Ana sayfa İnternet Pardus 2011 yayımlandı (İndir)

Pardus 2011 yayımlandı (İndir)

0

Pardus”un yeni sürümü Pardus 2011 yayımlandı

Açık kaynak dünyasının merakla beklediği sürüm yeni özellikleri, esnek, hızlı ve güvenli yapısı ile şimdiden kullanıcıların onayını aldı. Pardus, yeni sürümü ile özgür yazılımı tercih eden kullanıcıların bilgisayarlarını şenlendirmeye devam edecek .
 

Açık kaynak dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, heyecanla beklenen Pardus 2011″in kararlı sürümünü, renkli bir tanıtım partisi ile yayımladı. 2003 yılında TüBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde, bir olurluk ve planlama projesi olarak başlayan Pardus projesinin en son halkası olan Pardus 2011″in tanıtım partisi, geliştiricileri ve çok sayıda kullanıcıyı bir araya getirdi.
 

 

Pardus 2011″in tanıtım partisine açık kaynak ve Pardus destekçisi çok sayıda kullanıcı katıldı. Mekana yerleştirilen bilgisayarlarda Pardus 2011 sürümünü ilk olarak deneme fırsatı bulan kullanıcıların tepkileri de olumlu oldu. Katılımcılar ayrıca partiye katılan Pardus geliştiricileri ile sohbet etme imkanı buldu.
 

Pardus 2011’i indirin.

 

 

Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus, açık kaynak dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011″de göze çarpan en önemli yeniliklerden biri ise, OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice’in tercih edilmesi. Pardus, LibreOffice’i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.
 

Pardus 2011″de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs gibi art niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.
 

İlk günden beri bir çok dilde destek veren Pardus’a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.
 

Akıllı telefonlardan sonra masaüstü işletim sistemlerinde de yaygınlaşan tek tuşla program kurma olanağı Pardus’ta TüBİTAK tarafından geliştirilen PiSi ile ilk günden bu yana ilgi çeken özelliklerden biri. Pardus 2011, kurulumla birlikte gelen yüzlerce uygulamaya ek olarak PiSi depolarında, Skype, Google Chromium, VLC”nin de aralarında olduğu 3500’den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here