Ana sayfa Haber Paslanma tarih oluyor

Paslanma tarih oluyor

0

Kocaeli üniversitesi’nde yapılan çalışmayla su tutmayan metal üretildi

Kocaeli üniversitesi’nde yapılan bir çalışmayla metallerdeki paslanma sona erdi. Metal yüzeylerin lazerle işleyenerek su tutma oranını sıfıra indiren yeni buluş, özellikle kara, deniz, ve hava araçlarında yaşanan metal oksitlenmesini kader olmaktan çıkarıyor.

üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir, buluşu, araştırma merkezinde Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü için kalp pillerinin femtosaniye ve stent çalışması sırasında şans eseri keşfettiklerini söyledi. (Femtosaniye: Bir saniyenin milyarda birinin milyonda biri. Femtosaniye Lazer: Lazerin titreşim ve atım miktarının femtosaniye süresinde çalışması)

Stentleri ve kalp pillerini farklı parametrelerle işleyip incelediklerinde, nem ve su tutma oranının sıfır olduğunu, hatta parmak izi dahi kalmadığını belirten Arif Demir, metalin böylece hidrofobik (su tutmaz) bir özellik kazanığını söyledi. Demir, yüzeylerin su tutma miktarını, lazerle sıfır oranına indirmenin, kaplama yapmaktan çok daha pratik ve kesin bir çözüm olduğunu sözlerine ekledi.
 

   

 

Ağır sanayi için önemli bir adım
Süper hidrofobik özellik kazanan metallerin kullanıldığı alanlar da oldukça kritik alanlar olarak göze çarpıyor. Kara, deniz ve hava taşımacılığında, motor, gövde ve kanatların oksitlenmesini engellemek, bir yandan güvenliği arttırıken, diğer yandan da işletim ve bakım maliyetlerini büyük oranda düşürüyor. Su tutmaz özellikle metal yüzeylerde sürtünme katsayısı düşeceği için aşınmaların da önüne geçilmiş oluyor. Süper hidrofobik metaller, sıvı tutmadıkları için büyük oranda hijyen sağlıyor. Tıp alanında kullanılan metaller ve umuma açık yerlerdeki metal aksamlı armatürler ile kapı kolları hidrofobik özellikleriyle görece daha hijyenik bir özellik kazanıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here