onun Performance Base varyantını tanıttı.

2-in-1 fazladan bir esneklik sunarken, ekrana yazmaktan ve sonra onları tablet gibi kullanmaktan hoşlanan kullanıcılar için bir araçtan, geleneksel makineler olarak en iyi istiridye kabuğu kapaklı rakip notebook”lara dönüştürüldü. 

 

İşlemci savaşları ısındı 

2017’den önce Intel işlemci sahnesine hakimdi. AMD’nin iyi bir alternatifi olmadığını söylemek mümkün değil, ancak şansınıza, eğer bir oyun bilgisayarı veya video düzenleme işleriniz yoluyla dalgalanabilen bir şeyi oluşturmak istiyorsanız, Intel’in daha sonra ne sunacağını haberlere bakarak izlemek zorunda kalacaksınız.

2017’de her şey değişti. AMD, Zen mimarisine dayanan yeni Ryzen işlemcilerini çıkardı ve fiyat performansı dinamiği AMD lehine değişti. Intel işlemciler yine de mutlak performans avantajı sağlıyorlar, ancak elde etmek için daha fazla para ödüyorsunuz. Bir AMD Ryzen işlemci satın alırsanız, düşük fiyatlı Ryzen 5’den, canavar Ryzen Threadripper‘e kadar her fiyat noktasında mükemmel bir performans elde edersiniz. AMD, 2017 yılının sonlarında notebook”lara giden yolu hazırlayan en yeni Hızlandırılmış İşlem ünitesi (APU) çözümleri ile mobil piyasada güçlü bir şekilde rekabet etmeğe hazırlanıyor.

Ve bu, Intel’in PC’lerdeki işlemci hegemonyasına baskı yapan tek gelişme değil. Qualcomm ve Microsoft, 2017’de “Her Zaman Bağlı PC” konseptini tanıtmak için işbirliğine gittiler. Bu konseptte, mobil telefonlar gibi bir pil ömrü ile her zaman kullanıma hazır olmayı vaat eden Windows 10’un optimize edilmiş bir sürümüyle Qualcomm ARM işlemcileri kullanılacaklar. Henüz mağaza raflarına çıkmadılar, ancak ilk modeller duyuruldu ve 2018 baharında satışa sunulacak.
Intel bu gelişmeleri oturarak izlemiyor tabi, ancak ortada statükoyu değiştirebilecek yeni bir rekabet var. Bu iyi bir haber. Rekabet, herkes için daha hızlı, daha ekonomik işlemciler anlamına gelmelidir.

 

Sonuç
2017 PC”ler için önemli bir yıl oldu. Bilgisayarlar, 2-in-1’in popülerliğinin artışı sayesinde daha esnek ve işlevsel hale geliyorlar. üstelik üst seviye donanımla daha yapılacak çok şey var (son VR oyunları ile eğlenmek gibi) ve seçebileceğimiz daha yeni donanımlar geliyor. Bu trendlerin 2018’de de devam etmesini bekliyoruz ve güvenlik açıkları ve AI ilerlemesi gibi sorunların sizi eğlenceden alıkoymayacağını umuyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here