Ana sayfa Haber Özel Röportaj: Epson projeksiyon çözümleri

Özel Röportaj: Epson projeksiyon çözümleri

0

Eğitim sezonu açıldı. Konferanslar, fuarlar, şovlar başlıyor… Görüntüleme sistemleri tüm sektörlerin ihtiyacı. Epson Türkiye Video Görüntüleme ürünleri Satış Yöneticisi Mustafa Akmaz ile projeksiyon çözümleri üzerine sohbet ettik. 

1.    Ofisler iş dünyasının vazgeçilmesi. Epson”un ofislere yönelik projeksiyon çözümleri nelerdir?
Bu alanda ürün yelpazemiz çok geniş. Giriş, orta ve üst seviye olarak ayırabildiğimiz ürünlerimiz, ofis yaşamında kolaylık sağlayacak ve iş verimliliğini arttıracak yüksek kalitede teknolojik donanıma sahip. Modelleri ve belli başlı teknolojik fonksiyonları özetlemek gerekirse; “Ultra Mobil” yani odadan odaya kolay taşınabilen hafif ve küçük  modeller,gün ışığında bile net ve parlak görüntü verebilen  yüksek lümenli lambalı ve Lazer 4K destekli ürünler, kablo derdine son veren Wi-Fi LAN veya Miracast özellikli kablosuz seçenekler, her ortamda optimum görüntü performansı için yamuk ve çarpık duvarlarda görüntü düzeltmeye yardımcı Lens Shift (objektif kaydırma) ve  Keystone Correction(çarpıklık düzeltme) fonksiyonları, projeksiyon ekranını ikiye ve dörde bölebilen video konferans için uygun ürünler, akıllı ofis ürünleri isteyenler için de;   yakın mesafeden 100inç  görüntü açabilen hem kalem  hem de parmak interaktif(dokunmatik) özellikli ürünler şeklinde sıralayabiliriz. 

2.    Akıllı projeksiyon sistemleri yükselen bir trend mi?
Evet çünkü hem kaliteyi yükseltiyor, hem zamandan kazandırıyor, hem de interaktif çalışma imkanı sunarak iş verimliliğine farklı bir boyut katıyor. Bu yöndeki talepte de giderek artış görüyoruz. Akıllı projektörlerin normal modellere göre ekstra neler sağlayabileceğine biraz değinmek isterim. 
Bu yüksek teknolojiye sahip modellerle, ofisinizin duvarında hiçbir perde ve aparata ihtiyaç duymadan direk görüntü yansıtıp,ekran üzerinde  dilediğiniz  uygulamayı özgürce yapabilirsiniz. Yazın, çizin, kopyalayın, yapıştırın, büyütün, küçültün, ekran görüntüsünü iş arkadaşlarınıza projeksiyon üzerinden mail atın, kaydedin (USB bellek ve Ethernet üzerinden) hatta direk yazıcıya gönderin. Kısacası her şey mümkün. NFC özellikli ürünler ile görüntülerinizi anında yansıtabilir, jest özelliği sayesinde sunumlarınızı kendi el hareketlerinizle yönetebilir, uzak erişim uygulamaları ile projeksiyonunuzu her an kontrol edebilirsiniz. 

3.    Kongreler, yüksek katılımlı özel etkinlikler gibi çalışmalarda özel şovlar giderek yükseliyor ve projeksiyon teknolojisi bu işin olmazsa olmazı. Epson olarak sizin geniş mekan çözümleriniz mevcut mudur?
Bugüne kadar birçok şey tekrar tekrar yapıldığı için katılımcıların ilgisini çekmek ve beğenisini toplamak giderek zorlaşıyor. Dolayısıyla şov önemli ve evet görüntüleme bu işin vazgeçilmezi, hatta en önemli parçası diyebiliriz. Geniş mekanlara yönelik projeksiyon teknolojisi normalden epey farklıdır teknik olarak. Sektörün ihtiyaçlarını dinleyerek bu yönde özel ürünler üreten bir kurum olarak çok yönlü, sağlam ve güçlü modeller ürettik. Birçok uluslararası gösteri, kongre ve fuar düzenleyici iş ortağımızla geliştirdiğimiz çözümlerle ki bunların içinde LANG VE AED gibi kiralama ve organizasyonda  Avrupa”nın önde gelen kurumları da var, her ihtiyaca cevap verebiliyoruz. 6 bin lümenden 25 bin lümene kadar yüksek parlaklık, yüksek görüntü kalitesi için 4K destekli ürünler,  her mekan için özel uygulama olanağı sağlayan farklı atım oranlarına sahip yeni nesil 4K lensler, uzun süreli ve zor şartlara dayanıklı 7/24 toz geçirmeyen alternatifler, 360 derece kullanım olanağı sağlayan ürünler gibi birçok çözüm Epson”da mevcut.

 

4.    Projeksiyonda sektöre özel diye bir ayrım var mıdır? 
Her sektörün ihtiyacı farklı olduğu için evet vardır diyebiliriz. Kaldı ki kurum olarak müşterilerinize daha profesyonel ve ihtiyaçlarını tam karşılayacak yönde çözümler sunmak istiyorsanız bu farklılaştırmaya gitmek zorundasınız. Mesela biz Epson olarak Mobil ürün grubu, sabit ofis grubu, profesyonel ürün  grubu, ev sineması grubu ve eğitim grubu şeklinde bir ayrıştırma yaptık.örnek vermek gerekirse  eğitim grubu  ürünleri; yakın mesafeden atım özellikli, gün ışığında bile görülebilen yüksek parlaklık özelliğine sahip, uzaktan dahi daha net görüntüler için FULL HD çözünürlüklü, kablosuz seçenekli, düşük maliyetli ve uzun süreli lamba ömürlü, öğrencilerin beraber aynı ekranda ortak çalışmasına olanak sağlayan çoklu interaktif yapıda. Kısacası eğitim sektörünün ihtiyaçlarını bire bir karşılayacak nitelikte. 

5.    Projektör modellerinde değişim ne yönde?
Tüm teknolojik ürünler gibi projeksiyonda da sürekli değişim ve gelişim var ki yapı olarak da buna son derece açık bir segment. Oldukça kapsamlı bir konu ama örneklendirmek gerekirse mesela günümüzde artık piko dediğimiz küçük kullanım alanları için olan projeksiyonlar notebooktan cep telefonuna kadar bir çok ürüne entegre ediliyor.  Ebatlar küçülüyor ve tasarımlar daha keyifli. Görüntü kalitesi her yeni üründe artarak kendini yeniliyor. En son 4K ürünler pazardaki yerini aldı ve bu segment giderek yükselecek. Android uygulamaları da artık projeksiyonların içinde. Yeni nesil LED ya da lazer tabir ettiğimiz teknolojiyi kullanan projeksiyon modelleri her geçen gün hayatımızın içine  daha fazla girmeye başlayacak. Bugüne kadar çok da alışık olmadığımız bazı uygulamalar çok yakında hayatımızın normal bir parçası olacak diyebilirim. Mesela; mağazalarda kıyafetlerinizi üstünüze sanal olarak denemenizi sağlayan teknolojiler, yatak odanızda sizi uyandıran ve o güne başlamanız için size bilgiler veren görüntüleme teknolojileri. Eskiden projektör denildiğinde akla neredeyse sadece sunum gelirdi, simdi durum çok farklı ve giderek de gelişecek. 

6.    Kişi ya da kurumlar projektör seçerken nelere dikkat etmeli?
Bir projektörün çok yüksek teknolojik fonksiyonlara veya harika bir tasarıma sahip olması, o ürünün sizin ürününüz olduğu anlamına gelmez. İhtiyaçların tam belirlenmesi gerek. Yine de genel formülleri vermek gerekirse; ofis ürünleri için öncelik sırasıyla çözünürlük, parlaklık ve kontrast değerleri baz alınmalı. Ev sineması ürünleri içinse öncelik kontrast, çözünürlük, parlaklık olmalıdır. Ayrıca ürünlerde entegre ya da opsiyonel olarak sunulan Wi-Fi ve Miracast özellikleri kablo sıkıntısına son verebilir. Hangi amaçla kullanılacak olursa olsun lamba ömrü mutlaka en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri olmalı. Projeksiyonda lamba esaslardan biridir ve ürünün ömründeki kullanım/sahip olma maliyetini direk etkiler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here