Ana sayfa Donanım Panasonic HDC-SD900

Panasonic HDC-SD900

0

Segmentinde 2011’in en iyi video kamerası ödülüne çok yatkın…
 

İlk Bakışta

Panasonic, yeni video kamerası HDC-SD900 ile adeta her hedefi vurmak için geliştirilmiş bir video/fotoğraf teknoloji füzesine imza atmış. 1920 x 1080p çözünürlüklü Full HD video kaydı gerçekleştirebilen video kamera/ fotoğraf makinesi bütünleşiği, 14.2 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. Yani cihazdaki fotoğraf performansı çok eskilerden günümüze taşınan tüketicilere özel bir sorunsala meydan okuyor:” İkisi bir arada olsun. Acaba fotoğraf makinesi mi alayım yoksa video kamera mı?” Cevabı hangi taraftan bakılırsa bakılsın Panasonic HDC-SD900 “e doğru sizi götürecek.
 

panasonic
 
Ayrıca 12x optik ve 200x dijital olmak üzere üstün bir yakınlaştırma performansına sahip olan cihazın etkileyici yakınlaştırma özelliğinin yanı sıra 3.5 inç LCD ekranı, 395 gramlık hafif tasarımı dikkat çekiyor. ön bilgileriyle bile etkileyici bir sistem anlamı taşıyan yeni video kamera”da teknolojik detaylar, yenilikçi özellikleri beraberinde getirmiş durumda. Cihaz, SD hafıza kartına kayıt gerçekleştiriyor.

 

Tasarım ve Kullanım

Teknolojik özellikleriyle övgüyü hak eden cihazın kompakt tasarımı da dikkat çekici. Rahat şekilde kontrol edilebilen SD900, dizayn açısından oldukça ince yapılı ve 3.5 inçlik dokunmatik ekranın kullanımı, pratik arayüzü sayesinde sorunsuz. Dokunmatik ekran, 180° dönebiliyor. Vizör, yeterli büyüklükte ancak; gözü yaslama anında rahatlık için yumuşak bir dokuyla çevrelenmemiş, sert bir plastikle tasarlanmış göz yaslama alanı. Odaklama ve zoom dâhil olmak üzere manuel kontrol bölgesi kullanışlı.
 

sd900
 
Zoom ve ses açma-kapama butonlarına hem dokunmatik ekranın yanında hem de cihazın vizörünün ön kısmında yer verilmiş. Gövdesinde zoom kontrollerinin yanı sıra fotoğraf-video ve kaydedilmiş görüntülere ulaşım için konumlandırılmış bir kontrol noktası daha bulunuyor. Fotoğraf çekimi için zoom kontrolünün altında özel bir tuş atanmış, video kaydı ise vizörün sol tarafında kayıt(REC) butonundan sağlanıyor. Gövdedeki diğer iki kontrol butonu ise titreşim engelleme ve ia/manuel butonları. Titreşim engelleme için özel buton konumlandırılması oldukça yerinde bir seçim olmuş. örneğin bir çocuğun aniden kadraja girdiği, hareketin aniden ortaya çıktığı anlar için menüye girmeden bu fonksiyonu devreye sokabiliyorsunuz. SD900″ün arka kısmındaki kontroller alanının sağ tarafında şarj için DC-in yerleştirilmiş. SD-900″ün LCD ekranını açtığınızda da bir kayıt butonu ekranın yine yanında zoom kontrolünün altında yer alıyor. Bu kayıt butonu seçeneği son olarak dokunmatik ekran üzerinde yer alıyor. Yani 3 farklı şekilde kayıt gerçekleştirme imkânınız var: Ekran üzerinden, yanından ve gövdenin üzerinden. Kamera açıldığında cihazın hoparlörü, 1080/50p HD kayıt kısa yolu, açma-kapama butonlarıyla pili yerinden çıkarma mekanizması ve arayüzlere erişim noktası bulunuyor. Arayüzlere erişim kısmında MiniHDMI, MiniUSB 2.0, SDHC hafıza kartı girişiyle HD TV”ler için AV multi bağlantı noktası göze çarpıyor. Cihazın Leica Dicomar objektifinin yanında kulaklık çıkışı ve mikrofon girişleri yer alıyor. Bir detay olarak kulaklık girişi sayesinde dilerseniz video kamerayı bir ses sistemine bağlayıp video izlerken ses çıkış gücünü daha etkili şekilde dış ortama yayabiliyorsunuz.

 

Teknoloji ve Performans

AVCHD kayıt formatı kullanılan cihazın en önemli artılarının başında sensör yapısı geliyor. SD900″de 3 farklı sensör cihaz teknolojisinin bünyesinde yer alıyor. 3MOS sensörler, ayrı ayrı gelen kırmızı, yeşil ve mavi ışığın bileşenlerini daha canlı, daha ayrıntılı ve zengin tonlamayla yakalar. Video kaydında otomatik beyaz ayarıyla çekim gerçekleştirmek otantik sonuçlar sağlıyor. Renkler gerçeğe çok yakın. Kırmızılar çok canlı, yeşil ve mavilerde doğal bir rezonans var. Yani hem dış çekimlerde hem de iç mekan video kayıtlarında SD900 tatmin edici sonuçlar sağlayacaktır. SD900″ün otofokusu etkili ve verimli. Sahnelerdeki ince değişiklikleri algılayan fokusun işleyişi hızlı. Yalnız cihaz uzun süreli kayıtlarda ısınıyor. Yılın en iyi video kameraları arasında en yukarılarda konumlandırabileceğim SD900″e 3D dönüştürme lensi takılarak 3 boyutlu video kaydı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Gerçekleştirdiğiniz 3D kayıtları, 3D özellikli bir TV”de yine 3D gözlüğünüzle izleyebilirsiniz. 3D video kayıtları oldukça eğlenceli oluyor. Biraz maliyetli bir döngü olabilir ancak, yakın zamanda 3D teknolojilerinin gittikçe daha fazla yaygınlaşacağını ve DS900″deki 3D özelliğinin şu an için 3D sistemine sahip olmasanız bile ilerleyen dönemlerde mutlaka size geniş düzeyde kullanım imkânı sağlayacağını belirtelim. Ayrıca flaş, mikrofon gibi ekipmanlarında takılabildiği cihaz, neredeyse profesyonele yakın bir film yapımcısını bile mutlu edebilecek düzeyde manuel kontrol opsiyonlarını, kullanıcısının elleri arasında taşımasına imkân veriyor. üstelik çektiğiniz videoları, “cihazdaki film üretim teknolojisi”sayesinde kesip kısaltabiliyorsunuz. Bu özellik çekilen videoların bilgisayara aktarılmadan işlenmesi anlamına geliyor.
 

video kamera
 
Panasonic Lumix DSLR-like fotoğraf makineleri kadar olmasa bile kompakt fotoğraf makineleri ölçeğinde başarılı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz SD900″de. 14.2MP çözünürlüklü fotoğraflar elde edebileceğiniz cihazın, flaş ve parlaklık ayarları oldukça esnek ve fotoğraf modunda dokunmatik ekran üzerinden de çekim gerçekleştirilebiliyor. SD900 fotoğraf çekimlerinde kullanıcılara histogram, ışık ve görüntü ayarlama imkanları sunulmuş. Fotoğrafta zoom performansı da tatmin edici. 12X”e kadar optik yakınlaştırma sağlanırken, 12x yakınlaştırmanın odaklanması için 3-4 saniye yeterli oluyor. 6-7x optik zoom yapıldığında ise odaklama anında gerçekleşiyor. Sonrasında oldukça uzaktaki noktaların fotoğrafını net bir şekilde çekebiliyorsunuz.

 

Sonuç

SD900″ün HD Writer AE 3.0 yazılımı, Windows”un yanı sıra Apple iMovie ile uyumlu. Cihazdaki çekilen videoların direkt YouTube”a yükleme özelliği bulunmuyor. Kullanım pratik ve arayüzler ile kapsamlı bir aktarım yelpazesi sunulmuş. Zengin video kaydı özelliklerinin yanı sıra Panasonic”in yenilikçi video kamerası, fotoğraf içinde etkileyici bir teknoloji örgüsüne sahip. Fiyatı göz önüne alındığında SD900 TV-sinema öğrencileri, yarı-profesyoneller ve düşük bütçeli film üreticileri için özel bir film yapım elemanı.
 

panasonic hdc-sd900
 
Ancak cihazla birlikte mutlaka bir mikrofon da satın alınmasını tavsiye ediyoruz. Ses alım seviyesi düşük olduğu için değil, cihazın özellikli yapısının daha iyi bir performans dâhilinde kullanımı için. Bununla birlikte SD900, amatör kayıtlar için pahalı ve amacına göre üstün bir video kamera olacaktır.
www.panasonic.com.tr

Fiyat:
2.799 TL
TASARIM: 5
KULLANIM: 5
PERFORMANS: 5
Puan: 92

Artılar:
+ Video kaydında canlı ve pürüzsüz renkler
+ Fotoğraf performansı
+ Pratik kullanım. Hızlı odaklama

Eksiler:
-Uzun kayıtlarda ısınma

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here