Ana sayfa Yazılım Pardus 2013 hazır!

Pardus 2013 hazır!

0

Pardus 2013 yarın kamu ve özel sektörün kullanımına sunuldu

TüBİTAK öncülüğünde geliştirilen açık kaynaklı işletim sistemi Pardus”un 2013 sürümü kamu, KOBİ ve özel sektörün kullanımına sunuldu.

2003 yılında başlatılan Pardus işletim sistemi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluştu. TüBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülen Pardus projesi, kamu kurumlarıyla yakın çalışma ortamı oluşturulması amacıyla geçen yıl Ankara”daki TüBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) bünyesine taşındı. Kamu kurumları ve KOBİ’lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemi hedefleyen ULAKBİM, Pardus 2013 sürümünü tamamladı.

32 ve 64 bit mimarilerde paylaşılacak kararlı sürüm, kamu kurumları ve KOBİ’lere hitap ediyor. Ev kullanıcıları içinde yazılım deposunda ihtiyaçlara cevap verebilecek çok sayıda yazılım bulunuyor. Ev kullanıcıları, kurumsal sürüm üzerine istedikleri uygulamaları ekleyerek özelleşmiş işletim sistemine sahip olabilecekler.
 

Pardus portal platformu yayına başlıyor
Kamu ve özel kurumlarla birlikte ev kullanıcılarına yönelik sosyal bir platform oluşturma hedefiyle Pardus Portal kuruldu. Portal, sürekli yaşayan, güncel tutulan ve etkileşim içinde kullanıcılarıyla bütünleşecek. Haberler, duyurular, forum, blog, wiki gibi sosyal uygulamaların yanı sıra, TüBİTAK tarafından üretilen tüm belgeler, çağrı merkezine sorulan sorular ve cevapları, Linux dünyasına ilişkin haberler, yeni geliştirilen uygulamalar ve kullanımları, yardım belgeleri, TüBİTAK tarafından Pardus özelinde geliştirilen uygulamalar ve yol haritaları da portal üzerinden paylaşılacak. Gelişmiş bir arama motoruyla desteklenen portal başlangıçta minimum içerikle yayına başlayacak, zaman içerisinde geometrik büyüyen bilgi paylaşım platformu olacak.


“444 5 773 Danışma Hattı” hizmete giriyor

Kamu kurumlarına Pardus ile ilgili destek ve çözüm sunulması amacıyla, “444 5 773 Pardus Danışma Hattı” da yeni sürümle birlikte hizmete başlıyor. Danışma hattına ulaşan öneri ve değerlendirmeler yazılım ve yönetim ekibiyle paylaşılacak. Cevaplanamayan istekler ve bilgiler ise portal üzerine aktarılacak ve portal arkasında çalışan uzman mühendisler tarafından cevaplanacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here