Ana sayfa Donanım Panasonic HDC-SD9

Panasonic HDC-SD9

0

Minik boyutlarda yüksek performans

Panasonic”in, TIPA (Technical Image Press Association/Teknik Görüntü Basın Kuruluşu) tarafından 2008 yılında “Avrupa”nın En İyi Video Kamerası” ödülüne layık görülen video kamerası SD9, bu ayki inceleme konuklarımızdan. SD9, ufak boyutları, ergonomik yapısı ve HD çekimi, 5.1 kanal ses kaydı gibi profesyonel özellikleri ile dikkati çekiyor.

 

  Panasonic HDC-SD9
Kamerayı elimize aldığımızda ilk dikkatimizi çeken şey, kompakt boyutları oldu. Performansına göre oldukça ufak boyutlara sahip olan SD9″da kaset, mini DV ya da CD gibi medya aygıtları bulunmuyor. SDHC/SD hafıza kartlı kayıt sistemi bulunan SD9, opsiyonel olarak kullanılabilecek olan 16 GB”lık bir SDHC hafıza kartı ile HE modunda 6 saate kadar kayıt yapma imkanı sağlıyor. 3CCD hassas alıcılar kullanılan SD9, bu alıcılarla 1920×1080 çözünürlükte yani HD1080p kalitesinde hareketli görüntü kaydı yapılabiliyor. SD9 model Panasonic full HD video kamera, şık ve kompakt tasarıma sahip olmasına rağmen,  arızaların önlenmesi açısından darbelere karşı da oldukça dayanıklı.

Gelelim diğer önemli özelliklere. Panasonic SD9, 1920×1080″lik full HD çözünürlük ve Leica Dicomar lens özelliklerine sahip. SD9″un “Gelişmiş O.I.S. teknolojisi” ile son derece keskin ve canlı görüntüler elde edebiliyorsunuz. Kameranın diğer özellikleri arasında minimum 5 lüx”lük çok düşük ışık seviyelerinde çalışabilme özelliği, 16:9″luk görüntü boyutunda üstün resim kalitesi, 10x optik yakınlaştırıcı/uzaklaştırıcı lens ve 2.7 inç”lik LCD ekran bulunuyor. SD9, yüzü algılayarak o alana odaklanabiliyor ve kontrast ayarını kendisi dengeleyebiliyor. Elbette HDMI çıkışlara da yer verilmiş. Bunun yanında, 5.1 kanal ses kaydı yapılabilmesi için cihaz gövdesine 5 tane mikrofon konulmuş. Tüm bu özellikler 275 gram ağırlığında bir gövdeye yerleştirilmiş.

özellikle video çekimlerine aşina olmayan, yeni kullanıcılar için “Akıllı çekim kılavuzu” bulunan SD9, kullanıcıya çekim anında hatalı yapılan işlemlerle ilgili öneriler sunuyor. Bir diğer yararlı özellik ise Zebra modu. Bu modda, fazla pozlanması muhtemel alanlar çekim anında LCD ekran üzerinde beliriyor. SD kartta bulunan görüntüler bir klik ile dvd”ye kopyalanabiliyor. Tabii bunun için kameraya USB 2.0 ile bağlanmış harici bir DVD-yazıcı gerekiyor.
 

Panasonic HDC-SD9   Teknik özellikler
Marka    Panasonic
Model    HDC-SD9
çözünürlük    2.1(Fotoğraf)
Maks çöz.    1920×1080
Sensör boy.    1 / 2,3 inç
Sensör tipi    CCD
Optik Zoom    10x
Geni? açı zoom    42mm
Tele zoom     429mm
Manuel odak.    Evet
Odak uzaklığı     30 cm
Makro odak uzaklığı   3
Bellek türü    SD, SDHC
LCD ekran boy.    2.7 inç
LCD çöz.    300.000
Resim formatı    JPEG
Pil-Batarya türü    Li-Ion
Ağırlık   275 g.
Boyutlar    65x67x126

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here