Ana sayfa Makale Paylaşan Avcı Sumrular

Paylaşan Avcı Sumrular

0

Sumrular, belki de kuşlar içerisinde en estetik, en hızlı ve en sempatik türler.

ülkemiz, coğrafi konumu sebebi ile pek çok kuş türüne ev sahipliği yapmakta, bu kuşların içerisinde yaz göçerleri olarak anabileceğimiz “sumru” kuşları da bulunmaktadır.

Sumruların en belirgin özelliklerini sıralarsak, ustaca avlanmaları ve avladıkları balıkları kendi aralarında paylaşarak yaşamlarını sürdürme şekilleri gelir. Bu türler genellikle martılarla karıştırılır. Yanılgıya düşmemeniz için, martılara oranla küçük boyları, beyaz ve ince kanatları, dikkat çeken parlak kırmızı gagalarına bakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, kuyruk kısmının çatalsı olması ve düzensiz biçimde uçmaları da bu türün belirgin özellikleri arasındır. Halk arasıda deniz kırlangıcı olarak da bilinen sumruların ötüşleri genellikle kiyy kiiy olarak ince ve tiz bir şekilde, bir sefer ya da art arda tekrarlayarak olur.

ülkemize göç mevsiminde gelerek, yaz aylarında çeşitli bölgelerde koloniler oluştururlar. Sumrular tür olarak da kendi içlerinde farklı biçimlere ayrılırlar. Bunların başında; kara gagalı sumru, gülen sumru, bıyıklı sumru ve birkaç çeşit daha yer alır. Yazları şehir içinde, insanlara yakın olarak yaşamlarını sürdürürlerken, diğer birçok kuş türü gibi çekingen ve ürkek değillerdir. üreme dönemleri dışında, insanları genellikle tehdit olarak görmezler. Bu sebeple, yerleri tespit edildiği takdirde, bu kuşların en dikkat çekici özelliklerinden olan aralarında besin alışverişi ve balık avlama becerilerine tanık olabilmek hiç de zor değil. Biraz daha ileri gitmek isterseniz ve başarılı bir fotoğrafçıysanız, kuşlar içerisinde en güzel denebilecek estetik pozları, bu türlerden almanız adeta kaçınılmaz.
 

 
Sumrularda paylaşım

Sumru kuşlarının insanlar tarafından ilgi görmesinin belki de en büyük nedeni aralarındaki besin paylaşımı dersek, sanırım yanılmış olmayız. özellikle deniz, göl kenarları ve akarsu kıyılarında yuva yaparak büyük koloniler oluşturan bu kuşlar, avladıkları balıkları grubun diğer üyeleri ile paylaşmakta hiç tereddüt etmezler. Bu özellikleri göz önüne alındığında sumruları diğer birçok canlı türünden ayırt edici farkları fazlasıyla ortaya çıkmaktadır. Paylaşımcı olan bu kuşlar, aynı anda usta birer balık avcısı da sayılır. Avlanma şekillerinin başında, bulundukları bölgenin su kaynakları üzerinde alçaktan uçarken, ani bir pike ile su içine dalıp suyun altında bulunan balığı gagaları arasına alıp su yüzüne çıkarmak en belirgin olanıdır. çıkışları da dalışları gibi oldukça hızlı olur.  Bu derece çalışkan ve usta balık avcısı olma unvanı da sumru kuşlarına özel bir durumdur. ülkemizde yaklaşık olarak iki ya da en fazla üç ay olarak konaklayan sumrular, bu aylar içerisinde yavrulamak için bir nevi kuluçkaya yatarlar. Yeni yavrularının kanatlanıp uçar hale gelmesine kadar geçen zamanda yoğun bir çabayla çalışırlarken, yavrular uçmaya başladıktan sonra, ülkemizi bir dahaki seneye kadar terk ederler. 
 

 

Gözlem ve fotoğraflamak için

Sumru kuşlarının balıkla beslenmelerinden dolayı deniz, göl ve akarsu kenarlarında yaşadıklarını dile getirmiştik. Bu güzellikleri görebilmeniz adına tavsiye edebileceğimiz yerlerin başında, Türkiye”de oldukça yoğun bir nüfusa sahip olan İstanbul”un Büyük çekmece ilçesi gelmekte. Büyük çekmece Belediyesi tarafından Sumru adası adı verilmiş, göl üzerinde küçük bir ada dahi bulunmaktadır. Bu ada, tarihi Mimar Sinan köprüsünün tam ortasında bulunur. Yanı sıra, İzmir”de İzmir Kuş Cenneti ve Adana”nın Göksu deltasında da bu kuşları görme şansına erişmek mümkün. Bulundukları bölgelerde fotoğraflarını çekmek isterseniz, 300mm teleobjektifle yakın plandan, uçarken ve beslenme anında kareler üretebilirsiniz. Başarılı ve estetik pozlarını alabilmek için, fotoğraf makinesine hakimiyetiniz ve doğru pozlama değerleri doğrultusunda, hedefine ulaşmış başarılı çalışmalar üretmeniz kaçınılmaz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here