Ana sayfa Donanım Panasonic Lumix DMC-TZ8

Panasonic Lumix DMC-TZ8

0

Aileniz için küçükten büyüğe bir fotoğraf/video (720p, MJPEG) makinesi arıyorsanız, yüksek yakınlaştırma ve görüntü sabitleme sizin için önemliyse, LCD ekranın kaliteli olmasını istiyorsanız ve kaliteden ödün vermek istemiyorsanız Panasonic LUMIX DMC-TZ8″in size göre bir makine olduğunu söyleyebiliriz.

Güçlü tasarım

Panasonic TZ-8″i tasarım açısından incelediğimizde kasa yapısındaki çizgilerde ince, zarif ve stil sahibi olduğunu değil de kaslı ve güçlü olduğunu görüyoruz. Model yapısında yüksek oranda optik zoom bulunduran lens sistemi olduğu için 32.6 mm kalınlığında. Ağırlık konusunda ise 214 gram değeri için söylenecek hiçbir şey yok. LCD ekrana baktığımızdaysa bu donanımdaki bir cihaz için biraz küçük kaldığını ancak kalitesinin başarılı olduğunu belirtelim. LCD”nin hemen sağında yine fotoğraf makinelerinde gördüğümüz klasik tuş dizilişi ve Panasonic”e özel üç tuş olan Exposure, E-zoom ve Q-menu tuşları yerleştirilmiş. TZ8″in üzerinde dönen bir tuş görüyoruz. Bu tuşu cihazın 10 çekim modunu desteklediğini ortaya koyuyor. Döner tuşun hemen yanında ise deklanşör ve yakınlaştırma/uzaklaştırma iki kademe hassaslık ayarlı tuşu yer alıyor.

Panasonic Lumix DMC-TZ8
 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ8

Kullanıcı dostu özellikler

Bu arada TZ8″in kullanıcı dostu özelliklerine de kısaca değinelim: TZ8″de belli başlı üç kullanıcı dostu özellikler bulunuyor. Bunlardan ilki, akıllı ISO özelliği. Bu özellik sayesinde bir çeşit ISO kilidini aktif hale getirebilmek mümkün. ISOMAX 400, ISOMAX 800, ISOMAX 1600 değerlerinden birini seçerek, TZ8″in çıkabileceği en fazla ISO değerini belirleyebiliyoruz. Bu sayede kirlenmelerin muhtemelen başlayacağı ISO 400 değerinin üstü değerlere çıkmadan, fotoğraf makinesinin en iyi pozlama için enstantane süresini uzun tutmasını sağlayabiliyoruz. İkinci özellik ise minimum enstantane hızı. Adından da anlaşılacağı gibi enstantanenin istediğimiz sürenin altına düşmesini bu özellik sayesinde engelleyebiliyoruz. Bunun bize getirdiği avantaj, fotoğrafta hareketlerin devam etmesi sorununa neden olan ve uzun süre açık kalan perdenin bu ayarla dizginlenebilmesini sağlaması. üçüncü özellik ise akıllı otomatik (iA). Bu özellik kullanıcı adına manzaranın ne olduğunu tahmin edip, her türlü ayarı kendisinin yapmasını sağlıyor. Manzara tanıma hızı tatmin edici olan özellik bu donanımda bir cihazı yine de en basit ayarlarda kullanmak isteyen kullanıcılar için ideal bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ8

Burada bir de Panasonic TZ8″in lensine kısaca yer verelim. TZ8″de Leica lens kullanılıyor ve bu lens 12x optik zoom ve 25 mm geniş açı ile fotoğraf çekilmesini sağlıyor. Lensin teknik ayrıntılarına baktığımızda ise TZ8  makro çekim için geniş açıda (f=25mm – 35 mm eşdeğeri) 3 cm”e, telede (f=300 mm – 35 mm eşdeğeri) 100 cm”e odaklanabildiğini görüyoruz. Normal çekim için geniş açıda 50 cm, telede ise 200 cm”e odaklanabiliyor. Bu ise TZ8″in lens sisteminin yakın çekim için 3 cm, 12x optik zoom”da 100 cm”e odaklanabildiği anlamına geliyor. Ayrıca TZ8″deki görüntü işlemcisi hakkında kısa bir bilgi aktaralım: Modelde Venus Motor VI görüntü işlemcisi bulunuyor. TZ8″in en hızlı tepkileri vermesini sağlayan ve görüntü kalitesini artırmaya yönelik çalışan bu işlemcinin başarılı olduğunu notlarımıza ekleyelim.

Sonuç olarak, Panasonic Lumix DMC-TZ8″in gayet başarılı bir makine olduğunu söyleyebiliriz Zaten çektiğimiz fotoğraflarla da bu kalitesini ortaya koydu. TZ8″i gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

Artılar

-Hızlı çalışan görüntü işlemcisi

-Kullanıcı dostu özellikler

-Güçlü tasarım

Eksiler

-HDMI çıkışı yok

Tasarım               5

Kullanım             5

Performans                   4

Genel puan                   97

www.panasonic.com.tr

799 – 850 TL arası

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here