Ana sayfa Donanım Panasonic Lumix DMC-XS1

Panasonic Lumix DMC-XS1

0

Mikro-kompakt fotoğraf makinesi.
 

Daha ince, daha şık, daha yüksek zoom”lu ya da daha profesyonel görünümlü derken kompakt serilerinde çıta Panasonic gibi yenilikçi markalar tarafından kimi zaman uç noktalara taşınıyor. Bizlerde çıtayı ilgi çekici noktalara taşıyan Panasonic”in “ultra” ince ve şık tasarımlı yeni bir kompakt fotoğraf makinesi yelpazesinin ilk üyesi olan Panasonic Lumix XS1″i test merkezimizde ağırladık. Mega ince tasarımıyla dikkat çeken aygıtın hafifliği de inanılmaz.

Lumix XS1, 1.4cm kalınlığında yani bir iPhone”dan çok az daha kalın. üstelik çizgileri oldukça şık ve estetik algılarınızı harekete geçiriyor. üst kısmında hafif yuvarlatılmış köşeler ve ön-arka kısımlarda dikdörtgen görünümle bir Panasonic Lumix olduğunu haykırmakla birlikte, tekrar vurguluyoruz ki bunu bu kadar küçük bir tasarımla yapmayı başarıyor. Farklı renk alternatifleriyle geldiğini özellikle ciddi erkeklere siyah rengin, eğlenceli bayanlara ise kırmızının çok yakışacağını belirtmekte fayda var.
 


 
Panasonic Lumix XS1″in ön yüzündeki lensi siyah renkte ve Lumix yazısı ile flaşın yer aldığı hat, siyah bir şeritle vurgulanmış. üstte gayet güzel bir fontla marka-model yazısı, açma-kapama butonu ve deklansöre yer verilmiş. Arka yüze baktığımızda 4:3 oranında 2.7 inç LCD ekran, ekranın sağında klasik kompakt fotoğraf makinesi butonlarını görüyoruz. Zoom kontrolü arka yüzde yer alıyor. Belki üstte bir yerde de konumlandırılabilirdi. Onun dışında menü butonu, zamanlayıcı, flaş aktif/inaktif butonu, display, albümlere erişim, mod, silme butonu video kayıt butonuna yer verilmiş. Bu bölümdeki mod butonu, oldukça faydalı ve aygıtta bulunmayan kontrol kadranının fonksiyonlarını üstleniyor.

Lumix XS1″de 2.33 inç”lik CCD sensör bulunuyor ve bu çipin kullanıcısına sağladığı fotoğraf çözünürlüğü 16.1 milyon piksel. Video kaydında ise HD çözünürlük sunuluyor. Cihazda 5x optik zoom özelliği bulunuyor. Yaratıcı modlarıyla dikkat çeken modelin efektleri de akıllı telefonlarıyla fotoğraf çekmekten hoşlananların yadırgamayacağı bir özellik olarak dikkat çekiyor. İlginç bir özellik olarak “MicroSD” depolama ünitesiyle çalışıyor. Hızlı otofokus özelliği, kolay kullanım özellikleri ve Creative Panaroma özelliği de aygıtın öne çıkan diğer özellikleri.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here