Ana sayfa Donanım Patent Savaşları: NVIDIA, Qualcomm ve Samsung Episode I

Patent Savaşları: NVIDIA, Qualcomm ve Samsung Episode I

0

NVIDIA, Samsung ve Qualcomm‘a karşı patent davası açmış durumda. Konu, firmaların sağladıkları altyapı sistemleri. Samsung ve Qualcomm’un lisans sözleşmelerini ihlal ettiğini savunan NVIDIA, Samsung‘a ve Qualcomm‘a karşı dev bir yaptırım uygulanmasını istiyor: söz konusu firmaların cihazları ABD’de yasaklanabilir!

Daha önce de Apple ve Samsung arasında yaşanan lisans mahkemelerine perşembe günü yenisi eklendi. NVIDIA, mahkemeden galip taraf olarak çıkacağına inanırkeni Qualcomm ve Samsung’tan konu ile bir açıklama henüz gelmedi. NVIDIA, dün akşam itibariyle ABD’nin ticaret komisyonu olan ITC’ye firmaların lisansları ihlal ettiği cihazlarının ABD’de yasaklanmasına yönelik başvuruyu yaptı. NVIDIA‘nın söz konusu başvurusu şu ürünlere yönelik:

Samsung Galaxy serisinde ve Qualcomm Adreno’da Power VR grafik çiplerinin altyapısı kulalnıldığı iddia ediliyor. NVIDIA yetkilisi ise, durum ile ilgili şunları söyledi: “NVIDIA‘nın grafik işlemcisi teknolojisini Samsung ve Qualcomm, şirketimizden izinsiz olarak kullanmıştır. Kendi teknolojilerini geliştirmeden, Samsung Qualcomm’un işlemci ve GPU teknolojisini kullanması ve bu teknolojinin NVIDIA‘ya ait olması sebebiyle gerekli başvuru yapıldı” denildi. 

 

Söz konusu teknolojiler içersinde Samsung‘un da kullandığı Qualcomm‘un Adreno teknolojisinin yanısıra, Samsung Exynos işlemcisi de bulunuyor, Davanın ilk olarak yavaş yürümesi beklenirken, eylül ayı sonu itibariyle mahkemenin gidişatının belli olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here