Ana sayfa Oyun Oyun yapmak ne kadar zor?

Oyun yapmak ne kadar zor?

0

Bilgisayar oyunu yapmak isteyenler için kolay yöntemler

Oynarken, saatlerimizi, günlerimizi çalan oyunlar, yapım aşamasında ise uzun uğraşlar ve yoğun emekler sonucunda ortaya çıkarılıyor. Oyun geliştirmek, grafik motorunun hazırlanmasından hikâye kurgusuna, seslendirme aşamalarından performans testlerine kadar uzanan uzun bir süreci kapsıyor. Giderek gelişen görsel teknoloji, dijital dünyaların grafiksel olarak daha da kusursuzlaşmasına imkân sağlıyor. Bunun sonucu olarak harcanan zaman da giderek artıyor, ayları, hatta yılları bulabiliyor. Peki oyun yapmak bu kadar zor ama imkansız mı?

Oyun yapmaya ilk adım: Game Maker
Herkes, oynadığı gibi bir oyun yapmak ister, fakat ilk aşamada bu çok zor. Eğer konuya ilginiz varsa, işe en baştan başlamanız şart. Bunun için de basit oyunlar yapabileceğiniz programlar kullanmak ilk aşamada oldukça mantıklı. Bunun için en efektif programlardan birisi Game Maker..Yapmak istediğiniz oyun için tasarımlar, arka plan için görüntü, seslendirmeler ve dahasını hazırlayabilir ve Web üzerinden bulabileceğiniz kodlar sayesinde (http://gamemaker.simondonkers.com/find-scripts) oyununuza bazı fonksiyonları dahil edebiliyorsunuz. Save ve load gibi fonksiyonlar ekleyebiliyor ya da mouse desteği sağlayabiliyorsunuz.
 

 

Oyunların kendi dosyalarıyla oynayarak farklı bir oyun yaratmak
Herhangi bir oyunun kurulum dosyasını açtığınızda, sesler, tasarımlar ve benzeri verilerin olduğu klasörlerle karşılaşırsınız. Bunlar genellikle sıkıştırılmış klasörlerdir ve ilk etapta tamamını açamazsınız. Bazı oyun dosyalarını açmak için Winrar yeterli oluyor. Bazıları için ise, farklı programlar indirmek zorundayız. Uyumlu olup olmadığını öğrenmek için genellikle dosya uzantısını Google”da aratmak yeterli oluyor. Eğer 3DMax, Photoshop gibi programlar kullanabiliyorsanız, oyunların kaplamalarıyla oynayabilir, tasarımlarda düzeltmeler yapabilirsiniz. Beğenmediğiniz bir silah sesi varsa, istediğiniz sesle değiştirebilir, bunun etkisini de oyunda görebilirsiniz. En basit değişiklikleri ise, Text dosyalarında yapabiliyorsunuz. Böylelikle oyunları Türkçeleştirebiliyorsunuz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here