Ana sayfa Mobil Oyunun galibi İPhone

Oyunun galibi İPhone

0

İPhone oyuna yönelik özellikleriyle rekabeti arttırıyor

Cep telefonunda oyun oynamak kimileri için sıkıcıyken, oyun özellikli cep telefonları kimilerinin de elinden düşmüyor. Bu oyunlar genellikle basit, iki boyutlu,  detaysız ve efektsiz grafiklere sahip. Oyunun yönetimi de telefonun küçük tuşları ile çok kolay değil. Bu olumsuz yönleri nedeniyle “kim cep telefonunda oyun oynar?” diye düşünenlere, parası ödenerek indirilip oynanan milyonlarca oyunla cevap verebiliriz. Gerçi oyuncuların pek çoğu telefonlarında oyun oynamaktansa PSP ve DS gibi mobil oyun platformlarını tercih ediyor ama yine de cep telefonu için satılan oyunların sayısı, PSP ve DS”e göre kat be kat fazla. Cep telefonu ve mobil konsollarda durum böyle iken, Apple şu ana dek söylediğimiz her şeyi değiştiriyor. çünkü iPhone, cep telefonunda oyun oynamak hakkında bildiğimiz tüm olumsuzlukları kaldırdığı gibi normal bilgisayarlarda sahip olmadığımız yeni açılımlar getiriyor. Yüksek bir olasılıkla iPhone satışlarındaki yüksek başarı, diğer cep telefonu üreticilerini de bu yönde hareketlendirecek. İki üç yıl içerisinde cep telefonlarımızda, bugün bilgisayarlarımızda oynadığımız oyunları benzer bir görsel zarafet ile oynayabileceğiz.

Tam işletim sistemi, tam oyun
iPhone oyunlara yönelik birçok yenilik sunuyor. Bunların başında, telefonun üzerinde tam teşekküllü bir MacOS X işletim sisteminin çalışıyor olması var. özellikleri kısıtlanmış, işlevlerinden ödün verilmiş bir sürüm değil, dört başı mamur masaüstü Apple”larda çalışan MacOS X bu. Oyun perspektifinden yaklaştığımızda ses ve grafikler için en gelişmiş standartlar OpenAL ve OpenGL, iPhone üzerinde tam olarak desteklenmekte. Quake serisinde kullanıldığı için oyun dünyasında çok iyi bilinen, hem PC hem de Mac”lerde kullanılan bu iki API, oyunlarla grafik ve ses donanımının iletişim kurmasını sağlıyor. Oyun açısından iPhone”u diğerlerinden ayıran birincil fark gerçek OpenAL ve OpenGL desteği. Bu iki API, geliştiriciler tarafından yakından tanınıyor. Bu yüzden zorlanmadan kompleks oyunlar tasarlayabilirler iPhone için. Ayrıca bugüne dek OpenGL ile geliştirilmiş Call of Duty, Baldur”s Gate, Jedi Academy, Homeworld 2, Quake 3 gibi oyunlar, iPhone”a göre yeniden düzenlenebilir kolayca. World of Warcraft”ın iPhone”da yayınlandığı gün pek çok oyuncu için hayatın bitimi anlamına gelecektir. Diğer taraftan tüm bunların yapılabilmesi için de ciddi grafik ve işlemci gücü gerekiyor. iPhone bu gücü 133 gram”lık bir cihaza fazlasıyla sığdırmış. Ayrıca grafik ve video uygulamalarında rakiplerinden en az on yıl ileride olan Apple”ın kendi Quartz ve Core Animation kabiliyetleri de tamamıyla iPhone üzerinden desteklenmekte.

Hareket algılayıcı

iPhone”u diğer cep telefonlarından ayıran başka yenilikler de var. üç boyutlu hareketi algılayan, “accelerometer” adı verilen hareket sensörleri mesela. Bu bileşenler, telefonla sağa sola ve yukarı aşağı yaptığınız hareketi algılayıp oyun içerisinde bir kontrol olarak kullanabiliyor. örneğin araba sürdüğünüz bir oyunda, direksiyonu çevirmek için ok tuşu kullanmak yerine telefonu çeviriyorsunuz. Wii”den bildiğimiz bu konsepti telefonda kullanmak oyunların kontrolüne olağanüstü bir zenginlik katıyor.

Bir yenilik de Apple”ın dokunmatik ekranlarda yapılabilenleri oldukça geliştirdiği “Touch” ara yüzü. Apple Touch sistemi, klasik dokunmatik sistemlerdeki gibi sadece oyundaki belirli nesnelere dokunmanızı sağlamıyor. Bunun ötesinde sizi yepyeni bir kullanıcı ara yüzü ve dokunmatik kabiliyetlerle tanıştırıyor. örneğin ekranı sağa doğru ilerletmek için parmağınızı ekran üzerinde sanki bir kağıdı çekiyor gibi sürtmeniz, iki parmağınızla dokunup farklı yönlere açtığınızda o bölgedeki resmin büyümesi gibi ilk önce garip gelen, ama oyunu kontrol etmede son derece faydalı olan kabiliyetlere sahip oluyorsunuz.

PSP”den iki kat fazla piksel

iPhone”un parlak 3.5 inç ekranı, 480×320 çözünürlüğü destekliyor. Cep telefonunu tuttuğunuz şekle göre ekran yatay veya dikey olabiliyor. üstelik oyun içerisinde dahi cep telefonunu dikeyden yataya çevirdiğinizde bunu otomatik algılayıp kendisi ekranı uygun hale getiriyor. iPhone”un diğer tüm üstün özellikleri için www.apple.com/iphone adresine bakabilirsiniz. Dikkat edin, eğer sitede on dakikadan fazla kalırsanız bir tane satın alma isteğinizi durduramayabilirsiniz. Gelelim iPhone üzerinde oyunları nereden bulacağımız konusuna. İnternet üzerinde şimdiden binlerce bedelsiz basit oyun bulunuyor. Bunun yanında Apple kendisi daha gelişmiş oyunları satmaya başladı. İlk çıkan oyunlardan MonkeyBall”a bakınca iPhone”un grafik olarak çok iyi olduğunu görebiliriz. Ayrıca iPhone için Quake 3 geliştirme aşamasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here