Ana sayfa Foto Galeri PARİS – NEW YORK – LONDRA Yer altında 120 Portre

PARİS – NEW YORK – LONDRA Yer altında 120 Portre

0

 

Bu üç şehirde yaşayan ve üreten Türkiyeli 120 ismin, özel bir görsel anlatım diliyle fotoğraflanmasının ardından, sergilerle dünyanın pek çok şehrinde izleyiciye sunulan 40 İstasyon Projesi, bu kez üçlemenin tüm duraklarındaki 120 önemli portreyi 40 İstasyon kitabında bir araya getiriyor.

Muammer Yanmaz ve Selen Akçalı”nın bir üçleme olarak hayat verdikleri fotoğraf projesi “40 İstasyon”, 2002 yılında Paris ayağıyla başladı. Paris”te yaşayan 40 Türkiyeli isim, kendi seçtikleri metro istasyonlarında Muammer Yanmaz tarafından fotoğraflandı. Komet, Alev Ebuzziya, Güzin Dino, Ece-Ayşe Ege (Dice Kayek), Nilüfer Göle gibi sanat ve bilim insanlarını bir araya getiren “40 İstasyon Paris”, Türkiye ve dünyanın çeşitli galerilerinde sergilendikten sonra projenin ikinci ayağı New Yorkoldu. Bu kez New York metrosu, 40 farklı istasyonunda, Burhan Doğançay, Gürer Aykal, Şirin Devrim, Arif Mardin, Mehmet öz gibi isimleri ağırladı. üçleme, Londra durağıyla son buldu. “40 İstasyon Londra” sergisinde de Hüseyin çağlayan, Emre Aracı, Esin Alpogan gibi birbirinden farklı alanlarda eserler veren Londralı Türkler yer aldı. “40 İstasyon”un her üç ayağı da dünyanın pek çok şehrinde sergilendi.

 

LONDRA – RIFAT öZBEK

40 İstasyon üçlemesi şimdi de, kökleri Türkiye topraklarına bağlı bu 120 önemli portreyi bir kitapta bir araya getiriyor. Dünyanın üç büyük metropolünde sanat, bilim ve iş dünyasındaki üretimleriyle dikkat çeken 120 kişi; metro duraklarının sağladığı mekan birliği ve Muammer Yanmaz”ın görsel anlatım diliyle 40 İstasyon kitabında ortak bir yolculuğa çıkıyorlar.

Merih Akoğul”un önsözü ile sunulan kitap, bugün bazıları aramızda olmayan 120 değerli insanımıza saygı niteliği de taşıyor. 40 İstasyon kitabı, tüm kitapçılarda fotoğrafsever okuyucuya sunuluyor.

 

LONDRA – HüSEYİN çAĞLAYAN

 

NEW YORK – BURHAN DOĞANçAY

 

NEW YORK – ARİF MARDİN

 

NEW YORK – MEHMET öZ

 

NEW YORK – GüRER AYKAL

 

NEW YORK – KUTLUKHAN PERKER

 

PARIS – KOMET

 

PARIS – KENIZE MOURAD

 

PARIS – NİLüFER GöLE

 

PARIS – GöKŞİN SİPAHİOĞLU

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here