Ana sayfa Donanım Panasonic SDX1

Panasonic SDX1

0

Küçük ama yetenekli video kamera…
 

Daha önce çeşitli modellerdeki fotoğraf makineleri hakkındaki görüşlerimizi paylaştığımız Panasonic, bu defa bir video kamerasıyla test merkezimize misafir oldu. Panasonic SDX1 bir video kameradan beklenecek bütün fonksiyonlarla bizi memnun etmeyi bildi. öncelikle SDX1″in tasarımına baktığımızda rahatça elimize oturduğunu gördük. Cihaz “dünyanın en hafif kamerası” sloganıyla karşımıza çıkıyor. Ortalama pilsiz ağırlığı 185 gram olan SDX1, Full HD AVCHD formatlı videoları 1.920 x 1080p görüntü kalitesinde kaydediyor. Cihaza pil ve SD kart dahil edildiğinde ise ağırlık 229 grama çıkıyor. Cihazın diğer donanım özellikleri kısaca bakacak olursak, 51.5 x 57.5 x 107.5 mm.
 
video kamera
 
Gelişmiş kayıt seçenekleriyle çekilen videoları bilgisayarda rahatça oynatılabilmesine olanak tanıyan Panasonic SDX1, Hibrid O.I.S. (Optik Görüntü Sabitleyici) ve iFrame kayıt yapabilme özelliklerine de sahip. Skype ile uyumlu olan SDX1 kompakt gövdesine pek çok yetenek sığdırıyor. İç mekânda otoportre ya da diğer insanların portrelerinin yanı sıra panoramik manzaraların çekimi için 35.8 mm geniş açı ayarı da sunuyor. Model, AVCHD kayıt formatına ek olarak MP4 formatını da desteklemesiyle dikkat çekiyor. Dâhili HD Writer AE 2.6X yazılımı sayesinde videoları bir tarayıcı çalıştırmaya gerek duymadan doğrudan YouTube ya da Facebook”a yüklenebiliyor. Bu özelliği kullanıcıların çok beğeneceğini düşünüyoruz. Yukarıda cihazın özellikleri arasında iFrame diye bir ifade geçti. Kısaca bunu da açalım: iFrame, Mac kullanıcılarının yakında bildiği bir yazılım. Panasonic SDX1 filmleri iFrame’de kaydetmenize olanak tanıyor.

 

iMovie kullanırken kameranın içerisinde yer alan iFrame video verileri önceden düzenlenmiş olanlarla aynı formattadır. Böylece veriler daha hızlı aktarılıyor ve dosya boyutları küçük kalıyor. Bu sayede filmler İnternet”e veya taşınabilir bir cihaza anında aktarılabiliyor. iFrame standartlara odaklanmış bir yazılım ve böylece Apple iMovie gibi PC ve Mac uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışıyor. Panasonic SDX1 diğer özellikleri arasında 35.8 mm geniş açılı lensi, 23x akıllı zoom ve aynı zamanda bir Web kamerasını da görüyoruz. SDX1″in üzerinde duracağımız diğer bir yönü de, Hybrid O.I.S. Bu, hibrit optik/elektrikli görüntü sabitleyici bir sistemi ve yatay veya dikey bilek hareketlerinden ve aynı yönlerde gelişen kol hareketlerinden kaynaklanan bulanıklıkları tespit ediyor. Tespit edilen bu bulanıklıklar cihazın elektrik sistemindeki sensör ve optik sistemindeki aracılığıyla düzeltiliyor. Bu düzeltme işlemi şu şekilde gerçekleştiriliyor: Elektrikli görüntü sabitlemede zoom anında sensörün kullanılmayan bölgesi işleme sokuluyor ve görüntü bozulması bastırılıyor. Hareket etkilerinde ve görüntü bozulmalarında yapılan düzeltmeler hareket esnasında veya zoom anında yapılan çekimlerde muhteşem görüntüler yakalamamızı sağlıyor.
 
panasonic sdx1
 

Macline”ın Satın Alma önerisi

Panasonic SDX1 video işiyle ilgilenen amatör ve orta seviye kullanıcıların beğeneceği ve hatıralarını ölümsüzleştirmek için yanlarından ayırmak istemeyecekleri bir ürün. Yakında bir video kamera almayı düşünüyorsanız, SDX1″i seçeneklerinizin aranıza almanızı öneririz.
 

Notu: 5
Firma: Panasonic
İyi haber: Kusursuz tasarım, fonksiyonel zenginlik
Kötü haber:
Fiyat:  999 TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here