Ana sayfa Donanım Panasonic Lumix FZ62

Panasonic Lumix FZ62

0

çok hafif bir gövde ve yüksek zum.
 

Fotoğraf makinesi satın alacak kimselerin farklı ilgi alanları ve bu ilgi alanlarına yönelik olarak tasarlanmış fotoğraf makinesi tercihleri büyük önem taşır. Fotoğraf makinesini yalnızca yılda birkaç kez, belki tatilde ve birkaç düğünde kullanacak bir tüketicinin örneğin 20x optik zumlu bir fotoğraf makinesi satın alması amaca pek uymayan bir tercih olacaktır. Bununla beraber fotoğrafa yeni başlayan ve ilgisi üst noktalarda olan bir kimsenin de pro seviye bir DSLR kullanmaya çalışması fotoğrafa dönük kişisel gelişimi için ideal bir çözüm sayılmaz. Konu yüksek zumlu fotoğraf makineleri olduğunda da durum önceden dikkate alınması gereken detaylar barındırır. Hem yüksek zumlu olsun hem yüksek performansı da teknolojisiyle beraber bana sunsun diyen fotoğraf severler için alternatifler belli başlı özellikler çerçevesinde ele alınmalıdır. Kolay kavranan bir fotoğraf makinesi, yetenekli bir elektronik vizör, hızlı işleyiş ve elbette yüksek optik zum aralığında dahi net fotoğraf sunumu iyi bir yüksek zum fotoğraf makinesinden beklenenlerin başında gelir. Ve yüksek zum ve performansı bir arada sunan fotoğraf makinelerinden biri, Panasonic Lumix FZ62 test merkezimizdeydi. Peki Lumix FZ62, hangi özellikleri ile öne çıkarken ne gibi eksiklikler barındırıyor.
 

 
Panasonic Lumix FZXX versiyonları uzun yıllardır yüksek zumu performanslı bir kullanım beraberinde sunmaları ile öne çıkmaktalar. Bununla beraber Panasonic Lumix”de bu segmentin üyeleri, tüketici nezdinden konuya bakıldığında farklı teknoloji özellikleriyle de dikkat çekiyor. örneğin üst noktalardaki video performansı bunların başında geliyor. Panasonic”in yüksek teknoloji ürünü olan ve son kullanıcıya yönelik video kameralarının ülkemizde gördüğü ilgiyle beraber Lumix fotoğraf makineleri içinde genel; “başarılı video performansına sahip” algısının yerleşik olduğu görülüyor. üstelik markanın video teknolojisi gün geçtikçe de gelişiyor.

 

İlk olarak aygıtın dış tasarımında neredeyse orta seviye “DSLR-vari” bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Hatları yüksek düzeyde güç ve kalite barındırıyor. Hafifliğiyle ilgi çeken yeni FZ62″nin kalınlığı ise biraz düşündürücü. Açıkçası gerek stereo ses sunumum gerekse video parametrelerinin üst düzeyi sayesinde artan kalınlığı bir de vizör eklendiğinden iyice artmış durumda. Bu nedenle taşınması, biraz ilgi ve alakayı; örneğin bir fotoğraf çantasını gerekli kılıyor. Aygıtta tutuş ve kavranış iyi, fotoğraf çekerken hem dikey tutuş hem klasik yatay tutuşta konforlu bir kullanıma sahipsiniz.
 

 
Panasonic Lumix FZ62″de 16.1 milyon piksel fotoğraf çekim, Full HD video kaydı, 25mm geniş açılı lenste 24x optik zum özelliğine ek olarak profesyonel seviyeye çok yakın bir vizör bulunuyor. Optik zum performansı, geliştirilmiş titreşim engelleme algoritmaları beraberinde iyi. Hatta neredeyse 20x optik yakınlaştırmaya kadar kusursuz. Bu kadar yüksek bir yakınlaştırma faktöründen sonrası da artık önemini yitiriyor diyebiliriz. Zumun çalışması sırasında çıkardığı ses biraz düşük tutulabilirdi ama hızlı işleyiş artı puanı hak eden önemli unsurların başında geliyor.

3 inç LCD ekranlı Lumix modelinde kapsamlı manuel kontrol olanakları ileri seviye kompakt kategorisine yakın bir noktada yer almasını sağlıyor. Ayrıca FZ62″nin hızlı otofokus, Burst modu ile 10fps hızında ardışık çekim ve birçok yaratıcı efektle fotoğraflara filtre görünümü ekleme gibi özellikleri de bulunuyor. Aygıtın genel itibariyle yetenekleri iyi, güçlü görünümlü ve hızlı bir model olduğunu belirtebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here