Ana sayfa Donanım Pamuk eller konsola: PlayStation Vita

Pamuk eller konsola: PlayStation Vita

0

Pamuk eller konsola!
 

17 Aralık’ta Japonya’da, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere diğer bölgelerde de 2012 ilk yarısında oyun sevdalılarının huzuruna çıkan PlayStation Vita, birçok yeni özellik birden barındırıyor. Vita’nın özellikleri, el konsolu ile ilgilenmeyen oyuncuların da dikkatinin Vita’ya kaymasını sağladığını düşünürsek, Vita ile birlikte PlayStation serisinin de yeniden oyun dünyasının gündemine oturacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Vita, beraberinde getirdiği özellikler sayesinde birçok artıya sahipken, belli başlı eksilerinin olduğunu da görmezden gelemeyiz. En iyisi biz size artılarını ve eksilerini yazalım, gerisine siz karar verin.
 
playstation vita
 
Artıları:

• Vita’nın region-free (bölge sınırlandırması yok) olması büyük avantaj. Böylece dünya üzerindeki tüm Vita’lar ile, bulunulan bölgeden bağımsız olarak dilenen oyunlar oynanabilecek.
• 4 çekirdekli ARM Cortex-A9 çekirdek ve SGX543MP4+ GPU ile PlayStation 3 kalitesinde gelişmiş grafiklere sahip oyunları elimizin altında oynayabileceğiz.
• PS Network, 3G ve Wi-Fi desteği ile dünya çapında sosyal ağ desteğine sahip olacak.
• çoklu dokunma destekli 5 inç OLED kapasitif ekran, 24-bit renk desteği içeriyor. Ekranın ne kadar iç gıdıklayıcı olduğunu şimdiden tahmin görebiliyoruz.
• PS Vita, çapraz multiplayer platformu destekliyor. Yani bir Vita kullanıcısı PlayStation Network’e bağlanarak, bir PlayStation 3 oyuncusu ile online oyun oynayabilecek.

Eksileri:

• Vita’nın batarya sorunu çok can yakacak gibi görünüyor. Sony’nin resmi rakamlarına göre Vita, ortalama oyun kullanımda en fazla 3 ya da 4 saat, ortalama video izlemede 5 saat, ortalama müzik dinlemede 9 saat, dayanabilecek.
• Vita için alacağınız hafıza kartlarının fiyatları nedense beklenilenin çok üstünde. 4, 8, 16 ve 32 GB boyutlarında satılacak olan hafıza kartların en ucuzu (4 GB) 38$, en pahalısı (32 GB) 160$ olacak.
• Her ne kadar 5 inç OLED ekran ile ağzımız sulansa da, ekranın maksimum çözünürlüğünün 960×540 olması Vita meraklıları için biraz can sıkıcı bir konu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here