Ana sayfa Donanım Panasonic Lumix FZ62

Panasonic Lumix FZ62

0

çok hafif bir gövde ile yüksek zoom keyfi.
 

Hem yüksek zumlu olsun hem yüksek performansı da teknolojisiyle beraber bana sunsun diyen fotoğraf severler için alternatifler belli başlı özellikler çerçevesinde ele alınmalıdır. Kolay kavranan bir fotoğraf makinesi, yetenekli bir elektronik vizör, hızlı işleyiş ve elbette yüksek optik zum aralığında dahi net fotoğraf sunumu iyi bir yüksek zum fotoğraf makinesinden beklenenlerin başında gelir. Yüksek zum ve performansı bir arada sunan fotoğraf makinelerinden biri, Lumix FZ62 test merkezimizdeydi.
 

 
Panasonic Lumix FZXX versiyonları uzun yıllardır yüksek zumu performanslı bir kullanım beraberinde sunmaları ile öne çıkmaktalar. Bununla beraber Panasonic Lumix”de bu segmentin üyeleri, tüketici nezdinde konuya bakıldığında farklı teknoloji parametreleriyle de dikkat çekiyorlar. Yetkin bir video performanslı bunların başında geliyor. Panasonic”in yüksek teknoloji ürünü son kullanıcıya yönelik video kameralarının ülkemizde gördüğü ilgiyle beraber Lumix fotoğraf makineleri içinde genel bir “başarılı video performansına sahip” algısının yerleşik olduğu görülüyor. Bizlerde buna sonuna kadar katılıyoruz. üstelik video teknolojisi gün geçtikçe de gelişiyor. Peki Lumix FZ62, hangi özellikleri ile öne çıkarken ne gibi eksiklikler barındırıyor. Bu sorunun cevabına geldi sıra.

 

İlk olarak aygıtın dış tasarımında neredeyse orta seviye DSLR-vari bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Hatları yüksek düzeyde “güç ve kalite” barındırıyor. Oldukça kapsamlı bir “büyük boyutlu” dijital fotoğraf makinesi olmasının yanında hafifliğiyle ilgi çeken yeni FZ62″nin kalınlığı ise biraz düşündürücü. Açıkçası gerek stereo ses sunumum gerekse video parametrelerinin üst düzeyi sayesinde artan aklınlığı bir de vizör eklendiğinden iyice artmış durumda. Bu nedenle taşınması, biraz ilgi ve alakayı; örneğin bir fotoğraf çantasını gerekli kılıyor. Aygıtta tutuş ve kavranış iyi, fotoğraf çekerken hem dikey tutuş hem klasik yatay tutuşta konforlu bir kullanıma sahip olduğunda belirtmekte fayda var.
 

 
Panasonic Lumix FZ62″de 16.1 megapiksel fotoğraf çekim, Full HD video kaydı, 25mm geniş açılı lenste 24x optik zum özelliğine ek olarak profesyonel seviyeye çok yakın bir vizör bulunuyor. Optik zum performansı, geliştirilmiş titreşim engelleme algoritmaları beraberinde iyi. Hatta neredeyse 22x optik yakınlaştırmaya kadar kusursuz. Bu kadar yüksek bir yakınlaştırma faktöründen sonrası da artık önemini yitiriyor diyebiliriz. Zoom”un çalışması sırasında çıkardığı ses biraz düşük tutulabilirdi ama hızlı işleyiş artı puanı hak eden önemli unsurların başında geliyor.

3 inç LCD ekranlı Lumix modelinde kapsamlı manuel kontrol olanakları ileri seviye kompakt kategorisine yakın bir noktada yer almasını sağlıyor. Ayrıca FZ62″nin hızlı otofokus(AF), Burst modu ile 10fps hızında ardışık çekim ve birçok yaratıcı efektle fotoğraflara filtre görünümü ekleme gibi özellikleri de bulunuyor. Aygıtın genel itibariyle yetenekleri üst seviyede, güçlü görünümlü ve hızlı bir model olduğunu belirtebiliriz. üstelik pil dayanıklılığı da oldukça iyi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here