Ana sayfa Donanım Panasonic HC-X900

Panasonic HC-X900

0

1. Sınıf Bir 2D-3D Kombinasyonu

Modern çağa ilişkin arzın talebi karşılama sürecinde video kameralar da sürekli olarak gelişiyor. Video kameranın ulaşabildiği görüntü kalitesi, zoom özelliği başta olmak üzere görüntünün nereye kaydedildiği konusu; hafıza kartı, dâhili hafıza, dvd ya da kaset olmak üzere bu kayıtların multimedya dosyası olarak aktarım aşamalarına dair özellikler tüketici açısından ürün seçimini belirleyen ana unsurlardı. Bir süredir bu unsurlara bazı yeni kavramlar eklenmeye başlandı. Bu kavramlardan şüphesiz en önemlisi video kameranın 3 boyutlu kayıt özelliğine sahip olup olmadığı şeklinde. özellikle 3D özellikli Smart TV”lerin kullanımının yaygınlaşmasıyla video kayıtlarında da 3. boyut özelliği aranıyor. Bu sayede çekilen videolar 3 boyutlu olarak TV”de izlenebiliyor. Bu nokta da Panasonic video kameraları ile dikkat çeken bir marka ve bu nedenle 3 boyutlu video kaydedebilen Panasonic HC-X900″ü test merkezimizde ağırlıyoruz.
 
Panasonic HC-X900
Panasonic HC-X900, şık hatlara sahip ve 67 x 72 x 150mm ölçülerinde, 486gr ağırlığında. Cihazın dış yüzey kaplaması antipatik plastik dokuların yol açtığı duyguyu sizlere yaşatmıyor. Nano teknolojiyle kaplanmış F1.5, 29.8mm Leica Dicomar lensli model, 1/4.1-tip 3MOS görüntü sensörüne sahip. Parlak F1.5 Leica Dicomar Lenste nano teknolojiliyle kaplanmış özel bir yüzey kullanılmış. Nano kaplama, lens çevresinde oluşan kontrast ve çözünürlük bozulmasını, çözülmesini en az indirgiyor ve mikro yapıdaki filmlerin lens yüzeyinde oluşan çok düşük kırılma dizinleri ile gelen ışığın yansıması, gölgelenme hatta yansımayı önemli ölçüde azaltmayı başarıyor. Ayrıca, 29.8mm boyutundaki geniş açı ayarı özellikle iç mekanlar ve dar alanlar için kullanışlı.

 

49 mm filtre çaplı lens, AVCHD formatta 1080/ 50p, 1080/ 50i, 540/ 25p video kaydına imkan tanıyor. Ayrıca 2 boyutlu görüntüler için MPEG-4 AVC/ H.264 / [3D] MPEG-4 MVC/ H.264 sıkıştırma metodları bulunuyor. Video kaydında 12 x optik zoom ve 700x dijital zoom”a kadar ulaşabiliyor. Cihazın akıllı zoom adını alan bir özelliği bulunuyor. Bu özellikle 12x optik zoom 23x noktasına ulaşıyor. Fotoğraf makinesi tarafına baktığımızda cihazın 16 MP fotoğraf çekebildiğini görüyoruz. 3MOS System Pro ile tekrar tasarlanmış lens, sensör ve motoru ile performansta etkiletici bir gelişim kaydetmiş. Bu sayede renkler, detaylar ve tonların son derece iyi olduğu Full HD görüntüler elde ediyor. Yeni nesil görüntüleme sistemi olan 3MOST System Pro, loş ışıkta bile göz alıcı efektler ve az parazitli parlak, renkli görüntüler sergiliyor. Tam 1.152.000 noktalı 3-inç dokunmatik LCD ekrana sahip kamerada 5.1 ses çıkışı üst düzeyde üstelik mikrofon girişi de bulunuyor.
 
HYBRID O.I.S. + geniş açılı çekimlerden güçlü zoom çekimlerine kadar her yerde bulanıklığı ortadan kaldırmak için beş eksenli düzeltme özelliğine sahip. Ayrıca yürürken yapılan çekimlerde olağanüstü başarı sağlanabiliyor. Bu da hareketli kişiler için sevindirici bir haber. Beş eksenli düzeltme işlevi ile dikkat çeken modelin yürürken gerçekleşen el titremelerinden kaynaklanan dairesel yönlü bulanıklığın yanı sıra dikeyi yatay, sapmalı ve sallantılı hareketlerin yarattığı etkiyi ortadan kaldırdığı net bir şekilde gözlendi. 3D dönüştürücüyle cihaza 3D görüntü kaydı özelliği kazandırılabiliyor. Cihazın bu özelliğini de VW-CLT1 3D lens ile test ettik. Görüntüleri Panasonic TX-P65VT50B TV”ye aktardık. Sonuçlar oldukça başarılıydı. 3D görüntü konusunda Panasonic”in ulaştığı noktayı gözlemlemek heyecan verici. SD karta kayıt gerçekleştirilen Panasonic HC-X900″de miniHDMI, mikrofon, kulaklık, USB 2.0, AV Multi arabirimleri bulunuyor ve cihazda bakaç, lens başlığı ve el halkası var. Menünün kullanımı kolay ve arayüz oldukça iyi şekilde tasarlanmış.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here