Ana sayfa Makale Panoramik fotoğrafın incelikleri

Panoramik fotoğrafın incelikleri

0

özlem Dikel

Panoramik fotoğraf; birden fazla yatay veya dikey kadrajlı çekilen fotoğrafların birleştirilerek geniş açılı fotoğraf elde ettiğimiz bir  çekim tekniğidir. Panoramik fotoğraflarda, normal açılarda çektiğimiz fotoğraflardan daha fazla alan görmüş oluruz. Amacımız oldukça geniş açılı fotoğraf elde etmektir.

Bazen objektifiniz size bulunduğunuz alanda tüm alanı görecek şekilde çekim yapma fırsatı vermeyebilir. Bu durumda hem geniş açılı hem de yüksek boyutlu fotoğraflar elde edebilmek için panoramik fotoğraf çekmeyi seçeriz.

 

Panoramik Fotoğraf İçin Gerekli Ekipmanlar 

Tripod:  Gündüz vakti ışık şartları yeterli olduğu için tripod kullanmadan da el yardımıyla ile merkez noktada dönerek çekim yapabilmeniz mümkün, fakat akşam vakti düşük enstantane sebebiyle mümkün değildir. Size önerim gündüz vakti dahi olsa panoramik fotoğraf çekerken mutlaka tripod kullanmanızda fayda var. 

Kumanda veya Kablo Deklanşör: Eğer düşük ışık şartlarında çekim yapacaksanız kablo deklanşör veya kumanda kullanmanız, makinedeki deklanşöre basıldığında oluşacak sarsıntıyı engellemesini sağlayacaktır.. Gündüz vakti ise tripod kullanımında kablo deklanşöre ihtiyaç duymayabilirsiniz.

360 Derece Panoramik Fotoğraf çekmek İçin: Eğer 360 derecelik panoramik fotoğraflar elde etmek istiyorsanız tripodla birlikte 360 derece dönebilen panoramik tripot başlığı almanız gerekir. 360 derece sanal tur yapmak istersenizde yine böyle bir başlığa ve ona uygun objektif tercih etmenizde fayda var.

 


Panoramik Fotoğrafı Nasıl çekeriz?

İşte size 4 adımda panoramik fotoğraf çekiminin incelikleri: 

1- Makine Ayarlarınız Manuel Olmalı.

Birden fazla fotoğraf çekeceğimiz için tüm ayarlarımız manuel olmalıdır. 
çünkü her karenin ışığı, alan derinliği aynı olmak zorundadır. 1. kareyi f8 değerinde, 2. kareyi f2.8 değerinde çekemeyiz. Fotoğrafları birleştireceğimiz için her fotoğraf aynı ışık seviyesinde ve netlikte olmalıdır. Eğer otomatik modda çekim yaparsanız sonuç olarak birbirinden farklı ışık ve renk değerlerine sahip fotoğraflar çıkacaktır. Bu fotoğrafları birleştirdiğinizde ise hatalı bir fotoğraf elde etmiş olursunuz. Bu yüzden çekilen her karenin enstantane, diyafram, beyaz ayarı  ve netlik gibi tüm değerleri aynı olmalıdır.

2- Kadraj Ayarlarken Dikkat Edilmeli

çekim esnasında dikey veya yatay kadraj tercihimizi belirlediğimiz alanın açısına göre ayarlamalıyız. örneğin, 5 fotoğraftan oluşacak bir panoramik fotoğraf çekiyorsak, her bir kadraj birbirinin devamı olacak şekilde aynı düzlemde çekilmelidir. 1 kare daha aşağıda ayarlı, diğer karede kadrajımız daha yukarda olmamalıdır. Aksi taktirde fotoğrafları birleştirdiğimizde istediğimiz görüntüyü elde edememiş oluruz. 

 

3- Birleşme Payları Geniş Tutulmalı

Panoramik fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi birden fazla yatay veya dikey fotoğraf çekeceğimiz için birleşme noktaları olan kenar bölgelerini geniş tutmaya dikkat etmeliyiz.

4- çekilen Fotoğrafları Birleştirmek ve Editlemek 

çektiğimiz fotoğrafları jpeg veya raw oluşuna göre ayrı işlemlerden geçirmemiz gerekir. Eğer RAW formatında çekim yaptıysak fotoğraflarımızı öncelikle işlemeliyiz. RAW fotoğrafları en rahat işleyebileceğimiz yazılımlar Adobe Photoshop  ve Lightroom”dur (Camera RAW Eklentisi ile). İşlenen RAW Format fotoğrafları jpeg”e çevirdikten sonra Photoshop”un panoramik birleştirme bölümünden veya PTGui programıyla birleştirebilirsiniz.

Ben bu işlem için photoshop kullanıyorum. Photoshop Cs 6″da  “File” menüsünden “Automate” sekmesine tıklıyoruz daha sonra ise  “Photomerge” seçilip çıkan pencerede Auto tuşuna basıp “Browse” komutu ile fotoğrafları menüye aktarabilirsiniz. Daha sonra “Ok” tuşuna bastığınızda fotoğraflarınızı birleştirdiğinizi göreceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here